26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İŞSİZLİK ÖDENEĞİ (MAAŞI)
Yazı Tarihi: 09 Ocak 2019 Çarşamba 07:33

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Hizmet sözleşmesi ile bir işyerinde çalışmakta iken istek, yetenek, sağlık ve yeterliliği olmasına rağmen, herhangi bir kasıt unsuru bulunmaksızın  işini kaybeden sigortalıların işlerini kaybetmeleri nedeniyle uğramış oldukları gelir kaybının bir süre ve belirli bir ölçüde karşılayan geçici destek işsizlik sigortası olarak adlandırılmaktadır.

İşsizlik sigortası kapsamında olan kişilere kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması halinde ödenen geçici destek tutarı ise işsizlik ödeneği halk dilinde işsizlik maaşı olarak adlandırılır.

4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında içeriği tanımlanmış olan işsizlik maaşı sigortalı çalışanlar için yasadaki şartları sağlamış olmaları şartıyla geçici bir güvenlik sistemidir.

İşsizlik maaşında bir hizmet sözleşmesine dayalı olarak çalışan sigortalılar, kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılardan isteğe bağlı prim ödeyenler sandıklara tabi sigortalılar ve ülkemizde çalışma vizesi ile çalışan yabancı işçiler işsizlik sigortası kapsamındadır.

 

İşsizlik sigortası kapsamında işsizlik maaşı almak isteyen işçinin;

  • Kendi istek ve kusuru olmaksızın işini kaybetmiş olması,
  • Son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta priminin ödenmiş olması,
  • İşten ayrılmadan önceki son 120 gün kesintisiz prim ödenmiş olması gerekmektedir.

 

2019 YILI İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 2019 yılında işsizlik maaşı aldıkları aylık sürelerde asgari 1.015,59 TL ve azami işsizlik maaşı 2.031,19 TL’dir.  

İşsiz kalan sigortalının son üç yılda 600 gün işsizlik sigorta primin olması ve işten ayrılmadan önce en az 120 gün kesintisiz çalışmış olması koşuluyla hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde İŞKUR’a şahsen ya da elektronik ortamda başvurması gerekmektedir.

Sigortalı olarak çalışmakta iken işsiz kalan işçinin işsizlik ödeneğini almaya hak kazanması halinde sigortalı işsizin ne kadar süre işsizlik maaşı alacağı ise son 3 yıl içerisinde ödenen işsizlik prim süresine göre değişmektedir.

Son 3 yıl içerisinde 600 gün prim günü olan 6 ay, 900 prim günü olan 8 ay, 1080 prim günü olan 10 ay işsizlik maaşı alır.

 

Son 120 gün Çalışma Şartını Engellemeyen Haller Nelerdir?

İşsizlik maaşı alabilmek için sigortalının hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün boyunca çalışmış olması şarttır. Dolayısıyla 120 gün boyunca eksiksiz prim yatırılmış olması gerekmektedir. Fakat hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma hükümlülük ile sonuçlanmayan tutuklanma hali, kısmi istihdam, grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz ve doğal afet sebepleriyle faaliyetlerin durması veya işe ara verilmesi halinde prim yatırılmayan bu günler kesinti olarak nitelendirilmez. Dolayısıyla prim yatırılmayan bu süreler işsizlik maaşına engel değildir.

 

-İşsizlik Maaşını Kesen Nedenler-

Sigortalı işsiz olarak nitelendirilen ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilerin almakta oldukları ödeneğin kimi hallerde sonlanma ihtimalleri vardır. Bunlar;

  • Kurumca teklif edilen mesleklerine uygun ve son çalıştıkları işin ücret ve çalışma koşullarına yakın ve ikamet edilen yerin belediye mücavir alanı sınırları içinde bir işi haklı bir nedene dayanmaksızın reddeden,
  • İşsizlik ödeneği aldığı sürede gelir getirici bir işte çalıştığı veya herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı aldığı tespit edilen,
  • Kurum tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen,
  • Haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyen, sigortalı işsizlerin, işsizlik maaşı kesilir.

 

-İşsizlik Ödeneği Yeniden Başlatma Durumu-
Ödenekten yararlanırken, işsizlik ödeneğinden yararlanma süresi doldurulmadan tekrar işe girilmesi ve işsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli olan şartları yerine getiremeden yeniden işsiz kalınması halinde daha önceden hak edilen işsizlik ödeneği süresi dolduruluncaya kadar ödenekten yararlanılabilinir. Kalan hak sahipliğinin devamında İŞKUR’a başvurulan tarihten itibaren ödemeler gerçekleştirilir.

Bu Kanunun öngördüğü şartları yerine getirmek suretiyle yeniden işsiz kalınması halinde ise sadece bu yeni hak sahipliğinden doğan süre kadar işsizlik ödeneği ödenir.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

Soru: Vatani görevimi yapmak için 2 hafta önce işten ayrıldım. İşten ayrılırken tüm haklarım tarafıma verildi. Size sormak istediğim soru işsiz kaldığım için başvuru yapsam askerlik maaşı alabilirmiyim. Hasan P.

Cevap:  Askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılmış sigortalı çalışanlar, askerlikte geçen süreleri boyunca işsizlik maaşı alamazlar. Fakat askerlik hizmeti sonrasında işyerinden alacakları işten ayrılış bildirgesi ile terhis olduktan sonra 30 gün içerinde İŞKUR’a başvurarak işsizlik ödeneği için gereken diğer şartların sağlanmış olması koşuluyla işsizlik maaşı alabilirler.

Terhis olduktan sonra başvuruda 30 günü geçirmiş olmak işsizlik maaşı için hak düşürücü bir süre değildir. Toplam işsizlik maaş süresi hakkından, gecikilen süre kadar kayba neden olur.

 

Soru: 5 Temmuz 1969 doğumluyum. İşe giriş tarihim 27 Mart 1992. Toplam 7825 gün primim var. Askerliğimi 1989-1990 arasında yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam, ne zaman emekli olurum. Adnan H.

Cevap: Primin yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemesen de 53 yaşınızı dolduracağın 5 Temmuz 2022’te emekli olabilirsin. Askerlik süreni 305 gününü borçlanarak, 52 yaşınızı dolduracağınız 5 Temmuz 2021’de emekli olman mümkün.

 

Bu yazı 1339 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Raporlu işçi farklı bir işyerinde çalışabilir mi?
» Engellilerin Sosyal Güvenlik Hakları 
» Ramazan Ayında Sağlanan Yardımlardan Yapılacak Kesintiler
» GENEL TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA
» KIDEM TAZMİNATI FONU
» SAHTE SİGORTALILIK
» Deneme süresinde işçilerinizi sigortasız çalıştırmayın
» HAFTA TATİLİNDE ÇALIŞMA
» İKALE TAZMİNATLARINDA VERGİ İADESİ
» İSTİHDAM TEŞVİKLERİ -2-
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter