20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Mert BİLGİN
İPOTEKLİ EV ALINIP SATILIR MI?
Yazı Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 07:00

Mert BİLGİN/Gayrimenkul Danışmanı

mertbilgin@realtyworld.com.tr

Kredi borcunun ödemesini garanti altına almak için belirli bir taşınmazın teminat gösterilmesi işlemi ipotek olarak adlandırılır. Kredi borcunuz varsa ve borcunuzu ödeyemiyorsanız alacaklı olan taraf (ki bu taraf çoğunlukla bankalar olur) ipotek tesis edilen hangi gayrimenkulünüz ise onu satarak alacağını tahsil etme hakkına sahiptir.

İpotek, satın aldığınız konut ya da başka bir konut üzerine konulabilir.

İpotek akdi, resmi bir senettir ve Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından düzenlenir. Tesis edilen ipotek, tapu kaydına işlenir ve böylece ipotek tescil edilmiş olur. İpotek ancak bu işlemler yapıldıktan sonra resmiyet kazanır aksi halde geçersiz olur.

İpotekli bir evi ipotek işlemlerini planlamadan veya ipotek kapatılmadan satın almanız bazı sorunlarla karşılaşmanıza sebep olabilir. İpotekli evi satın alan kişi, bankaya borçlu olmasa da bankanın ev üzerindeki alacak hakkını kabul etmiş sayılır. Ev üzerindeki ipotek kalkmadıysa, evi satan kişi hala kredi borcunu ödememiş demektir.

Bu durumda da banka evin satışını talep edebilir. İpotekli bir konutu satın almayı planlıyorsanız, öncelikle üzerindeki banka ipoteğini kaldırtmalısınız.

Bunun için öncelikle siz ve satıcı ipotek tesis eden bankayla görüşmelisiniz.

Peşin ödeme yapacaksanız ve tutar borca karşılık geliyorsa sorun yaşamazsınız. Kredinin kapanması, ipoteğin kaldırılması ve satış aynı gün gerçekleşir. Şayet banka kredisiyle almayı düşünüyorsanız aynı banka size tahsis edeceği kredi ile satıcının borcunu kapatabilir. Ancak ev üzerindeki ipotek devam eder. Bu kez de siz bankaya borçlanmış olursunuz. Burada önemli olan ev üzerindeki ipotek bedelidir. Çünkü bu bedel bankaya olan borçla orantılıdır.

Banka kredisini başka bankadan alacaksanız her iki bankayla görüşüp onay aldıktan sonra satış gerçekleşebilir. İpoteğin resmen kaldırılması için bankadan fek yazısı alınıp tapuya gidilmeli ve konut üzerindeki ipotek kaldırılmalıdır.

İpotekli eve 2. derece ipotek koydurarak da kredi alabilir ve satın almayı gerçekleştirebilirsiniz.

İPOTEKLİ EV SATILIR MI?

Emin olun ki, ipotekli bir evin satışı, hacizli bir evi elden çıkarmak kadar riskli değildir. Ancak ipotek haricindeki diğer kısıtlayıcı şerhlere de dikkat etmeniz gerekir.

Alıcı kabul ettiği takdirde evi, üzerindeki ipotekle birlikte de satabilirsiniz. İpoteği koyan banka veya kişiyle görüşüldükten sonra şayet mülke banka el koyma aşamasına gelmediyse bu satış riskli sayılmaz.

Bu yazı 2142 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Gayrimenkul satışında sözleşmenin gücü
» İPOTEKLİ EV ALINIP SATILIR MI?
» Tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenler
» EV KİRALARKEN YASAL HAKLARINIZI BİLİYOR MUSUNUZ?
» Gayrimenkul Satışında Yetki Belgesi’nin (Sözleşme) Gücü
» İKİNCİ EL KONUT ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
» MAKETTEN/TEMELDEN EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
» TAPU ÇEŞİTLERİ
» İPOTEKLİ EVLER
» APARTMAN VE SİTE AİDATLARI NASIL BELİRLENİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter