26 Haziran 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Takdir etmek
Yazı Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 07:00

 Takdir etmek, bir olaya, yapılan bir davranışa karşı beğenisini dile getirdiğimiz bir düşünce biçimidir. Öncelikle çocuk eğitiminde etkileyici bir rol oynar. Takdir etmek çocukların davranışlarını yönlendirmenin en iyi yoludur. Ancak takdir ederken, çocuğa neyi iyi yaptığını ve bunun sonucunu çok iyi anlatmalıdır. Bunu yaparken çocuğa sevgi ile yaklaşmalı, daima gülümseyerek olayı anlatmalıdır. Ayrıca takdir ederken çocuğu değil, yaptığı davranışı beğendiğimizi anlatmalıyız. Takdirin hemen davranışın arkasından yapılması önemlidir. Takdir ederken abartılı davranmamalıdır. Gerçek yapılanlar, hak edildiği şekilde yorumlanmalıdır. Bu şekilde yapıldığında çocuğun özgüveni de gelişme gösterir.
  Toplumda genel olarak bir yanılgı vardır. Çocuğumu översem hemen şımarır anlayışı bizleri yanlışlıklara götürür. Onları içimizden takdir ettiğimiz halde, bu düşüncelerimizi kelimelere döküp dile getiremeyiz. Unutmayalım ki hayat anlatamadığımız düşüncelerimizi, ertelemek için çok kısadır.  Bu davranışı sevecenlikle, samimiyetle inandığımızı ifade edersek, zaten şımarma olayı oluşmaz.

  Toplum olarak övgü konusunda çok cimri olmamıza rağmen, yermek konusunda o kadar çömer tizdir. Övgüyü gerektiren bir sürü davranış görürüz ama ödüllendirmek konusunda tutuk kalırız. Konuyu bir abartma olarak görürüz. Hâlbuki işin gerçeği, takdir ederken takındığımız tavır ve samimiyette gizlidir. İnanarak övgünü yapıyorsan, kendine karşı rahat olmalısın. Takdir edilmek duygusu, insanda yaşama gücünü, sevincini arttırır. Hayattan zevk almanızı sağlar. Çevremizdeki insanlara önemli olduklarını hissettirmek güzel bir duygu olup, size mutluluk olarak geri dönecektir. Ailene, arkadaşlarına, çevrendekilere içinden geldiği gibi konuş, hak ediyorsalar onlara karşı olumlu düşüncelerini aktarmaktan kaçınma.

  Yaşam tarihine geri dönüp baktığımızda, birçok sanatçının, bilim adamının ancak hayata veda ettikten sonra gerçek değerlerinin anlaşıldığını görüyoruz. Galıle Dünya dönüyor dedi, hapsedildi. Ancak ölümünden sonra, tarih tarafından takdir edilebildi. Birçok sanatçının kişilikleri, eserleri ancak yaşamları sona erdikten sonra değer buldu. Vincent van Gogh gibi bir ressam ve Franz Kafka gibi yirminci yüzyılın en önemli yazarlarından birisi ancak ölümünden sonra tarih sahnesinde hak ettikleri yeri almışlardır. Şehrimiz de sanat, spor, çeşitli kültürel etkinlik adına üreten, çabalayan emek veren insanlar var. Bu insanları motive etmek için, daha verimli işler yapmalarını sağlamak için destek vermek, yanlarında olduklarını hissettirmek yapılması gereken bir davranıştır.

 

 

 

Bu yazı 489 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
» Veda Busesi
» Kimselerin Vakti Yok
» Dünya Çevre Günü
» Umudun Güzel Yüzü
» Eskiden Bayramlarımız Vardı
» Diziler ve Sinema
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter