21 Temmuz 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İş Kazası Yaşanmayan İşyerlerine Destek Başladı
Yazı Tarihi: 30 Ocak 2019 Çarşamba 06:26

İş kazalarını azaltmak ve önlemek amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından işsizlik sigortası işveren payı teşviki sağlanacağı açıklanmıştı.

Çok tehlikeli sınıfında yer alan ve 3 yıl süreyle iş kazası yaşanmayan işyerlerine verilecek teşvik, Ocak ayından itibaren başlatıldı.

İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yapılan bu değişiklikle iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının etkinleştirilmesi ve iş kazalarının azaltılması için işverenlere destek sağlanması öngörülüyor. Bu destek, belirli şartlarla uygulanmakta olan işsizlik sigortası işveren prim nispetinde yapılacak indirimlerle 2019 Ocak ayından itibaren başlatıldı. Üstelik diğer teşviklerden farklı olarak bu teşvikten yararlanmak isteyen işverenler için başvuru şartı bulunmuyor. Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Merkezlerine de herhangi bir belge ibraz edilmesine gerek yok.

 

-10’DAN FAZLA ÇALIŞAN OLACAK-

İş kazasının azaltılmasına yönelik teşvikten yararlanmak için 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazasının olmaması gerekir. Ayrıca işyeri, çok tehlikeli sınıfta yer almalı. İşverenin de Türkiye genelinde çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde her ay toplam 10’dan fazla çalışanının bulunması ve bu işyerlerinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazasının meydana gelmemesi şart. Çalışan sayısının hesabında, aynı işveren tarafından Türkiye genelinde çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (4/1A) kapsamındaki toplam sigortalı sayısı esas alınıyor. Çırak-stajyer, öğrenci ve İş-Kur kursiyerleri hesaplamalara dahil edilmiyor.

 

-TEŞVİKTEN YARARLANMA SÜRESİ 3 YIL-

Teşvikten yararlanma süresi, işyerinin teşvikten yararlanmaya esas şartları sağladığı 3 yıllık süreyi takip eden takvim yılından geçerli olmak üzere 3 yıldır. 
Şartları sağlayan kapsamdaki işyerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve 3 yıl süreyle yüzde 1 olarak alınacak. Bu teşvikten faydalanan işyerlerinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmesi halinde takip eden aydan itibaren bu teşvik uygulamasına son verilecek. Ancak bu teşvikten mahrum kalan işverenler, öngörülen şartları sağlamaları ve talepleri halinde bu teşvikten yeniden yararlanabilecek.

Teşvikten yararlanmaya esas şartların sağlanması gereken 3 yıllık süre, bir takvim yılı içerisinde ocak ayı dışında diğer aylarda ilk defa tescil edilen işyerleri için tescil edildiği tarihi takip eden takvim yılının ocak ayından itibaren hesaplanır. Örneğin 1 Temmuz 2012 tarihinde SGK kapsamında tescil edilmiş olan bir işyeri, 2016 Ocak ila 2018 Aralık aylarında belirtilen şartları sağlaması kaydıyla bu teşvikten 2019 Ocak ayından itibaren yararlanabilecek.

Teşvikten yararlanan işverenlerin işyerlerinde oluşan iş kazalarını SGK’ya 3 iş günü içinde bildirmemeleri halinde iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren yararlandıkları primler yasal faizi ile birlikte geri alınacak. Ayrıca bu teşvikten 5 yıl süre ile faydalanamayacak.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 1 Ocak 1969 doğumluyum. Bağkur girişim 29 Eylül 1989 olup, askerli dahil hiç boşluk olmamıştır. Son 2 yıldır SSK’lıyım. Primlerim asgari ücretten ödeniyor. Ne yapmalıyım, bu şartlarda ne zaman emekli olabilirim maaşım ne olur? Mustafa A.

Cevap:  Bağkur’dan emekli olmak için; 9000 gün ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2020’de emekli olabilirsiniz. Prim ödemeye devam edip 1.5 yıl daha prim ödeyerek Bağkur’dan sonra SSK’ya ödediğiniz primi 1260 güne tamamlamanız halinde, bu defa 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2020’de SSK’dan emekli olabilirsiniz. Prim yatırmanız maaşınızı yükseltmez tam tersi düşürür. O yüzden çalışmayıp yaşınızı beklemenizi tavsiye ederim. Tabii çalışmaya ihtiyacınız varsa yapacak bir sey yok. Maaşım ne olur cevabına gelince bugünkü şartlara göre 1.400 -1.500 tl civarı bir maaşınız olur.

 

Soru: 10 Mart 1993 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Temmuz 2012 olup 1398 gün prim ödemem var. Son çıkan emeklilik yasasına göre hangi yaşta emekli olurum? Hasan O.

Cevap: Ara vermeden çalışmaya devam edersen en geç 1 Ocak 2036’dan önce primini 7200 güne tamamlaman halinde, 60 yaşını dolduracağın tarihte emekli olabilirsin. Primini 1 Ocak 2036’ya kadar 7200 güne tamamlayamazsan, emekli olacağın yaş; primini 7200 güne tamamlayacağın tarihe göre kademeli olarak 65 yaşına kadar çıkabilir.

Bu yazı 1547 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI (2022 AYLIKLARI)
» SGK Tebligatlarını Alırken Dikkat
» Ölüm Aylıkları Hangi Durumlarda Kesili
» Yanlış meslek kodu bildirene ceza
» Yurtdışında yaşayan ev hanımlarının emekliliği
» TELAFİ ÇALIŞMASI NEDİR?
» Kadınlarda Staj Sigortası Emeklilik Yaşını Öne Çekebilir
» Raporlu işçi farklı bir işyerinde çalışabilir mi?
» Engellilerin Sosyal Güvenlik Hakları 
» Ramazan Ayında Sağlanan Yardımlardan Yapılacak Kesintiler
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter