20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
KIDEM TAZMİNATINDAN GELİR VERGİSİ KESİLMEZ
Yazı Tarihi: 06 Şubat 2019 Çarşamba 08:58

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Son bir haftadır ulusal basında yer alan “Kıdem Tazminatından kesilen gelir vergisi iade edilecek” başlığı ile çıkan haberlerin ardından telefonum susmadı. İşten ayrılırken, emekli olurken kıdem tazminatı almış kişiler “Acaba bizde bu gelir vergisi iadesini alabilecek miyiz?” diye soruyorlar.

HAYIR ALAMAYACAKSINIZ!.. Çünkü sizin almış olduğunuz kıdem tazminatlarından gelir vergisi kesinti yapılmadı. Tabii bunda vatandaşın suçu yok maalesef basınımız bunu böyle yansıttı.

Peki, konunun aslı ne, kimlerden bu gelir vergisi kesildi, kimler bunu iade alacak, açıklayayım.

İşçiye ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisin iade edilecek. Bu kanunda 30 Ocak 20019’da Resmi Gazete ’de yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan madde ne diyor; “27 Mart 2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisi, hizmet erbabının düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde tarha yetkili vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla 213 sayılı Vergi Usul Kanununun düzeltmeye ilişkin hükümleri uyarınca red ve iade edilir.

Bu madde hükümlerinden yararlanmak üzere vazgeçilen davalarla ilgili olarak yargılama giderleri ve vekâlet ücretine hükmedilmez.

Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunan iade talepleriyle ilgili olarak bu madde hükmü uygulanmaz.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir.

 

Değişikliğe göre, 27 Mart 2018'den önce işten ayrılan hizmet erbabına, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintisinin iadesi yapılacak. Ancak değişiklikte vergi iadesinin kapsamı sınırlı olarak belirlendiğinden, ihbar tazminatı, ücret, yıllık izin ücreti, hizmet primi ve ikramiye ödemeleri ile ücret kapsamında olan benzeri ödemelerden kesilen gelir vergisi iade edilmeyecek.

Kural olarak işveren işçiye kıdem tazminatı öderken, gelir vergisi kesintisi yapmaz. Kıdem tazminatında gelir vergisi, yalnızca kıdem tazminatı tavan ücretini aşan ödemeler için kesiliyor. Yani kıdem tazminatına esas aylık brüt ücret, kıdem tazminatı tavan ücretinin altındaysa gelir vergisinden muaf tutulmaktadır. 2019 yılı için geçerli olan kıdem tazminatı tavan ücreti, 6 bin 17 liradır. Bu nedenle kıdem tazminatından gelir vergisi iadesi çalışanların önemli bir kısmını kapsamayacaktır.

Esasen yapılan düzenleme, 27 Mart 2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma veya ikale sözleşmesi yapmak suretiyle işyerinden ayrılanların aldıkları ödemelerden kesilen gelir vergisinin iadesini sağlıyor. Nitekim 27 Mart 2018 tarihinde 7103 sayılı Torba Kanun’da yapılan değişiklikle iş akdini karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu veya iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlar da kıdem tazminatı gibi değerlendirilmeye başlanmış idi. Bu şekilde yapılan ödemelerin yıllık kıdem tazminat tavanını aşmayan tutarı için 27 Mart 2018 tarihinden itibaren vergi alınmıyor. Dolayısıyla 27 Mart 2018 tarihinden önce karşılıklı sonlandırma veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatı üzerinden gelir vergisi kesilen kişi, bu vergiyi iade alabilecek.

Ayrıca bunun için zaman aşımı süresi içinde yetkili vergi dairelerine başvuru yapılması, dava açılmaması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi şartı aranmaktadır. Bu sebeple işten ayrılanların mahkemeye başvurmadan son 5 yıl içinde ilgili vergi dairesine dilekçeyle başvuru yapması gerekiyor. Bu başvuru sonucunda yapılan gelir vergisi kesintisi, iade edilecektir.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru:  Babam 3600 gün prim ve 60 yaş şartıyla 2013 yılında emekli oldu. 2013’den beri emekli olduğu işyerinde çalışmaya devam ediyor. Acaba babam işten ayrılsa kıdem tazminatı alabilir mi? ● Ahmet A.

Cevap: Babanız kendi isteği ile işinden ayrıldığında kıdem tazminatı alamaz. Babanızın kıdem tazminatı alabilmesi için 2 şart var:

Ya işveren haksız yere iş akdini fesih edecek ya da haklı bir nedenle iş akdini kendisinin fesih etmesi,

Emekli maaşını kestirip normal bir çalışan gibi çalışması ve kurumdan emekli olabilir yazısını alıp işverene başvurması, şartlarıyla kıdem tazminatı alabilir.

 

Soru: 1970 doğumluyum. İşe giriş tarihim 1 Haziran 1992. Yüzde 62 oranında engelli raporum var. Nasıl emekli olabilirim? ● Hayri K.

Cevap: Vergi Dairesi veya Defterdarlığa başvurup vergi indirim hakkı da almanız halinde, engelli hakkıyla emekli olmak için 3680 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Süre sorununuz olmadığından 3680 gün prim ödemeniz varsa, vergi indirim hakkı aldığınız tarih itibarıyla, yoksa priminizi 3680 güne tamamlayacağınız tarih itibarıyla emekli olabilirsiniz.

 

 

 

Bu yazı 1972 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI (2022 AYLIKLARI)
» SGK Tebligatlarını Alırken Dikkat
» Ölüm Aylıkları Hangi Durumlarda Kesili
» Yanlış meslek kodu bildirene ceza
» Yurtdışında yaşayan ev hanımlarının emekliliği
» TELAFİ ÇALIŞMASI NEDİR?
» Kadınlarda Staj Sigortası Emeklilik Yaşını Öne Çekebilir
» Raporlu işçi farklı bir işyerinde çalışabilir mi?
» Engellilerin Sosyal Güvenlik Hakları 
» Ramazan Ayında Sağlanan Yardımlardan Yapılacak Kesintiler
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter