20 Temmuz 2019 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
İşin Sırrı
Yazı Tarihi: 08 Şubat 2019 Cuma 09:00

  Endüstriyelleşen futbolda, "Taraftar Değil, Müşteri" anlayışı giderek artmaktadır. Bu artışla da futbol zarafetinden, estetiğinden çok şey kaybetmektedir. Eskiden sokak balesi olarak keyif için yapılan futbol yavaş yavaş bu ruhundan uzaklaşmaktadır. Bu ruh takım olabilmenin gerçek harcını oluşturmaktadır. Takım kültürünü, prensiplerini iyi uygulayan takım başarıyı yakalar. Sporcularına, yılların verdiği bir birikimle kurum kültürünü benimseten kulüpler çeşitli zorluklara karşın şampiyonluğa ulaşırlar. Bu başarının altında, gerçek takım sevgisine sahip futbolcu sayısının çok olması yatmaktadır. Alt yapıdan, öz kaynak yapısından gelen sporcular, her şeyden önce takımlarını düşünürler ve Ona değer verirler.. Daha sonradan takıma katılan sporcularda, bu kurum kültüründen etkilenirler. Geçmiş yıllarda Avrupa Şampiyonu olan Galatasaray Futbol Takımında altyapıdan yetişen tam yedi futbolcu vardı. M.United takımının hocası Ferguson, takımımın başarısı, kendi kurduğumuz altyapı düzenine dayanır, transfer işin süsüdür demektedir. Bizlerde ise sorunların dışardan transferle düzeleceği sanılır ve kaynakların çoğu buraya aktarılır. Hâlbuki kulüplerimiz alt yapılarına önem verip, özkaynak düzenini kursalar hem gençlerimizin yetişmesinde rol alıp, hemde kurumlarının ekonomik yönden gelişmesini sağlarlar. Ayrıca kulüp prensiplerinin, kurum kültürlerinin yaşamasını ve devamını sağlarlar.

  Alt yapı olayına bizlerde hep sempatiyle bakmamıza rağmen uygulamada yeterince başarılı olamamışızdır. Bu olayın başlangıcı için yeterli tesisler ve konunun uzmanları çok önemlidir. Ajax takımı yetmişli yıllarda alt yapı olayına bilimsel bir yolla yaklaşıp çok güzel sonuçlar elde etti. O zaman bu kulübün başarılarını imrenerek izlerdik. Futbolun bir endüstri olduğu şu günümüzde, bunun gibi bir sürü Avrupa kulüpleri alt yapı uygulamalarıyla, hem iyi bir gelir elde ettiler, hem de düşük maliyetle kaliteli sporculara sahip oldular. Kendi ülkelerinin dışından bile yetenekli gençleri toplayıp eğitime aldılar. Bunca gelişmelere rağmen bizde yeterince bir hareket oluşturulamadı. Ajax takımının alt yapısını incelediğimizde, yüzme havuzlu, piyanolu, bilardolu dinlenme tesisleri olduğunu görüyoruz. Kulüpte devamlı doktor, fizik tedavi uzmanı, masör, diyetisyenler bulunmaktadır. Ayrıca okullarından geri kalmaması için özel öğretmenler tutulmakta, yabancı saha maçlarında otobüste bile öğretmenler eğitimlerine devam etmektedirler. 

  Alt yapı bizde genellikle futbola yılarca emek vermiş, onu çok seven ağabeylerin desteğinde yürüdü. Bu insanların özverileriyle, çabalarıyla bir şeyler yapıldı. Kulüplerimiz yeterince bu işe kaynak ayırmadılar. Üst düzeydeki takımlarımızda, gelir amaçlı spor okulları açmakla yetindiler. Bu işin parasal boyutuyla ilgilendiler. Bilimsel eğitim hep kenara itildi. Sonucunda yeterli alt yapıya sahip olmayan sporcularımız oldu. Profesyonel sporcu olup topa vurmasını bilmeyen, iki metreye pas atamayan, doğru beslenme yi uygulayamayan sporculara sahip olduk. Kaybetmenin de onuruna varamayan, sporcu bakımını, berber bakımıyla karıştıran futbolcularımız oldu.

 

 

Bu yazı 596 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yaşamımızda Matematik 
» Bırak Güneş İçeri Girsin
» Cahit Irgat
» Beklemeyin
» Değişim
» Gezmek ve Tanımak
» Maskelerimiz
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter