05 Mart 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Bayram Güner
FUTBOLDA SET OYUNU
Yazı Tarihi: 21 Şubat 2019 Perşembe 09:03

Sevgili sporseverler,

2000’li yılların başına kadar olan futbol dünyasında  yurtiçi ve yurt dışında bireysel yeteneği ile sivrilen birçok futbolcu grubu mevcuttu. Bu bireysel yeteneği olan futbolcuların  günümüz futbolunu oynayanlardan farkı set oyununu bilmiyor olmalarıydı.

Şu an dünya futbolunu bitiren en büyük engeldir set oyunu. Üst düzey ligler dahil her teknik direktörün günümüz futbolunda tercih ettiği bir sistem.

Aynı basketbol oynar gibi takımlar karşı rakip sahaya yerleşip, rakibin açığını paslaşarak açma derdinde. 25 dakikada kaleye atılan tek şut al gülüm ver gülüm. Pası her futbolcu verebilir ancak her futbolcu adam eksiltemez.  İşte bu nedenlerden dolayı  geçmişteki yetenekli yıldız futbolcu  grubunu  bulmamız artık çok zor.

Sadece iki örnek verecek olursak; tüm dünyanın takdir ettiği Messi ve Ronaldo önümüze çıkıyor. İşte bu iki futbol yıldızını ön plana çıkartan özellik top ile direk adam eksiltmeleridir. Bir nebze set oyununu unutmaları bizim için bir zevk. Top ayaklarında iken direk rakibi geçmeleri onları günümüz futbol piyasasında idol yapmıştır.

Set oyununu bozacak en önemli şey adam eksiltmedir.  Dripling ile önündeki rakibi geçince  rakibin dengesini bozmak, adam eksiltebilen futbolcular  için çok zor değildir. Her futbolcu onlar gibi cesaretli olamayabilir şüphesiz. Rakibin açığını yan yana paslaşarak yakalamak yerine, bir iki kalite ayak ile direk rakibi eksilterek sonuca gitmek hem seyredene keyif verecek hem de oynanan futbola renk katacaktır.

Futbolumuzun güzelleşmesi dileğiyle…

 

Bu yazı 3573 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KORONAVİRÜS
» YAPAY ZEKA VE FUTBOLA ETKİSİ
» FUTBOLDA SET OYUNU
» BÜYÜKKARIŞTIRANSPOR – VİZESPOR
» BAL LİGİ
» STATÜYE BAKAR MISINIZ
» ENDÜSTRİYEL FUTBOL
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter