26 Mayıs 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Engellerimiz
Yazı Tarihi: 22 Şubat 2019 Cuma 08:31

Kafese beş maymunu koyarlar. Ortaya da bir merdiven ve tepesine de iple muzları asarlar. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar. Her bir maymun aynı denemeye giriştiğinde çok soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır. Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun koyulur. İlk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler. Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. Ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur. Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. En yeni gelen maymun da ilk atağında cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yoktur. Son olarak en baştaki ıslanan maymunların dördüncüsü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir. 
Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbiri merdivene yaklaşmamaktadır. Neden diye sorarsanız burada yapılacaklara hiç sorgulamadan, araştırmadan sadece uyulması istenmiştir. İşte bu anlatılan kişisel eğitim alanında çok bilinen bir öğrenilmiş çaresizlik hikâyesidir.

Bizler çoğu zaman başkaları tarafından engellenerek, istediğimiz hedeflere ulaşamayız. Bazen de biz başkalarını engelleriz ama niçin engellediğimizi bilmeyiz. Zira bize neden, niçin yaptığımızın sorgulanması öğretilmemiştir. Sadece konulan kurallara tepkisizce uyulması istenir. Hâlbuki bizlere düşen, gerçekleştirmek istediğimiz her şeyi bilerek, isteyerek ve korkusuzca yapmaktır. Gönlümüzün istediği bir işi yapmak hem bizi mutlu edecek hem de kendimize saygımız artacaktır. Bu ise yapabileceğinizi düşündüğünüz kadardır. İnsan isterse imkânsızlıkların rahatlıkla aşılabileceğini bilmelidir. İmkânsızlıkların aşılmasında inanmak ve çok çalışmak engelleri yıkmak için birinci şarttır. Bir Çin atasözünde imkânsızlıkları aşmanın asla tesadüf olmadığını, bu çok çalışma ile olacağını belirtir. Ve elmas, nasıl sürtünmeden parlamazsa, insan da, çalışmadan mükemmel olmaz diye anlatılır.

Tarihe baktığımızda bunun sayısız örnekleri çoktur. Beyzbol oyuncusu olan J.Williams bir maç sırasında sakatlanır ama sakatlığı sonrası hayata küsmez. İnsanlara örnek olacak söyleminde şunları dile getirir: Şimdi yepyeni bir hayata sıfırdan başlama şansım vardı. Dünyada kaç kişinin ikinci şansı olmuştur? Bunlar başıma gelmeseydi, Engelliler Olimpiyatının sporcusu olamayacaktım. Ben şöyle baktım. Hayat, fiziksel olmaktan çok, düşünsel bir savaştır. Gideceğiniz yere kollarınız, ayaklarınız ulaştırır sizi. Ama bir kere oraya vardınız mı, artık önemli olan, beyindir. Emil Zatopek Çekoslovak bir maden işçisi. 1942 yılında Almanların işgalini ve Nazizmi yaşıyor. Hayatını sıradan bir işçi gibi sürdürmeye çalışırken, tesadüfen başladığı atletizmdeki yolu Olimpiyatlara kadar uzanıyor. Zatopek, 5 bin metreyi, 10 bin metreyi ve maratonuaynı olimpiyatta koşup altın madalya alan tek koşucu. Lakabı "Çek Lokomotifi”. Bütün atletlerin koşma stilleri konusunda çok fazla araştırma var. Emil Zatopek’in koşması bu standartların hiçbirine uymuyor, bu yüzden onu ayrıca sınıflandırmışlar. Atletler koşarken yorulduklarında, arkadakini kollayarak tempoyu düşürür, enerji toplarlar. Zatopek ise enerjisinin bittiğini hissedincedepar atmaya başlıyor. Özellikle bu hareketi rakiplerini deliye çeviriyor. Bu enerji nereden çıkıyor, tam da enerjisi bitmek üzereyken? Elini kolunu sallıyor, yüzü acıyla kasılıyor, bekliyor, yenidenkoşuyor, duruyor, tekrar koşuyor. Karşımıza çıkan engelleri yukarıdaki örneklerde gördüğümüz gibi yılmadan daha bir güçle aşmalıyız.

Bu yazı 424 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Diziler ve Sinema
» Güzel düşünebilmek
» Özlemlerimiz
» Unutulmayan Sevgiler  
» Annemiz
» Sahipsiz Çocuklarımız
» Unuttuğumuz Güzellik, Tebessüm
» En Büyük Güç Sevgidir
» Türkülerimiz
» Güzellikler
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter