22 Ağustos 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İSTİHDAM TEŞVİKLERİ -1-
Yazı Tarihi: 13 Mart 2019 Çarşamba 07:30

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Bugünlerde, istihdamı arttırmak ve ekonomiyi güçlendirmek amaçlı teşvikler birbiri ardına açıklanıyor. Peki, işyeri sahibi olarak faydalanabileceğiniz teşvikler neler?

Bugünkü yazımızda istihdam teşviklerden İlave İstihdam Teşviki ve İlave İstihdam ÜcretDesteği'ni konu alacağız.

Bu teşvikleri incelerken işyeri sahiplerinin başvuru için dikkat etmesi gereken noktaları ve teşvik miktarlarını detaylı olarak açıklayacağım.

 

-İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ-


Sigortalı yönünden aranılan şartlar
Sigortalıların;
- İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması, 

- İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,
– 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri,  gerekmektedir.

İşyeri yönünden aranılan şartlar
– Özel sektör işverenine ait olması,
– Sigortalının işe giriş tarihinden önceki takvim yılına ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar prim hizmet beyannamelerindeki ortalamaya ilave olarak çalıştırılması, 
– Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi, 
– Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi, 
– Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması, 
– Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, gerekmektedir. 

Destek tutarı
İmalat veya bilişim sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde ilgili döneme ait günlük brüt asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçmemek üzere, ilave istihdam edilecek her bir sigortalının 6.822,40 TL’ye kadarki prime esas kazanç tutarı için ödeyecekleri tüm primler (959,40 ila 2.558,40 TL) ile 153,74 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 1.113,14 ila 2.712,14 TL)
Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işyerlerinde ilave istihdam edilecek her bir sigortalı prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak tüm primler (959,40 TL) ile 153,74 TL’lik damga ve gelir vergisi karşılanacaktır. (Toplamda 1.113,14 TL)

Destek Süresi
2020/Aralık ayı aşılmamak kaydıyla, destek süresi 1/1/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında istihdam edilen her bir sigortalı için 12 aydır. Ancak istihdam edilen sigortalının, 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya Kuruma kayıtlı engelli olması durumunda destek 18 ay süreyle uygulanacaktır.
 

Ek Kurallar
- Bilişim sektöründe destekten yararlanacak işyerlerini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.
- 1/1/2018 ila 31/12/2020 tarihleri arasında 5510 sayılı Kanun kapsamına alınan işyerleri ile daha önce tescil edildiği halde ortalama sigortalı sayısının hesaplandığı yılda sigortalı çalıştırmayan işleri; 1/1/2018 tarihinden sonra ilk defa sigortalı bildiriminde bulunulan ayı takip eden üçüncü aydan itibaren 12 veya 18 ay süreyle bu destekten yararlandırılır. 
- Bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerinden yararlanılamaz.

 

-İLAVE İSTİHDAM ÜCRET DESTEĞİ-

 

Sigortalı yönünden aranılan şartlar

Sigortalıların,

İşe alındıkları aydan önceki üç ayda 10 günden fazla SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında sigortalılıklarının bulunmaması,

İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,

1/2/2019 ila 30/4/2019 tarihleri arasında özel sektör işverenlerince istihdam edilmeleri,gerekmektedir.

 

İşyeri yönünden aranılan şartlar

  • Özel sektör işverenine ait olması,
  • Sigortalının 2018 yılı Ocak ila Aralık ayları dönemine ilişkin işe alındıkları işyerinden bildirilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerindeki en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması,
  • Aylık prim ve hizmet belgelerinin yasal süresi içinde SGK’ya verilmesi,
  • Tahakkuk eden sigorta primlerinin yasal süresi içinde ödenmesi,
  • Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması,
  • Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması,gerekmektedir.

 

Destek tutarı

1.02.2019 ile 30.04.2019 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için işverenlere 3 aylık süre ile aylık net asgari ücret düzeyinde (2.020,90 TL) destek sağlanmaktadır.

Ücret desteği SGK tarafından işyerinin ilgili ayda veya sonraki aylarda oluşacak prim borçlarından mahsup edilmesi, işverene ödeme yapılmaması şeklinde uygulanacaktır.

 

Destek Süresi

İlave istihdam ücret desteği uygulaması ile ücret desteği ile destekten yararlanan sigortalının 3 aylık destek süresinin akabinde 6 ay boyunca işyerinde çalışması gerekmektedir.

-devamı haftaya-

Bu yazı 1746 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri
» Yarı Zamanlı Çalışma Nedir?
» GEÇERLİ FESİH- HAKLI FESİH
» YURTDIŞI BORÇLANMALARINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
» YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI (2022 AYLIKLARI)
» SGK Tebligatlarını Alırken Dikkat
» Ölüm Aylıkları Hangi Durumlarda Kesili
» Yanlış meslek kodu bildirene ceza
» Yurtdışında yaşayan ev hanımlarının emekliliği
» TELAFİ ÇALIŞMASI NEDİR?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter