02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Bayram Güner
YAPAY ZEKA VE FUTBOLA ETKİSİ
Yazı Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 08:55

Sevgili sporseverler;

Son dönemde adını sıkça duyduğumuz yapay zekâ kavramı iyiden iyiye hayatımızda yer edinmeye başladı. Bir zamanlar sadece bilim kurgu eserlerinde görebildiğimiz bu ilginç teknoloji, artık cebimizdeki akıllı telefonlara bile girmiş durumda. Akıllı telefonlarımıza “akıllı” dememizin en önemli sebeplerinden birisi de bu olsa gerek.

 İnsanların zekâlarını kullanarak yaptıkları işlerin bilgisayarlar tarafından yapılmasına yapay zekâ dendiğini bir çok bileniniz vardır. Yapay zeka aslında insanın öğrettiklerinden ibarettir yani bu anlamda hesap makinesi de bir yapay zekadır, çünkü hesap makinesi de programlanmadan toplama, çıkarma, bölme, çarpma yapamaz biraz araştırdığımızda ve düşündüğümüzde  örnekleri çoğaltabiliriz.

Günümüz şartlarını değerlendirirsek yapay zekânın belli bir düzeyde birçok sektöre olduğu gibi futbola da etkisi olduğunu  söyleyebiliriz buna VAR sistemini en etkin örnek olarak göstermek mümkün.

Mesela öğrenmede deneme yanılma, Mantık yürütmede mevcut durumlardan hareketle isabetli bulgular elde etme,  yapılacak olan müsabaka öncesinde takımınıza avantajlar sağlayabilir.

Günümüzde yapay zeka ürünleri ile bir futbol müsabakasını canlı izlemek ve tüm verilerini kayıt altına almak artık çok kolay.

Bunun neticesinde Takımımızla ilgili birçok farklı algoritmalar oluşturmak da mümkün olmaktadır.  Mesela takımımızın maçlarında  kornerlerden gelen yan toplardan fazlaca gol yediğimizi tespit ettik. Ortada bir problem var. Problemi çözmek için birinci adım; oyuncularımız doğru yerde mi duruyorlar. Çalışma yapılır, oyuncular doğru yerde duruyor  ve  sorun devam ediyor ise ikinci adım kalecimiz topu çıkıp alabilir miydi ya da top alamayacağı bir bölgeye mi gitti  ve sorun devam ediyor ise üçüncü adım;  kalecimiz kısa boylu mu,  dördüncü adım  savunma kısa boylu oyunculardan mı oluşuyor gibi  adım sayıları artan algoritma oluşturabiliriz.

 Bu hafta sonu Celaliyespor-Üsküpspor maçını izledim. Bölgemizden örnekleme ile  Baki hocanın çalıştırdığı Celaliyespor futbol takımının algoritmasını yapacak olursak;

Ayağa oynama 7, dribling 7, antrenman haftada iki  kez 6,  Kanatları kullanım 7, fizik kondisyon 7,  iletişim 7,  disiplin 8,  konsantrasyon 7, duran toplar 7,  top tekniği 7, markaj 7 vb gibi değerlendirmeler çoğaltılıp takım hakkında veri tabanı oluşturmak mümkün olabilir. Aynı şekilde oyuncuların da   algoritmalarını yapabiliriz

Sevgili sporseverler  Akıllı  telefonunuzda ‘Hey siri Kırklareli kaç kilometre?’ diye sorduğunuzda cevap alıyor iseniz  işte bu bilgiler doğrultusunda Baki hocanın çalıştırdığı Celaliyespor futbol takımı ve futbolcuları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Görülüyor ki teknoloji artık elinizin altında, gerek kendi futbol takımınızla ilgili gerekse rakip takımlarla ilgili olumlu veya olumsuz birçok bilgi elde edebilir, çalışmalar yapabilir, sorunlarınızı çözmede kaynak olarak kullanabilirsiniz.

Çalışmalarınızın başarıya ulaşması temennisiyle.

 

Bu yazı 12346 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» KORONAVİRÜS
» YAPAY ZEKA VE FUTBOLA ETKİSİ
» FUTBOLDA SET OYUNU
» BÜYÜKKARIŞTIRANSPOR – VİZESPOR
» BAL LİGİ
» STATÜYE BAKAR MISINIZ
» ENDÜSTRİYEL FUTBOL
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter