24 Haziran 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Sorumluluk Almak
Yazı Tarihi: 30 Mart 2019 Cumartesi 07:38

 Sorumluluk, hayat devam ederken genelde almak istemediğimiz, uzak durduğumuz bir kavramdır. Hâlbuki yaşamın kendisi bir risktir. Her yönüyle paraya endekslenmiş yaşamımızda risk deyince aklımıza sadece ticari hayatta, borsada para kazanmak için alınan bedeller akla gelir. Aslında yaşamımızın her anında bu risk unsurunu görebiliriz.

Trafikte aracımızı sürerken kaza yapma, çalıştığımız bir işten çıkarılma, girdiğimiz bir sınavda kazanamama, mutlu olduğunuz yaşamınızda mutsuz olma risklerini hep taşımaktayız. Hayat yapısı gereği önümüze risk alma zorunluluğunu hep koyuyor. Bizlerde bu risklerin çoğuna aldırmadan veya farkına varmadan yaşamımızı sürdürüyoruz. Hayatımız bir su gibi akıp giderken birçok kararlar veriyoruz. Düşünmeden, araştırmadan verdiğimiz kararlarımız bize hüzünler yumağı şeklinde dönebiliyor. Ve bunların sonucunda hayal kırıklıkları etrafımızı sarabilir. Onun için verdiğimiz her yeni kararların getirebileceği riskleri iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Riskin algılanma olayı da kişilere göre farklıdır. Örneğin sigara içen birisinin solunum hastalıklarına yakalanma riski fazladır. Ancak bunun oluşumu uzun yıllara dayandığı için risk almak kolaylaşmaktadır. İyi sonuçlar bekleyerek verdiğiniz kararların mutlaka bir riskinin olduğunu unutmamalıyız. İyi çıkabileceğini düşündüğümüz sonuçların, kötüde çıkabileceğini de düşünerek hareket edersek, fazla hayal kırıklığı yaşamamış oluruz. 

 Yaşamda kişinin kendi üzerine düşen sorumluluklar ve beraberinde gelecek olan riskleri mevcuttur. Kişi eleştirilerden korkmadan örneğin hayatı tanımak için, sorgulamak için felsefe yapmalı, geniş anlamda geleceğine sahip çıkmak için politika yapmalı, yaşadığımız toplumun sorunlarıyla ilgilenmek için entelektüel olmalıdır. Tüm bunlara karşın alacağı kararlar karşısında her zaman dik durmalıdır. Bunun sonucunda oluşabilecek risklere katlanmalıdır. Her şeye rağmen bir şeyler yapabilmek, bir şeyler üretebilmek için riskleri almamız gerekir. Hayatınızda ufacık risklerden kaçıp, kazanacağınız büyük mutluluğunuzu kaybedebiliyorsunuz. Bu tür çekincelerden kaçarak yaşamınızı tek düze, anlamsız, zevksiz yapabiliyorsunuz. Bu tür riskleri alarak hayatımızı daha bir renklendirebiliriz. Önemli olan, yaşam bize bir sürü risk sunarken, doğru zamanda, doğru riskleri almaktır. Örneğin sevdiğinize ilk defa duygularınızı anlatmak, beraberinde sevileni kaybetme riskini de getirir. Böyle bir risk var diye sevgimizi ifade etmemek bize çok şey kaybettirebilir. Sevgimizi karşılık görememe riskini rağmen belirtmeliyiz. Doğru bulduğumuz düşüncelerimizi, dokuz köyden kovulma riskini de göz önüne alarak mutlaka belirtmeliyiz. Bunun gibi çeşitli sorumluluklardan kaçarak hayatınız anlamsızlaşır. Çeşitli riskleri doğru değerlendirip, hayatınızın bahçesini çeşitli çiçeklerle renklendirebilirsiniz.

  Büyük Şair Pablo Neruda bu konuyu dizelerine çok güzel yansıtmıştır.

Rüyalarını gerçekleştirmek için risk almayanlar,
Hayatlarında bir kez dahi
Mantıklı tavsiyelerin dışına çıkmamış olanlar.
Alışkanlıklarına esir olanlar,
Her gün aynı yolları yürüyenler,
Ufuklarını genişletmeyen ve değiştirmeyenler,
Elbiselerinin rengini değiştirme riskine bile
Girmeyenler.

Yavaş yavaş ölürler.

 


 

Bu yazı 529 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Tatilde Kitap Okumak
» Empati Kurmak
» Hayvan Sevgisi
» Veda Busesi
» Kimselerin Vakti Yok
» Dünya Çevre Günü
» Umudun Güzel Yüzü
» Eskiden Bayramlarımız Vardı
» Diziler ve Sinema
» Güzel düşünebilmek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter