08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Zorluklara Rağmen
Yazı Tarihi: 02 Nisan 2019 Salı 09:27

Yaşamımızda birçok zorluklarla mücadele eder, çoğunda hayatın çok dik virajlı yollarını bahane edip uğraş vermekten vazgeçeriz. Yapabileceğimizbirçok şeyi sudan sebeplerle erteleriz.İnsanlık tarihi yılmadan mücadele veren, hedefine ulaşmak için her türlü güçlüğün üstesinden gelen kahramanlarla dolu. Öyleki bunları yaparken kendisini değil, insanlığıdüşünmüşlerdir. Örneğin Bilim İnsanı Jonas Salk bunlardan birisi. Onu özel kılan ise şu; 1955 yılında, çocuk felci aşısını buldu. Bir karar vermesi gerekiyordu. Ya patentini alıp çok zengin olacak, ya da patentini almadan insanlığın hizmetine sunacaktı. Böyleliklebirçok insan,aşıya daha ucuza ulaşıp bu hastalıktan kurtulacaktı. Patent almadı. Parasal kaybı 5 milyar dolarcivarındaydı. Fakat kazancı ise ölümünden sonra bile hâlâ onu anlatan, saygı duyan milyonlarca insan olmuştur.

Diş hekimi Ertuğrul Sabah, Ege Üniversitesi'nde görevli çocuk diş hekimliği uzmanı bir profesör. Ve ayrıca da görmeyi çok özlediğimiz, yüreği insan sevgisi ile dolu çok güzel bir insan. Hafta sonları yanında götürdüğü seyyar diş kliniği ile engelli eğitim merkezlerini, yatılı öğretim bölge okullarını ziyaret ediyor. Özel çocuklara ve yatılı ilköğretim öğrencilerine yerinde ücretsiz diş tedavisi yapıyor, diş sağlığı eğitimi veriyor.35 yıldan beri bu gönüllü olarak sürdürdüğü bu çalışmayı kendisi gibi diş hekimi olan eşi, öğrencileri, akademisyen arkadaşları ve serbest diş hekimlerinden oluşan bir gönüllüler grubu ile birlikte gerçekleştiriyor.
Yönetmenliğini Murat Erün’ün yaptığı ”Dişçinin Korkusu" belgeseli ile çeşitli bahaneleri bir kenara bırakarak mücadele eden, İnsanlık adına içimizi ısıtan böyle güzel insanlar da varmış dedirten bir eseri izledik. Diş hekimi Ertuğrul Sabah’ı anlatan belgesel ile daha bir güzel Dünya ile tanıştık. Bağışlarla oluşturduğu seyyar diş kliniği ile Şırnak-Uludere'den Balkanlardaki Novi Pazar'a dek 110 bin kilometre yol katedip, binlerce engelli çocuğun ve yatılı ilköğretim öğrencisinin tedavisini yapmayı başaran bu diş hekiminin ve onun çevresinde toplanan gönüllü diş hekimlerinin olağanüstü çabasına tanık oluyoruz. Yoksulluğa, yoksunluğa rağmen bundan korkmayanların buna karşın hayatlarına dokundukları, annelerin korkusunu paylaşanların hikâyesiniizliyoruz. ErtuğrulSabah: “Bu çocukları Türkiye'nin en modern kliniğine götürseniz, yarısı kapıdan içeri girmeyecektir. İçeri girenlerin yarısı koltuğa oturmayacaktır. Oturanların da yarısı tedaviyi sonuçlandırmayacaktır" diyor. Ve devam ediyor: zihinsel engelli çocuklara her gün geldikleri kendi sınıflarında, anne babaları ve öğretmenlerinin yanında "yerinde tedavi" yapılması, çocukların hekimlere güven duymalarını ve tedaviyi kabul etmelerini kolaylaştırıyor. Belki burada yaptığımız bir veya iki dolgu çok önemli değil. Bundan daha önemlisi, birincisi, gelen diş hekimlerimizin veya stajyerlerimizin bu çocukların varlığını görmeleri, hiç bir yerde göremeyecekleri sıcaklığı, vefayı, arkadaşlığı hissetmeleri. İki, bu çocukların da bizi görmeleri. Bu iş istenirse Türkiye’deyapılabilir. Sağlık Bakanlığı, belediyeler,  üniversiteler, diş hekimliği fakülteleri bir araya geldiği taktirde, Türkiye'de ağzına el sokulmamış bir tane engelli bırakılmayabilir. Hem de gönüllülük esasına göre. Asla bu çalışmayı para vererek, döner sermayeye kazandırarak, pirim vererek yaptıramazsınız. Zihinsel engelli çocukların farklı özelliklere ve ihtiyaçlara sahip olmaları, standartlaşmış uygulamalarla tedavi edilebilmelerini zorlaştırıyor. Örneğin basit bir dolgu ya da diş taşı temizliği için bu çocukların bir kısmının genel anestezi altında uyutulmaları gerekiyor. Bu olanağı sağlayabilen merkezlere ulaşabilirlerse ve uygun gün, yer bulunabilirse.

  “Dişçinin Korkusu”belgeselinde, İnsanlık için umut ışığının hep var olduğunu gördük. Sevginin, paylaşmanın, yardımlaşmanın erdemine tanık olduk. Oradaki var olan çok güzel başka bir Dünya’yı izledik.

Bu yazı 696 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MASALLAR
» SANATÇI
» DAİMA UMUT
» BUNLAR DA GEÇER
» DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ
» SU HAYATTIR
» FEDAKÂR
» SAĞLIĞIMIZIN KAHRAMANLARI  
» ÇEVRECİLİK BİLİNCİMİZ
» İNSAN KALABİLMEK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter