06 Haziran 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
HAFTA TATİLİNDE ÇALIŞMA
Yazı Tarihi: 03 Nisan 2019 Çarşamba 09:00

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Hafta tatili ücretine ilişkin yasal hükümler 4857 sayılı iş kanununun 46.maddesinde açıklanmıştır. İş kanunun kapsamına giren işlerde işçilere, tatil gününden önce belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşuluyla 7 günlük bir zaman dilimi içinde aralıksız en az 24 saat dinlenme süresi verilir. Bu süreye hafta tatili denir. Pratikte bu gün Pazar günü olarak kullanılır. İşyeri uygulamasında hafta tatili başka bir gün olarak uygulandığı gibi 1 buçuk veya 2 gün de uygulanabilir. Ancak 2 gün uygulanması işverenin inisiyatifine kalmıştır. Örneğin bazı işyerlerinde hafta tatili pazartesi günü olarak uygulanmaktadır. Hafta tatilinin dayanağı Anayasa’da geçen dinlenme hakkıdır. Dinlenmenin çalışanların hakkı olduğu, hafta tatilinin ücretli olacağı Anayasamızın 50.maddesinde belirtilmektedir.

 

-ÇALIŞILMIŞ SAYILAN GÜNLER-

Hafta tatiline hak kazanılmasında;Çalışmadığı halde kanunen çalışılmış sayılan süreler ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri, İş kanununun ek 2.maddesinde sayılan mazeret izin süreleri(evlenme, evlat edinme, ölüm, doğum ve engelli bakım izni),Bir haftalık süreye ait olmak üzere, işverence verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri, çalışılmış günler gibi hesaba katılır.

Herhangi bir zorlayıcı veya ekonomik sebep olmasa bile işverence işyerindeki faaliyet bir veya birkaç gün tatil edilirse bahse konu çalışılmayan günler ücretli hafta tatiline hak kazanmak için gerekli olan çalışılmış günler arasında sayılır. Örneğin; pazartesi gününden beri faaliyetin devam ettiği bir işyerinde işverenin aile bireylerinden birinin vefatı nedeniyle işveren cuma günü kepenk indirirse ve o gün işçiler çalışmasalar bile, işçiler pazar gününü hafta tatili olarak hak ederler. İşçiler pazar gününü hak ederlerken cuma günü çalışmış gibi kabul edilirler.

 

-ÜCRETİN HESABI-

Çalışılmayan hafta tatili günü için işverence karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam ödenir. Yani örneğin pazartesiden itibaren faaliyetin devam ettiği işyerinde işçiler Pazar günü hafta tatilini kullansalar bile 7 günlük ücret alırlar.

Hafta tatilinde çalışan bir işçiye ücreti o gün çalışmış gibi ödenir. 2019 yılı için günlük net ücret 60,97 TL’dir. Yani örneğin pazartesi gününden itibaren 6 gün çalışıp veya 5 buçuk gün çalışıp Pazar günü hafta tatili kullanan bir işçinin o haftalık ücreti 60,97x7 gün=426,79 TL’dir. Eğer bu işçi hafta tatili olarak kullanılan günde de çalışırsa bu sefer normal ücretinin yüzde 50 arttırılmış tutarı kadar ücret hak eder.

Örneğin asgari ücret üzerinden çalışan bir işçi hafta tatilinde de çalışırsa çalıştığı gün; normal 60,97 TL’ye ek olarak 60,97x150/100=91,46 TL ücretle birlikte toplam 152,43TL ücret hak eder. Haftada 45 saati aşmayacak şekilde fazla sürelerle çalışan işçinin ise hafta tatilinde çalışması halinde alacağı ücret normal günlük ücretine ek olarak günlük ücretinin %25 arttırılmasıyla bulunan tutardır.

 

-24 SAAT DİNLENDİRİLMELİ-

Hafta tatiline hak kazanılması için “tatil gününden önceki belirlenen günlerde çalışılmış olması” şartı vardır. Ancak bu “çalışılmış olma” olgusu İş Kanununda açıklanmamıştır. Bu çalışmanın 45 saatin tamamlanması (çocuk ve genç işçilerin hafta tatillerinin kesintisiz en az 40 saat) anlamına mı geldiği yoksa 6 gün çalışmanın olduğu şeklinde mi olduğu tartışmalıdır. Uygulamada iki durumun da uygulandığı işyerleri vardır.

Hafta tatili en az 24 saat olmak üzere kesintisiz kullandırılmalıdır. İşçiler hafta tatilini örneğin hafta içinde yarımşar gün olarak kullanamazlar. Ayrıca hafta tatilleri toplu olarak da kullanılamaz. Hafta tatilinin kullanılması gelecek bir güne ertelenemez, ait olduğu hafta içinde kullanılmalıdır.

 

-MAZERETSİZ DEVAMSIZLIK DURUMDA-

Eğer işçi geçerli bir sebebi olmadan, işverene haber vermeden devamsızlık yaparsa “tatil gününden önceki belirlenen günlerde çalışılmış olma” kuralını ihlal etmiş olacağından o haftanın hafta tatiline hak kazanamayacaktır. Pazar günlerinin hafta tatili olarak uygulandığı bir işyerinde işçi örneğin Çarşamba günü geçerli sebebi olmadan veya haber vermeden devamsızlık yaparsa 7 günlük değil fiili olarak çalıştığı 5 günün ücretini hak edecektir. Bu durumdaki işçi hem Çarşamba gününün ücretini hem Pazar gününün ücretini yakmış olacaktır. Ancak bu işçi Çarşamba gününde 1 saat dahi çalışmış olsaydı hem hafta tatilini hak edecekti, hem 7 günlük ücret hak edecekti.

 

 

 

Bu yazı 1927 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter