08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Olumlu Düşünmek
Yazı Tarihi: 09 Nisan 2019 Salı 07:39

İnsan yaşamında düşüncenin önemi çok büyüktür. Düşüncenin sonucunda kişilerde davranış biçimleri buna göre şekillenir. Etrafımıza şöyle baktığımızda insanların çoğunun karamsar düşünceyle donatıldığını görürüz. Hayatta olumsuz düşündükçe, yaşamda bize bunu negatif olarak yansıtır. Davranışlarımızı da bu düşünce yapımıza göre belirleriz. Dolayısıyla olumsuzluklar yaşamımızın tümünü kapsar. Buda hayatımızın çekilmez bir hal almasını ve bunlar içerisinde kaybolmamızı sağlar. Hayatın güzelliklerini göremez, mutluluğu yakalayamaz ve hep acı içerisinde yaşama bakarız. Hâlbuki pozitif düşünürsek sözlerimiz, davranış biçimimiz ve bunların sonucunda alışkanlıklarımız hep olumlu olur. Bu şekilde hayata hep iyi yönünden bakarak mutluluk kapısını daha rahat açabiliriz. Olumlu düşünen insan yaşamdan zevk almaya başlayacak, bunun sonucunda da kendisine hedefler koyup buna ulaşmaya çalışacaktır. Tüm bu olumlu düşünmelerin sonucunda kendimize güvenimiz, cesaretimiz, araştırıcılığımız artacaktır. Olumlu düşünme devamlı pembe tablolar çizerek kendini kandırma değildir. Yaşamın gerçeğini olduğu gibi kabul edip, düşünce sistemimizi pozitif düşünceye göre yön vermeliyiz. Burada temel nokta beynimizi olumlu düşünce üzerine programlamaktır. Sadece başarmayı düşünmeli, başarısızlığı bir kenara atmalıyız. Bu belki zor ama zevkli bir uğraştır. Bu mücadelede başarılı olmak için kişi öncelikle kendisiyle barışık olmalıdır. Bu konudaki düşüncesiyle birlikte söylemlerin, eylemlerin tutarlı olması gerekmektedir. Bu başarılmazsa çevreye karşı güven sağlanmaz. Pozitif yaşam tarzını başarmak için bir insanın kendisine güvendiği gibi çevresine de ayni şekilde güvenmelidir. Yaşamını değiştirebileceğine inananlar, yaşamını iyileştirebilirler. Bu şekilde uğraş veren insanlar yaşam kalitelerini yükseltebilirler.

  Olumlu düşüncenin ana kaynağı sevgi ve beraberinde saygıdır. Bunun için insanları öncelikle sevmeli ve onlarla bir şeyleri beraber üretmeyi, beraber kazanma heyecanını, mutluluğunu yaşamalıyız. Başkalarına yardım eden insan kendisini daha mutlu hisseder.

Güzel düşünmenin bedenimizi de olumlu bir şekilde etkilediği bilimsel olarak da ifade edilmektedir. Kötü düşünce sonucu vücudumuzun kimyası da bozulur, kan basıncıda olumsuz etkilenir. Korku, öfke bazen kalbe de zarar verebilir, vücut direnci azalabilir. Üzüntülü duyguların, çeşitli ağrı ve sancılara neden olduğu söylenmektedir. O halde yaşamımızdan, kolay olan ve mutluluk veren olumlu düşünceyi eksik etmemeliyiz. Unutmayalım ki hayatınız düşüncelerinizin yapısına göre şekillenir. Büyük Şair Nazım Hikmet ne güzel söylemiş: İnsan; denizin olmadığı yerde,

Umut adına,

Martı olmalı.

Ve başka şiirinde de devam etmiş:

Yapma aylar geçer güneş doğarken
Ve güneş doğarken hiç umut yok mu?
Umut umut umut…

Umut insanda.

Bu yazı 690 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MASALLAR
» SANATÇI
» DAİMA UMUT
» BUNLAR DA GEÇER
» DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ
» SU HAYATTIR
» FEDAKÂR
» SAĞLIĞIMIZIN KAHRAMANLARI  
» ÇEVRECİLİK BİLİNCİMİZ
» İNSAN KALABİLMEK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter