30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Deneme süresinde işçilerinizi sigortasız çalıştırmayın
Yazı Tarihi: 10 Nisan 2019 Çarşamba 07:00

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İşverenin bir işçiyi işe alırken deneme süreli sözleşme yapma hakkı bulunuyor. İşçi ve işveren iş sözleşmesini imzalarken deneme süresi belirleyebilir.

Ancak bunun bir sınırı var. Deneme süresi en fazla iki ay olabiliyor. Bu bir üst sınır, yani daha az belirleyebilmek de mümkün.

Toplu sözleşme yapılan işyerlerinde ise deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilmekte.

Deneme süresi işçinin işvereni ve işyerini denemesi, işverenin de işçinin performans ve yeterliliğini ölçmesi için getirilmiş bir uygulamadır.

Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebiliyor. Daha açık bir ifade ile ihbar tazminatı süresi yok,  işçi yarın işe gelmiyor diyerek işveren de yarın işe gelme diyerek aralarındaki iş ilişkisini anında sona erdirebiliyor.

Ancak deneme süresi işçinin tüm diğer haklarının aynen korunduğu bir süre. Yani işçinin ücretini ödeme yükümlülüğü ve eşit davranma yükümlülüğü gibi tüm hakları sürüyor.

 

-Deneme Süresinde Sigorta Zorunlu-

İşverenler deneme süresinde işçinin sigortalı olmasına gerek olmadığını, deneme işçinin süresi sonunda sigortalı olabileceğini düşünüyor.

Deneme süresinde bile olsa tüm işçilerin en geç çalışmaya başlamadan bir gün önce sigortalı girişinin yapılması ve çalıştığı deneme sürelerinin aynen sigortalı bildirilmesi gerekiyor.

Tek bir işçiyi bir gün bile deneme süresinde sigortasız çalıştırmanın cezası 5 bin 116 lira 80 kuruş. Bir de o ayki hizmet bildirimini yapmamışsanız bu ceza ikiye katlanıyor.

Siz siz olun sigortasız işçi çalıştırmayın.

 

 

-OKURDAN GELENLER-

 

Soru: 1993 senesine ait 1 yıllık vergi numaram bulunup, Bağ-Kur kaydım bulunmamaktadır. Devamında 2010 yılında yeni bir işyeri açıp aynı vergi numarasıyla Bağ-Kur kaydım yapıldı. 1993 yılında Bağ-Kur kaydım yapılmış olsaydı şuan emekli olabiliyordum. Fakat yapılmamış ve emekli olamıyorum. 1993 yılındaki olmayan kaydım için ve erken emekli olabilmem adına bir şey yapılabilir mi? ● Nazlı A.

Cevap: 1993’de Bağ-Kur kaydını kendinizin yaptırması gerekiyordu. Sizin gibi süresi içinde Bağ-Kur kaydını yaptırmayanların sigortalılık hak ve yükümlülüğü 1 Ekim 2008’den itibaren başlatılıyor. Bu tarihten önceki bir tarih itibariyle Bağ-Kur’a kayıt mümkün değil. Maalesef yeni bir yasa çıkmadığı sürece 1993’den Bağ-Kur kaydı yaptıramazsınız.

 

Soru: 30 Haziran 1970 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Ocak 1993’tir. Askerliğimi ne kadar borçlanırsam kaç yaşında emekli olurum? ● İlhan F.

Cevap: Toplam 5675 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 54 yaşınızı dolduracağınız 30 Haziran 2024’de, askerliğiniz başlangıçtan önceyse 39 gününü borçlanmanız halinde, 5600 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 53 yaşınızı dolduracağınız 30 Haziran 2023’de emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 20 Eylül 1962 doğumluyum. İşe giriş tarihim 1 Ocak 1994 olup 3520 gün primim var. 3600 günden ne zaman emekli olurum? ● Vedat K.

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 80 gün daha prim ödeyerek 60 yaşınızda yani 20 Eylül 2022’te emeklisiniz.

 

 

Bu yazı 1691 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter