01 Haziran 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Güzellikler
Yazı Tarihi: 12 Nisan 2019 Cuma 09:16

İnsanlık tarihi insanların daha güzel, daha kaliteli bir yaşam sürmesi için yılmadan mücadele veren, hedefine ulaşmak için her türlü güçlüğün üstesinden gelen kahramanlarla dolu. Bunlardan birisi geçen yazılarımda konu ettiğim Ege Üniversitesi'nde görevli çocuk diş hekimliği uzmanı bir Profesör Ertuğrul Sabah ve ayrıca da görmeyi çok özlediğimiz, yüreği insan sevgisi ile dolu çok güzel bir insan. Hafta sonları yanında götürdüğü seyyar diş kliniği ile engelli eğitim merkezlerini, yatılı öğretim bölge okullarını ziyaret ediyor. 35 yıldan beri bu gönüllü olarak sürdürdüğü çalışmalarıyla, özel çocuklara ve yatılı ilköğretim öğrencilerine yerinde ücretsiz diş tedavisi yapıyor, diş sağlığı eğitimi veriyor.

Buna benzer bir örnekte henüz bir tıp öğrencisiyken evinde kurduğu, ufak ancak sıra dışı sağlık merkeziyle, 15 binden fazla hastayı tek kuruş ücret almadan tedavi eden bir doktor. Adı Patch Adams. Sağlık sektöründeki çalışanlara, özellikle de doktorlara, önce insan ilişkileri sonra tedaviyi öneren bir tıp adamı. Öğrenim gördüğü okulda,hocası tarafından bir hastaya tanı koyarken, tüm öğrenciler hastanın bedeniyle ilgili sorular sorarken, O sadece hastanın adını sorar. Aldığı yanıt ise o sadece bir hastadır. Patch’in itirazı o zaman başlar. O’na göre hasta önce insandır. Hastalarla iletişim kurmak, hayallerini, umutlarınıpaylaşmak, birlikteeğlenmek, arkadaşolmak en temel gereksinimdir. Hastalarının arkadaşa ihtiyacı yok, eğlenmeye ihtiyacı yok, sadece doktora ihtiyacı var anlayışına karşı çıkmıştır. Patch hasta çocukları, yaşlıları eğlendirmek için sık sık palyaço kıyafetiyle birlikte onlarla olur. Onun için ona palyaço doktor denmektedir. Ayrıca Amerikalı olmaktan sıkılan, kapitalist sistemin düşmanı birisi. İsteği şiddet ve adaletsizlikten yoksun, tüm insanlığın eşit olduğu bir Dünya. Kurduğu “Gesundheit! Institute” aracılığı ile bedava, mutlu, hiyerarşik düzenin olmadığı ve sevinçle kutlanan “bir anlayışı” tıp okullarına ve sağlık sektörüne yerleştirmeye çalışıyor. Arkadaşlık ve eğlence konseptiyle; yaşlı, akıl hastası, evsiz veya fakir hastaların, sevgi ve şefkat görerek, iyileşmelerine yönelik kurmak istediği 40 yataklı bir hastane var. Virginia’da olacak bu hastanenin tüm dünyadaki tıp alemine örnek teşkil edeceğine inanıyor. Robin Williams canlandırdığı ‘Patch Adams’ filmin çekimini, Universal Studios’u, bu radikal hastanenin yapım maliyetini karşılamaya söz verdiği için kabul etmiş. Fakat filimden gerekli parayı alamadığı söyleniyor. Bundan dolayı bu hastane, 38 yıldır halayapılamamış olsa da, ilk günkü heyecanını kaybetmiyor, hayal kırıklığına uğramıyor. “Bunun doğru şey olduğunu biliyorum. Çünkü doktorların, hemşirelerin, İşte o yüzden, 4 yılda gerekli finansal desteği kesin bulup yaparım dediğim herkesin böylesi bir hastanede çalışmak için can attıklarını biliyorum” diyor.

Ancak Patch Adams’ın yola çıkış amacı sadece güldürmek, mizahyapmak falan değil. Hiçbir zaman ‘gülmek en iyi ilaçtır’ demediğini, en iyi ilacın ‘arkadaşlık’ olduğunu söylüyor. Yani sevdiklerimizle kurduğumuz ilişki.

Doktor ayni zamanda Dünya’nın çevresel sorunlarıyla çok ilgili.“Bugün, evet sadece bugün 30 bin çocuk açlıktan ölecek.
Yarın diğer bir 30 bin.
Bu ilginç değil;
Ancak futbol ilginç…

Kirli hava, kirli su, berbat edilmiş çevre de ilginç değil.
Ancak saç bakımı ilginç, ayakkabı ilginç, 3 bin dolarlık saat ilginç.

İnsanoğlu eğer değişmezse, bu yüzyılda hayatta kalma şansı yok ”diyor. Ve devam ediyor:

“Ben 65 yaşında hayatımın ‘yemek sonrası yenen tatlı’ fazındayım. Ben; aşkla, neşeyle bir şeyleri değiştirmeye çalışıyorum. O yüzden ben, kendi cennet bahçemdeyim. Ancak problemin farkındayım; oturmuyor, söylenmiyor, şikâyet etmiyor ve bir şeyler yapıyorum. Ancak bugünün bebekleri veya onların ileride olacak çocuklarının, biz bugünden değişmeye başlamazsak, hayatta kalma şansları yok.”

Bu yazı 786 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞLILIK  
» BAYRAMLARIMIZ
» ARKADAŞLIK
» ANNE
» DEĞİŞEBİLMEK   
» SEVMEK ZAMANI
» YALNIZLIK  
» GÜLÜMSEMEK
» TÜRKÜLER
» MASALLAR
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter