21 Kasım 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
SAHTE SİGORTALILIK
Yazı Tarihi: 17 Nisan 2019 Çarşamba 07:52

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sahte sigortalılık veya diğer bir deyişle sigortalı göstermek, işveren ile işçi arasında herhangi bir iş ve hizmet akdi olmadığı, fiilen işyerinde hiç çalışılmadığı halde sanki işyerinde çalışıyormuş gibi işe girişini yapıp, başta Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olmak üzere kurumları ve üçüncü şahısları yanıltmaktır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 4/A (SSK) sigortalısı olunması için fiilen bir işyerinde çalışılması gerektiğini belirtmiştir.

Gerçek dışı sigortalı bildirimlerinin birçoğuemekli olabilmek, sağlık yardımlarından faydalanabilmek, bazı sigorta ve vergi teşviklerinden faydalanmak, eş durumu nedeniyle tayinlerinin yaptırılması veözel bina inşaatları ve ihale konusu işlerdeişverenlerin asgari işçilik miktarını doldurup ilişiksizlik belgesi almak amacıyla gibi nedenlerle sahte sigortalı bildirimlerine rastlanılmaktadır.

Sahte sigortalılığın,5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu açısından sonuçları,çalışmaları fiili olmadığı halde SGK'ya bildirilen kimsenin çalışmaları tespit halinde iptal edilmektedir. Kişi emekli olmuşsa kendisine kurumca bağlanan aylık veya gelirler iptal edilmekte ve yasal faizi ile kendisinden geri talep edilmektedir. Gerçek dışı sigortalı bildirilen kişi isteğe bağlı sigortaya prim ödemişse, belirtilen primler sigortalıya iade edilmemektedir.

İşveren açısından sonuçlarıise, çalışmaları gerçek dışı olarak SGK'ya bildirilen gerçek dışı sigortalıya kısa iş kazası, meslek hastalığı, hastalık, analık gibi yapılan tüm masraflar sahte sigortalıyı bildiren işverenden talep edilmektedir. İşverenin işyeri kayıtları geçersiz sayılmakta ve yüklü miktarda idari para cezaları uygulanmaktadır.

Sahte sigortalılık sonuçları itibariyle hem işverenleri, hem de sahte sigortalı yapılan işçileri zor durumda bırakmaktadır. İşverenler sosyal güvenlik mevzuatı karşısında ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalmakta hatta gerçeğe aykırı beyan ve evrakta sahtecilik suçlamalarıyla savcılığa sevk edilmektedirler. İşte bu nedenlerden dolayı sahte sigortalılık olaylarının engellenmesinde başta Mali Müşavirler olmak üzere tüm bilinçli vatandaşlar topluma, devlete ve işverenlere karşı sorumluluk taşımaktadır.

 

-OKURDAN GELENLER-

 

Soru: 1 Eylül 1975 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Kasım 2001 olup şuan 6300 gün primim var. Sigorta olmadan önce askere gittim ve 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimi ödersem emeklilik yaşımı öne çekebilir miyim? ● Mehmet D.

Cevap: 700 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca bundan sonra prim ödemeseniz de yine 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 15 Ağustos 1975 doğumluyum. Bağ-Kur giriş tarihim 1 Haziran 1999. Bağ-Kur’um halen devam etmekteyim ve şuan 7170 günüm var. Ne zaman emekli olabilirim? ● Ali T.

Cevap: 58 yaşında 9000 günden emekli olabilirsiniz. Askerlik tarihiniz hakkında bilgi vermemişsiniz.

Eğer askerliğinizi Bağ-kur girişinizden önce yaptıysanız bir yaş erken yani 57 yaşında emekli olabilirsiniz.

Bundan sonra çalışmayacağım derseniz yaş haddinden emekli olmak için; 15 tam yıl prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 15 yıldan fazla priminiz olduğundan 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Soru: Emeklilik dilekçemi 12Mart verdim. Ama emeklilik işlemini 1 Nisan’ta başlatmışlar. 12 Mart’tan itibaren emekli olmuş olmam gerekmiyor mu? ● Ayşe K.

Cevap: Ayşe hanım kurumun yaptığı işlem doğru. Çünkü emekli aylıkları, emeklilik başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanıyor. 12 Mart’ta emeklilik başvuru yaptığınızdan, takip eden aybaşı 1 Nisan olup, aylığınızda 1 Nisan’dan itibaren bağlanmış.

 

Soru: SSK girişim 01.04.1994’te olup toplam 6259 gün prim ödemem var. Yüzde 53 engelli oranında raporumla emekli olabilir miyim? ● İlker U.

Cevap: Vergi indirim hakkı almanız halinde, emekli olmak için 16 yıl sigortalılık süresi ve 3760 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. Vergi indirim hakkı aldığınız tarih itibariyle emekli olabilirsiniz.

Bu yazı 1627 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Prim iadesi nasıl alınıyor?
» ESNAF DA İŞSİZLİK MAAŞI ALACAK
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Şirket ortakları geriye dönük Bağkur’lu mu oluyor?
» İsteğe Bağlı Sigortalılık
» İşçinin sık sık rapor alması fesih nedeni mi?
» İşe İade Süreçlerinde Arabuluculuk
» Bağ-Kur’lular AGİ Alabilir mi?
» HASTALANAN İŞVERENE RAPOR PARASI YOK
» Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter