22 Ağustos 2019 Perşembe
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
En Büyük Güç Sevgidir
Yazı Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 09:09

  Yaşamımıza anlam katan, yaşam gücümüzü, sevincimizi arttıran çok önemli bir kavramdır sevmek sözcüğü. Bu güzel duyguya ulaşan, yaşamını bir kır bahçesinin güzelliği ile donatmıştır. Yaptığınız mesleği, hobinizi, arkadaşlıklarınızı, sporu severek yaparsanız mutluluktan pay almanız mutlaktır. Başarı ve bunun sonucu ortaya çıkan mutluluk için, yaptığınız çalışmayı gerçekten sevmeniz gerekmektedir. Sevmek yaşamınızda güzelliğin kapısını açan sihirli bir anahtardır.

  Gerçekten, inanarak sevmek kolay değildir. Çalışmak, mücadele etmek ve ter akıtmanız sevgiyi elde etmenin gerekli yollarındandır. Uğraş vermeden, emek vermeden gerçek sevgiye ulaşamazsınız. Yıllar önce seyrettiğim ve Sinemamızın unutulmaz eserleri arasında yer alan, Cengiz Aytmatov’un romanından aktarılan Selvi Boylum Al Yazmalım Filminde usta sanatçı Türkan Şoray’ın söylediği ve hatıralarıma kazınan sözcükler hala gücünü sürdürmektedir.

"Sevgi neydi?/ Sevgi, sıcacık insan eliydi./ Sevgi emekti."

Can Yücel Usta da  “Sevgi emekmiş/Emek ise vazgeçmeyecek kadar, ama özgür bırakacak kadar sevmekmiş ”dizeleri ile bizlere sevgiyi çok güzel anlatmaktadır.

  Seçtiğiniz mesleği, yaşam biçiminizi, yapmak istediklerinizi severek yapmak ve seçmek, hayat denen zorlukları daha rahat geçmenizi sağlayacaktır. İş yaşamınızı, arkadaşlıklarınızı, mücadele ederek elde ettiğiniz sevgi ile çok daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Yeni bir işe başlayan kişi, mesleğini severek seçti ise başarılı olması çok daha kolay ve zevklidir. Gerçi günümüzde kişinin sevdiği mesleği bulması ve yapabilmesi çoğu kez kendi isteği dışında olmaktadır. Bundan dolayı sevdiği ne olursa olsun, çok emek vermesi gerçeği ortaya çıkmaktadır. Sevdiği mesleği olsun, hobileri olsun, yapmak istediği faaliyetler olsun, istediğine ulaşması için çok çalışması gerekmektedir. Sevmediği bir olayı yapmaktansa, çok uğraş vererek gönlünün istediği çalışmaları yapmak, yaşamda daha huzurlu bir ömrü beraberinde getirmektedir.

  Severek yapılan her uğraş sizi başarıya, güzelliklere daha çabuk ulaştıracaktır. Yapılan hangi iş olursa olsun sevgi harcıyla yoğrulursa, bir şeyleri üretmenin hazzı yüksek olacaktır. Yaşamınızdaki her iş olsun, kendinizi geliştireceğiniz kültürel alanlar olsun, spor faaliyetleri olsun, içinizde oluşan gerçek sevgiyle yapılmalıdır. Başarı için sevmek şarttır. Bazen parasal gücün yeterli olmadığını, başarının gelmediğini görüyoruz. Eğer sevgi olmazsa, bir işte başarılı olmaya sadece para yetmez. Sevmek bir insan için hava gibi, su gibi gereklidir.

  Sevgi kokusu, duygusu olmadan insanın yaşamdan zevk alması zordur. Sevgi bir insanı hayata bağlamada, tıbbın en etkili ilaçlarından daha etkileyicidir. Sevgi, her derde en güzel ilaçtır.  Mutlu yaşamın başı sevgidir. Yapılan kötülükler, saldırılar sevgiye karşı direnemezler. Gerçek sevgi bir çıkar beklentisine, bir şarta bağlı olmamalıdır. Bu anlamda günümüzde sevgi kavramı, gücünden değer kaybetmiştir.

Ve sordular :
Neresi daha karanlık bu âlemin?
Ve ben cevap verdim:
Sevginin olmadığı her yer.

Farid Farjad

 

 

 
 

Bu yazı 804 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
»
»
» Çocuklarda şeker yiyebilsin
» Başarmak
» Sinemalarımız
» Arkadaşlıklarımız
» Yaşamımızda Matematik 
» Bırak Güneş İçeri Girsin
» Cahit Irgat
» Beklemeyin
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter