23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
Böbrek Taşı
Yazı Tarihi: 29 Nisan 2019 Pazartesi 09:21

Böbrek taşlarına nefrolitiazis denir. Böbrekte kristallerin birikmesi ile oluşur. Çoğunluğu kalsiyum içermektedir. Ürik asit, fosfat, sistin gibi maddelerden oluşan taşlar bulunabilir.

İdrar yolları iltihabı, idrar asitliliğinin değişmesi, böbrek ve idrar yollarında doğuştan gelen yapılsa bozukluklar, tümör ve kan pıhtıları, idrar sondası, idrar miktarının ve akımının azalması gibi durumlar taş oluşumunu kolaylaştırır.

Ailede böbrek taşı öyküsü varsa taş görülme sıklığı artar. Bir kere taş oluştuysa tekrarlama olasılığı vardır.

Yaz aylarında terleme ile sıvı kaybı olacağı için idrar miktarı azalır ve taş oluşumuna etkisi olur. Yazın bol su içmeliyiz.

Erkeklerde kadınlara oranla daha fazla görülmektedir.

Bulgu, belirti ve yakınmalar:

‘Yan ağrısı’ dediğimiz böğür ağrısı aniden başlar ve hastayı kıvrandırır. Taş, idrar yoluna düşünce çok ağrı yapar. Ağrı kasıklara vurur. Şiddetli ağrı nedeniyle bulantı, kusma ortaya çıkar.

Diyet değişiklikleri: Az sıvı tüketilmesi böbrek taşı oluşumunun en önemli nedenidir. Bundan dolayıdır ki günde en az 12 bardak su içmeliyiz. Elma ve greyfurt suyu taş oluşumunu arttırır. Limonata gibi içecekler idrarın alkali olmasını sağlayıp taş oluşumunu azaltır. Günde 1 bardak limonata içilebilir.

Kahve, çay gibi içecekler idrar çıkışını artırarak taş oluşumunu azaltır. Fakat yeterli sıvı tüketilmediği takdirde bu içeceklere bağlı yoğun idrar çıkışının ardından vücuttaki suyun azalmasına bağlı olarak idrar çıkışı azalır ve daha konsantre olur. Bu durum böbrek taşı oluşumunu kolaylaştırır.

Yaşam tarzı değişiklikleri: Hareketsizlik, böbrek taşına neden olabilir. Bu nedenle daha önceden böbrek taşı hikayesi olanların haftada 5 gün yarımşar saatlik yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi hafif egzersizler yapması yararlıdır.

ÖNERİLEN BİTKİSEL İÇERİKLİ TAKVİYELER

Kabak çekirdeği: Kalsiyum oksalat taşlarının tedavisinde günde 10-30 gram kabak çekirdeği içi iyice çiğnenerek tüketilebilir.

Isırgan yaprağı: 1,5 gram ısırgan yaprağı (bir çimdik) 150 ml (bir su bardağı) kaynamış suda 10 dakika demlenir. Günde 3-4 bardak tüketilebilir. Böbrek taşı oluşmasını önleyici ve tedavi edici olarak kullanılır. Uyarı: Günde 8-10 gramdan fazla tüketilmesi ve 2 aydan daha uzun süre kullanılması uygun değildir.

At kuyruğu (Kırk kilit otu): 1,5 gram (bir çimdik) bitki 150-200 ml kaynar suda ağzı kapalı olarak 8-10 dakika demlenir. Günde 3 bardak tüketilebilir. Taş ve kumların dökülmesine yardımcıdır. 2 haftadan fazla kullanılmamalıdır. Damar açıcı özelliği de vardır.

Kuşburnu: 2 gram kabaca parçalanmış meyve, kaynatılmış 1 su bardağı suyun içine eklenir. 10-15 dakika demlenir, süzülür. Yemeklerden yarım saat sonra idrar artırmak ve böbrek taşlarını düşürmek için günde 3 defa içilmesi önerilir.

Gilaburu meyvesi: Viburnum Opulus’un (Gilaburu) meyve suyu konsantresinin 1/3 oranında sulandırılarak içilmesi (günde 3 bardak) önerilir.

Ölmez Çiçek (Altın otu): 2 çay kaşığı (1 tutam) 150 ml kaynar suya ilave edilir. 10 dakika ağzı kapalı olarak demlenip süzülür. Yemeklerden önce 1 çay fincanı içilir. Bu uygulama 10 gün devam eder. Ara verilip tekrar 10 gün uygulanması önerilir.

Avokado Yaprağı: Bir tutam (3-5 adet) yaprak 200 ml kaynar suyun içine katılır. 10 dakika demlendikten sonra süzülüp içilir. Uyarı: Tansiyonu hafifçe düşürebilir.

Sağlıkla kalın, Allah’a emanet olun.

Kaynak: Tam Şifa (Prof. Dr. Canfeza Sezgin)

Bu yazı 1355 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter