20 Ekim 2019 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
GENEL TATİL GÜNLERİNDE ÇALIŞMA
Yazı Tarihi: 01 Mayıs 2019 Çarşamba 07:42

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İş Kanunumuzda işçilerin çalıştırılamayacağı günler, çalıştırıldığı takdirde işçinin onayının alınması gerektiği ve bu günlerde yapılan çalışmaların normal ücretlendirmeden farklı olacağı kanun ile korunmaktadır.

2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile belirtilen günlere İş Kanunu açısından da çeşitli düzenlemeler ile çalışanlara yönelik hükümler getirilmiştir.

4857 sayılı İş Kanunun 44.maddesi gereği, Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.

Genel tatil ile ilgili diğer önemli düzenleme ise 4857 sayılı iş kanununun 47.maddesinde belirtilmiştir. Burada da genel tatil ücreti açıklanmıştır.

 

-GENEL TATİL ÜCRETİ-

İş Kanunu kapsamındaki işçiler, kanunlarla ulusal bayram tatili veya genel tatil olarak kabul edilen günlerde normalde çalışmayıp tatil yaparlarsa ücretlerini o gün normal bir mesai gününde çalışmışlar gibi hak ederler. Eğer işçiler ulusal bayram tatili veya genel tatillerde çalıştırılırlarsa o günün ücretlerini yüzde 100 zamlı hak ederler. Yani genel tatillerde çalıştıkları her gün için 2 günlük ücret hak ederler. İşçinin genel tatil ücretini alması için yani 1 gün çalışıp 2 günlük ücret hak etmesi için bahse konu genel tatil gününde 8 saat, akşama kadar veya öğlene kadar çalışması gerekir diye bir şart yoktur, 1 saat dahi çalışması yeterlidir. Genel tatil gününde 1 saat dahi mesai yana işçi 2 günlük ücret hak eder.

Diğer yandan yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde de ulusal bayram ve genel tatil ücretleri işçilere işverence ödenmelidir.

Örneğin 1 Mayıs’ta mesai yapan bir işçi, normal aylık ücretine ek olarak 1 günlük ücrete daha hak kazanır. Bu 1 günlük ücretin de Mayıs ayı aylık prim ve hizmet bildirgesinde belirtilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde tespit olması halinde SGK tarafından işyerine 5510 sayılı Kanunun 102.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanır.

Örneğin 1 Mayıs’ın cumartesi gününe geldiği bir durumda hafta içi 5 gün günde 8’er saatten 40 saat ve cumartesi günü de 5 saat olmak üzere 45 saat çalışan bir işçi, cumartesi günü 5 saatin üstüne 1 saat daha çalışırsa hem 1 saatlik fazla mesaisinin ücretini %150 zamlı alır hem de cumartesi günü için bir günlük ücret daha hak eder.

 

-ÜCRET YERİNE İZİN VERİLİRMİ-

İşverenin genel tatilde çalıştırdığı işçilerine, ücretlerinin zamlı kısmını vermeyip başka bir gün çalıştıkları gün kadar izin veya serbest gün kullandırıp kullandıramayacağı akla gelmektedir. Bu uygulama yasal değildir. İşveren işçiye çalıştığı tatil günleri kadar izin veya serbest zaman kullandırsa bile bu olsa olsa mazeret izni olarak kabul edilir, işçi yine de yüzde 100 zamlı ücreti hak eder. İşçi alamadığı geriye doğru 5 yıllık genel tatil ücretlerini işverenden talep etme hakkına sahiptir.

 

-HAFTA TATİLİ İLE GENEL TATİL ÇAKIŞIRSA-

Eğer genel tatil günü aynı zamanda hafta tatiline denk gelirse ne olacağı sorusu akla gelmektedir. Genel tatil günü ile hafta tatili günü aynı gün olursa işçi için bugün yine tek bir tatil günüdür. Örneğin bu yıl 19 Mayıs Pazar gününe denk geliyor ve işyerinde Pazar günü hafta tatili olarak uygulanıyorsa işçi burada 19 Mayıs’ın zaten tatil olduğunu, ayrıca ikinci ve başka bir gün hafta tatilini de kullanmak istediğini iddia edemez. 19 Mayıs tatili ile hafta tatili birleşmiş ve tek bir gün olmuştur. Yine örneğin hafta tatili 3,5 günlük ramazan bayramı içine denk gelirse bayram tatili 3,5 günden 4,5 güne uzamaz, yine 3,5 gün olarak kullanılır.

Genel tatil günü ile hafta tatili gününün aynı olduğu bir günde mesai yapan bir işçi ise normal günlük ücretinin yüzde 100 fazlasını alır. Yani bu işçi normal günlük ücretinin 3 katını değil yine 2 katını hak eder. Çünkü belirtildiği gibi iki ayrı tatil günü haftanın tek gününde birleşmiştir. Diğer yandan bu işçi genel tatilin ve hafta tatilinin birleştiği bu günde haftalık 45 saatin üzerinde çalışmış olursa bu defa işçi normal günlük ücretinin 2,5 katı ücret hak eder.

 

-GENEL TATİLLER ÜCRETSİZ İZNE DENK GELİRSE-

Ulusal bayramlar ve genel tatiller işçinin ücretsiz izin kullandığı dönemlere denk gelirse, işyerinde işçinin devam eden fiili çalışması olmadığından, diğer bir ifadeyle iş sözleşmesi askıda olduğundan işçiye ulusal bayram ve genel tatil günleri için ücret ödenmesi gerekmez.

 

-2019’DA GENEL TATİLLER-

1 Ocak 2019, Salı, Yılbaşı (1 gün)

23 Nisan 2019, Salı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (1 gün)

1 Mayıs 2019 Çarşamba, Emek ve Dayanışma Günü (1 gün)

19 Mayıs 2019 Pazar, Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (1 gün)

3 Haziran 2019 Pazartesi, Ramazan Bayramı Arifesi (yarım gün)

4 Haziran 2019 Salı, Ramazan Bayramı (1.Gün)

5 Haziran 2019 Çarşamba, Ramazan Bayramı (2.Gün)

6 Haziran 2019 Perşembe, Ramazan Bayramı (3.Gün)

15 Temmuz 2019 Pazartesi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü (1 gün)

10 Ağustos 2019 Cumartesi, Kurban Bayramı Arifesi (yarım gün)

11 Ağustos 2019 Pazar, Kurban Bayramı (1.Gün)

12 Ağustos 2019 Pazartesi, Kurban Bayramı (2.Gün)

13 Ağustos 2019 Salı, Kurban Bayramı (3.Gün)

14 Ağustos 2019 Çarşamba, Kurban Bayramı (4.Gün)

30 Ağustos 2019 Cuma, Zafer Bayramı (1 gün)

28 Ekim 2019 Pazartesi, Cumhuriyet Bayramı Arifesi (yarım gün)

29 Ekim 2019 Salı, Cumhuriyet Bayramı (1 gün)

Görüldüğü üzere 2019 yılında 3 yarım gün ve 14 tam gün olmak üzere toplam 15 buçuk gün genel tatil günü vardır.

 

Bu yazı 1567 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İşçinin sık sık rapor alması fesih nedeni mi?
» İşe İade Süreçlerinde Arabuluculuk
» Bağ-Kur’lular AGİ Alabilir mi?
» HASTALANAN İŞVERENE RAPOR PARASI YOK
» Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur
» Asgari Geçim İndirimi (AGİ)
» 30 AĞUSTOS’TA ÇALIŞAN FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALIR
» İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süreleri
» Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri
» Yarı Zamanlı Çalışma Nedir?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter