20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Ramazan Ayında Sağlanan Yardımlardan Yapılacak Kesintiler
Yazı Tarihi: 08 Mayıs 2019 Çarşamba 08:59

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Bazı işletmeler ramazan ayında, ramazan bayramında, kurban bayramında personeline çeşitli ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Ayni yardım çalışana nakit olarak ödenmeyip mal olarak verildiğinden, bordroda nasıl gösterileceği konusunda zaman zaman yanlışa düşebilmektedir.Bu hafta bulunduğumuz ay itibariyle Ramazan ayında verilen yardımların bordroya yansıtılırken yasal kesintilerinneler olacağı konusuna değineceğim.

Çalışan işçilere yemek yemedikleri için ayni olarak yemek yardımı veya ramazan paketi verilmek suretiyle yiyecek yardımları adı altında yapılan yardımlar ile oruç tutmayanlara işyerinde yemek verilmemesi nedeniyle yemek kartı veya değişik adlarla yapılan yardımlar ücret olarak kabul edilmekle beraber, ayni veya nakdi şeklinde yapılan bu yardımların Gelir Vergisi Kanunu ve Sosyal Güvenlik Kanunu yönünden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Yasal kesintilere karar vermek için yapılan yardımın ne şekilde yapıldığı önemlidir. Ödeme nakit olarak mı yapıldı? Yoksa mal ya da hizmet olarak mı işçiye verildi? Bu konunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Ramazan ayında yapılan yardımlar da ayni ya da nakdi olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

-Gelir Vergisi Açısından-

Vergi açısından üzerinden gelir vergisi kesilmesi gereken kalemleri tespit edebilmek için Vergi Kanunu açısından ücretin tanımının iyi kavranması gerekmektedir.

Ücretin tanımı 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda 61. maddede yapılmıştır.

“Ücret, işverene tabi belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.”

Bu tanımdan yola çıkarak, işçiye ödenen nakit ya da ayin olması fark etmeksizin para ile ölçülebilen yardımlar ücret olarak kabul edilmiştir. Üzerinden gelir vergisi kesilmesi gerekmektedir. Vergi matrahından istisna edilen ödeme kalemlerinde de ramazan ayıda ödenen ayni yardımlarla ilgili bir madde yer almamaktadır. Bu nedenle, işçiye verilen ramazan paketi, hediye çeki, gıda kolisi gibi para ile ölçülebilen ayniyatlar bordroya dahil edilerek üzerinden gelir vergisi hesaplanmalıdır.

 

-Prime Esas Kazanç Matrahı Açısından-

SGK açısından bir ödeme kaleminin prime esas kazanç matrahına dahil olup olmayacağının tespitinde 5510 sayılı Kanun’un 80. maddesinden yararlanırız. Bu maddeye göre, çalışanlara ayni ödeme olarak verilen yardımlar prime esas kazanç matrahına dahil olmamaktadır.

Eğer çalışana ramazan yardımı para olarak değil de ayni yardım olarak verildiyse üzerinden SGK primi ödenmez. Bayram harçlığı, ramazan nakit yardımı gibi ödemeler yapıldıysa, para ile yapılmış olması şartıyla prime esas kazanç matrahına dâhil olması gerekmektedir.

Bazı firmalar ramazan boyunca yemek hizmetinden faydalanamayan çalışanlarına nakit olarak yemek parası ödemesi yapmaktadır. Bu ödemeler, günlük asgari ücretin %6’sına kadar prime esas kazanç matrahından istisna olabilmektedir. Bu tutarlar iş günü bazından fiilen çalışılan günler için uygulanmaktadır.

 

-Damga Vergisi Açısından-

Damga vergisi bordroya dahil olan tüm kalemler üzerinden hesaplanmaktadır. Ramazan yardımları ile ilgili Damga Vergisi muafiyeti söz konusu değildir. Bu nedenle bordroya dahil edilen ramazan yardımları ayni de olsa nakdi de olsa üzerinden damga vergisi hesaplanacaktır.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 16 Mart 2014 tarihinde SSK’dan emekli oldum. 15 Nisan 2014 tarihinde yeni bir işe girdim ve iyi bir maaş alıyorum. Bu işyerimden kendi isteğimle ayrılırsam 5 yıllık çalışma sürem için kıdem tazminatı alabilir miyim ? Mehmet A.

Cevap: Emekli işçilerin kıdem tazminatı alabilmesi için işverenin işten çıkarması veya işçinin haklı bir nedenle iş akdini feshetmesi gerekir. Normal çalışanlar, sigorta başlangıç tarihlerine göre yaş dışındaki emeklilik koşullarını yerine getirdiklerinde (3600 yazısı) veya emekli olduklarında da kıdem tazminatı alabiliyor. Siz emekli olduğunuz için bu hakkı kullanamazsınız. Ancak, emekli aylığınızı kestirip bir ay normal çalışmaya geçtikten sonra ertesi ay tekrar emeklilik dilekçesi verirseniz kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Bu yazı 1704 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur
» Asgari Geçim İndirimi (AGİ)
» 30 AĞUSTOS’TA ÇALIŞAN FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALIR
» İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süreleri
» Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri
» Yarı Zamanlı Çalışma Nedir?
» GEÇERLİ FESİH- HAKLI FESİH
» YURTDIŞI BORÇLANMALARINDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK
» YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI (2022 AYLIKLARI)
» SGK Tebligatlarını Alırken Dikkat
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter