23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
AĞIZ YARALARI (AFT)
Yazı Tarihi: 20 Mayıs 2019 Pazartesi 07:38

Eray Baharat

cengizgurkan5875@gmail.com

Ağız içinde en sık rastlanan şikayet, ağız yaralarıdır. Bulaşıcı değildir. Kırmızı kenarlı, ortası açık renkli yaralardır. En sık olan yanak içi, dudak iç kısmı ve ağız tabanıdır. Mimör, Majör ve Herpetiform Aft olmak üzere 3 çeşidi vardır.

Dengesiz beslenme, stres, antibiyotik kullanımı, aşırı yorgunluk, vücut direncini düşürüp aft oluşumuna katkıda bulunur. B vitamini eksikliği, anemilerde ağız yaraları oluşumunu kolaylaştırır.

Fındık, fıstık gibi sert yiyecekler, sert kıllı diş fırçaları, yanak ve dudak ısırılması gibi hallerde ağız içi tahriş olur. Diş macunu içinde bulunan köpürtücü sodyum lauril sülfat (SLS) ağız tabakasının üst koruyucu düzeyini aşındırır ve aft oluşumunu kolaylaştırır. Mümkünse misvak kullanmalı ya da misvaklı diş macunu kullanmalıyız.

Behçet hastalığı ve AIDS’te aftlar görülür. Sık ağız yarası çıkan kişiler mutlaka hekime başvurmalıdır. Bazı ilaçlar da ağızda yaraya sebep olur. Örneğin ülkemizde çok kullanılan ağrı kesici diklofenak aft nedenidir.

Diyet değişiklikleri;

Aft iyileşene kadar acı, tuzlu, sıcak ve soğuk gıdalardan kaçınılmalıdır. Yemeklerden sonra ağız iyice temizlenmelidir. Bazı kişilerde gıda alerjisi de afta neden olur. Portakal, domates, ceviz, fındık, patlıcan, çay ve kola ağızdan yara açılmasını tetikleyebilir. Bilinen bir alerjik gıda varsa tüketilmemelidir.

Önerilen Besin Takviyeleri;

  • Vitamin ve mineral kompleksi
  • Kesersetin (İltihabi süreci başlatan maddelerin oluşumunu engelleyen bitkisel bileşiktir.)

Önerilen Bitkisel İçerikli Takviyeler;

-Fesleğen Ekstraktı: Çocuklarda randomize bir çalışmada ağızdan ekstraktın çalkalanmasının %0,2 klorheksidin ve Listerine kadar etkili bir şekilde ağızdaki zararlı bakterileri azalttığı ve tadından dolayı tercih edilebilirliğini göstermiştir.

 - Mersin Uçucu Yağı: İçeren macun şeklinde ya da direk olarak günde 4 kez uygulanması sonucu 6 günde iyileşme gözlemlenmiştir.

- Papatya ve Adaçayı: Eşit oranda bitki (1 tutam) 1 cezve kaynar suda demlenen çayı ağız çalkalama ya da gargara yapılabilir.

- Çay ağacı yağı: Kulak ya da burun temizleyici pamuklu çubuğa damlatılıp gün içinde birkaç kez aft olan bölgeye sürülür.

- Gül ve Adaçayı uçucu yağı: Yağlardan birer damla, 1 bardak suya damlatılır. Bu su ile ağız çalkalanır.

- Aloe Vera Yağı: Bir bardak suya 1-2 damla konur ve günde 3 kez ağız çalkalanır.

- Dağ Kekiği: 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kuru dağ kekiği ya da bilye kekik konur. 10 dakika demlendikten sonra günde 3 kez gargara yapılır.

- Karadut Şurubu: 1-2 çay kaşığı şurup ağız içinde gargara yapılmak sureti ile kullanılır. Faydası olduğu tecrübe ile sabittir.

Sağlıkla kalın sağlıcakla kalın.

Yararlanılan Kaynak: Prof. Dr. Canfeza Sezgin.

 

Bu yazı 2376 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter