09 Aralık 2019 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Raporlu işçi farklı bir işyerinde çalışabilir mi?
Yazı Tarihi: 22 Mayıs 2019 Çarşamba 07:29

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook: firatcaliskansgm

 

İşçilerin raporlu oldukları süreler içinde bazen işverenlerince çalışmaya zorlandıkları, bazen sigortalının kendi istekleri ile çalıştığı, bazen de işçinin işverenden habersiz başka işlerde çalıştıkları gözlemlenmektedir.

İstirahat raporlarında, raporun başlangıç ve bitim tarihleri, kontrol ve muayenelerinin yapılıp yapılmayacağı, kontrol muayenesi gerekiyorsa sigortalının kontrol muayenesine gitmesi, kontrol muayenesinden sonra doktor işe başlamasını uygun görürse çalışanın işe başlaması, istirahat süresini uzatırsa bu süresinin bitiminde de aynı şekilde raporda yazılan hususlara göre işe başlaması veya kontrol muayenesine gidip sonucuna göre hareket etmesi gerekir.

Raporda istirahat süresinin bitiminde sigortalının işe başlaması uygun görülmüş, ancak istirahatin bitiminde iyileşmemiş olan sigortalının tekrar muayene için sağlık kuruluşuna başvurmasına bir engel de bulunmamaktadır.

Raporlu işçinin, bu süre içinde çalışması halinde işçi ve işveren açısından doğacak sorumluluklar bulunmaktadır.

 

-Sigortalının Sorumluluğu-

Raporlu sigortalının işyerinde çalışması halinde, öncelikle SGK tarafından kendisine çalıştığı günler için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmez, ödenmiş olanlar da yersiz ödeme kapsamında kanunî faizi ile birlikte geri alınır. Sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık nedeniyle hekimin bildirdiği tavsiyelere uymaması sonucu tedavi süresinin uzamasına veya iş göremezlik oranının artmasına, malûl kalmasına neden olması halinde, uzayan tedavi süresi veya artan iş göremezlik oranı esas alınarak kendisine ödenen iş göremezlik ödeneğini dörtte birine kadarı kurumca eksiltilir. İşçi başka bir işyerinde çalışırsa, aynı hastalığı sebebiyle yapılan tedavi masrafları kendisinden alınır.

 

-İşverenin Sorumluluğu-

Sağlık raporu alınması gerektiği halde, sağlık raporuna dayanmaksızın veya alınan raporlarda çalıştığı işte tıbbi yönden çalışmasının elverişli olmadığı belirtildiği halde, işçisini çalıştıran işverenlere, bu nedenlerle SGK’ca yapılan sağlık hizmetine ilişkin giderler ödettirilir.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 1 Temmuz 1971 doğumlu eşimin işe giriş tarihi 1 Aralık 1991 olup 4625 gün primi var. 1999 ve 2003yıllarında iki doğum yaptı. Eşim ne zaman emekli olabilir? ● Ahmet K.

Cevap:  Eşiniz emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 48 yaş şartlarına tabi. Belirttiğimiz dönemlerde prim ödenmeyen boş 900 günü varsa, 900 gün doğum borçlanması yaparak primini 5525 güne tamamlaması şartıyla, 48 yaşını dolduracağı 1 Temmuz 2019’da emekli olabilir. Doğum borçlanması yapacak boş günü yoksa 900 gün daha prim ödeyerek primini 5525 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

 

Soru: 15 Mayıs 1964 doğumluyum. 1 Nisan 1992’te Bağ-Kur’lu oldum. Bağ-Kur’a 5940 prim ödedim. Ne zaman emekli olurum? ● Yılmaz G.

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için; 15 tam yıl prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız 15 Mayıs 2022’da emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 24 Haziran 1959 doğumluyum. SSK’lı işe giriş tarihi 1 Temmuz 1985. 4326 gün prim var. Ne zaman emekli olur? ● Vehbi A.

Cevap: Vehbi Bey emekliliğiniz gelmiş. Kısmi emeklilik yani yaş haddinden emeklilik için 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Süre ve priminiz yeterli olduğundan 60 yaşını dolduracağınız 24Haziran 2019’da yani önümüzdeki ay emekli olabilirsiniz. 24 Hazirandan sonra Haziran ayını geçirmeden kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip emeklilik başvurunuzu yapın.

 

Bu yazı 1821 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Doğum yapan kadının kıdem tazminat hakkı var mı?
» Tavanı Aşan Kazançların İadesi
» Prim iadesi nasıl alınıyor?
» ESNAF DA İŞSİZLİK MAAŞI ALACAK
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Şirket ortakları geriye dönük Bağkur’lu mu oluyor?
» İsteğe Bağlı Sigortalılık
» İşçinin sık sık rapor alması fesih nedeni mi?
» İşe İade Süreçlerinde Arabuluculuk
» Bağ-Kur’lular AGİ Alabilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter