23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
HEMOROİD (BASUR)
Yazı Tarihi: 25 Mayıs 2019 Cumartesi 07:50

Genel bilgi: Hemoroidin halk arasındaki ismi basurdur. Hemoroidal damar yumağından dolayı bu ismi almıştır. Hemoroidal damarlar makat çıkışında bulunur ve yastıkçık görevi görür. Bu damarlar şişip genişlediği, sarktığı zaman basur hastalığına neden olur. Çok yaygındır.

Karın içi basıncı arttıran ıkınma, kabızlık, ishal, hamilelik, obezite, sürekli oturmak, uzun süren öksürükler, hareketsizlik, ırsi yatkınlık, laksatif yani ishal yapıcı ilaçların uzun süre kullanılması, yaşlanma, makattan ilişki, lifsiz gıdaları tüketmek hemoroide sebep olmaktadır.

İç ve dış olmak üzere 2 çeşit hemoroid vardır. İç hemoroid makatın içinde bulunur, ağrı daha az görülür. Dış hemoroid daha şiddetli belirti verdiği için çabuk fark edilir. Makatın dış kısmında bulunur.

Bulgu, belirti ve yakınmalar:

Makatta ağrı, kaşıntı, kan gelmesi, tuvalet kağıdına kan gelmesi, kan bulaşması, hemoroid memesinin ele gelmesi şikayetleri vardır.

İç hemoroidde başlangıçta ağrı yoktur. İç hemoroid ilerledikçe hemoroid memesi ele gelir, hemoroid memesi şiştikçe çok ağrı yapar. Hemoroid memesi elle sıkılınca kan boşalır.

Tıbbi tedavisi: Oturma banyosu (ılık suda 15 dakika kadar oturma)

Civan perçemi bitkisi soğuk suya katılıp kaynatıldıktan sonra süzülür, ılık olan civan perçemi  suyuna oturma banyosu yapılabilir.

Kaynatılan civan perçemi suyu ile taharetlenme yapılabilir. Kan kesici özelliği vardır. Haşlanma çayı da günde 2 bardak tüketilebilir.

Makattan kullanırken fitil ve kremler, ağızdan kullanırken flavanoid içeren tabletler kullanılır.

Cerrahi müdahale de yapılabilir. Damarların çıkarılması, boğulması, yakılması gibi.

Diyet değişiklikleri:

Yüksek oranda lifli gıda içeren meyve, sebze ve tam tahıl ürünlerinin tüketilmesi dışkının yumuşak olmasını sağlayarak hemoroidin düzelmesine yardımcı olur.

En az 2 LT ve çoğunluğu su olacak şekilde sıvı tüketilmelidir.

Alkol ve çay, kahve gibi içecekler idrar çıkışını artırıp sıvı kaybına neden olacağı için dışkının sertleşmesine neden olur, tüketilmemelidir.

Lifli destekleri kullananlar günde en az 2 LT su tüketmelidir. Yapılmadığı zaman kabızlık artabilir ve hemoroid kötüleşebilir.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler, bitki çayları:

At kestanesi preparatları tablet şeklinde günde 1-2 tablet birkaç hafta kullanılabilir.

Kara halile çayı: 5-6 adet bitki 1 cezve soğuk suda 5 dakika kaynatılır günde 1 bardak ılık olarak içilir.

Acı bakla: (Yahudi Baklası) Öğütülmüş tozundan ½ çay kaşığı toz aç karnına içilir. 1 hafta kullanılabilir. Damarları büzüştürücü etkisi vardır.

Civan Perçemi: Haşlama yöntemi ile 2 gram bitki demlenip günde 2 bardak çay şeklinde tüketilebilir. 1 tutam bitki 2 LT soğuk suya katılıp 5 dakika kaynatılır. Soğuyup süzüldükten sonra bir bardak ılık su içine katılıp oturma banyosu uygulanır. Aynı sudan taharetlenme suyu olarak yararlanılabilir. Kanamayı kesici özelliği vardır.

Keten Tohumu: Bitki öğütüldükten sonra 1 tatlı kaşığı bitki 2 yemek kaşığı yoğurtla yemeklerden 20 dakika önce tüketilip üzerine 2 bardak su içilmelidir. Yumuşatıcı etkiye sahip olduğundan tuvalete çıkmayı rahatlatır.

Saplıkla kalın sağlıcakla kalın.

Kaynak: Prof. Dr. Canfeza Sezgin (Tam Şifa)  

 

 

Bu yazı 2502 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter