20 Eylül 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Eskiden Bayramlarımız Vardı
Yazı Tarihi: 28 Mayıs 2019 Salı 07:47

Bir şarkıdır gençliğimizde kalan benim balonlarım vardı nakaratı. Neşe dolu yıllarımızdan süzülüp gelen anılarımızda çok önemli yer tutan, benim bayramlarım vardı hatıralarımızın en değerli bir unsuruydu.Yunanca ’da eve dönüş (nostos) ve acı (algos) kelimelerinin bir araya gelmesinden doğan nostalji, artık orada olmayana duyulan özlem demektir. Artık olmayana duyulan özlem. İnsanı duyunca düşündüren, üzen bir durumu yansıtmaktadır. İnsanın böyle güzelliklerini, değerlerini kaybetmesi vücudundan bir şeylerin kopması gibi bir olaydır. Her bayram serzenişte bulunduğumuz nerede o eski bayramlar sözcüğü de samimiyetini kaybetmeye başladı. Öyleki insanlar ne kadar hayıflansalar da modern yaşamın kendilerine sunduğu konfor ve rahatlıktan dolayı eski bayramları aramayı fazla önemsemiyorlar. Eski bayramlardaki insan sıcaklığını aramak yerine tatilin, denizin sıcaklığı onlara daha cazip geliyor. Fakat kalabalıklar içinde kaybolmuş ve yalnız.

O eskiyen bayramlarda en çok çocuklar mutlu olurdu. Bir gün önceden şimdiki gibi kolayca duş alma olanağı olmadığından banyo yapılır. Daha sonra yeni alınan elbiseler hazırlanır, ütülenir ve yatağın başucunakonurdu. Şimdiki gibi çocuklara her zaman giysi alınmazdı. Bundan dolayı yeni giysilerin kıymeti bilinir, istenirsede bayrama az kaldı, bayramda giyebilirsin denilirdi. Bayramda en önemli görev ailebüyüklerini, komşuları, yaşlıları ziyaret etmek idi. Şimdi hasret kaldığımız sıcacık sevgi dolu konukluklar içimizi güneş gibi aydınlatırdı. O zamanlar her yeri beton yığınları kaplamamış arsalarda, yeşilliklerde çelik çomaktan tutunda, misket, kuyukazmaca, dokuzkiremit, saklambaç oyunlarıoynanırdı. Şimdi bilgisayar başında yalnızca oynanan oyunlar çocuklarımızı insan sevgisinden, sosyalleşmelerinden uzaklaşmaktadır.

Günümüzde, özellikle de yoğun iş temposu nedeniyle bayramlar tatil ya da dinlenme fırsatı olarak değerlendiriliyor. ”Çekirdek Aile”’nin hısım, akraba ziyaretleri yapmak yerine tatile çıkması ve bu yüzden de el öpenlerin azalması sonucu büyüklerin bayramları daha bir ”buruk” geçiyor.Tüketime dayalı modern yaşam bizlere bedensel rahatı sundu ama insanlarımızın, bayramlarımızın içimizi ısıtan sıcaklığını çaldı götürdü.”Apartman Hayatı”yla birlikte komşusunun kapısını belki de hiç çalmayan ”Şehirliler”, bayramlarda komşu ziyaretlerini de neredeyse unutur oldu. Ziyaret edilemeyen yakınlara içinde fotoğrafların olduğu kartpostal göndermenin yerini, telefonla ya da elektronik postayla yapılan bayramlaşmalar aldı. KısacaKüresel Dünya’nın bize dayattığı teknoloji ile değişen insanların, elektronik ortamda “yüz yüze sıcaklıktan “uzaklaşması oldukça üzücü. İnsan sıcaklığının yerini, modern yaşamın sunduğu hiçbir sıcaklık alamaz. Bu, sevgi tomurcuklarının kokusuyla bezenmiş bayramlar burnumda tütüyor. Tıpkı fırından yeni çıkmış ekmek kokusu gibi. Aslında düşündüğümüzde ölen eski bayramlar değil, eskiduyarlılıklar. Onları yaşatabilirsek eski bayramlarda yaşar. Bu bayram tüm sevdiklerimize sıkıca sarılalım,kuçaklaşalım.Sevgiyi,saygıyı,dostluğu,vefayı başka bayrama ertelemeyin. Çocukluğumuzdaki gözyaşlarımız gibi tertemiz, uçurtmalarımız kadar özgür, sevgi dolu bir bayram dilerim.

 

 

 

Bu yazı 775 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BALKAN TÜRKÜLERİ
» PAYLAŞMANIN GÜZELLİĞİ
» ÇÖPLER
» FARELER VE İNSANLAR
» BİSİKLET
» ÇÖPÇÜLER
» ZEYTİN AĞACI   
» O ESKİ EVLER
»
»
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter