21 Şubat 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Umudun Güzel Yüzü
Yazı Tarihi: 08 Haziran 2019 Cumartesi 07:55

 Yaşamın güzelliklerinde, kaynağında, hep bir şeyleri beklemek, umut çiçeklerinin daha gür bir şekilde açmasını dilemek bizlerin hep hayalidir. Umut etmek, yaşama daha sıkı sarılmayı sağlar, yaşanılandan mutluluk duymayı ve daha çok güzellikler istemeyi canlı tutar. Umut etmek tüm ideallerin daha ileriye gitmesi demektir. Umut, yaşamı canlı tutmaktır. O halde hep umudumuz olsun, onu en yüksek dağın arkasında olsa bile aramaktan geri durmayalım. İçimizde umudun kıvılcımları hep olsun. Kapılar suratımıza kapandığında bile yılmadan, diğer kapıların açılması için mücadele edelim. Herkesin bildiği özlü söz deki gibi: insan yenilince bitmez, umutlarını yitirince tükenir. Yaşama olan bağlarında kopmalar başlar. Asya seferine çıkmaya hazırlanan Büyük İskender bütün mallarını satar. Buna şaşıran arkadaşları neden bunu yaptığını, kendisine bir şey kalmadığını sorarlar. O ise bilinen tarihi kararını açıklar,” bana umut kaldı” der. Kalan umut mücadeleci bir yapının en büyük temelini teşkil etmektedir. Hayatının baharında olan gençler için umut, geleceklerine sahip olmak için en önemli bir unsurdur. Tahsil yaşamlarında, istedikleri mesleği, istedikleri sanat dalını, istedikleri spor dalını elde etmek için umutları, en önemli lokomotifleri olacaktır. İstedikleri bölümü kazanmak için, içlerindeki arayış ve mücadele ümitlerinden hiçbir zaman vazgeçmemelidirler. Umudu daima istemeli ve onu hak etmeliyiz. Bu şekilde mücadele ederek umutsuzluğu yenebiliriz. Yazar Kushner’in yaşamış olduğu bir anı, umudunu yitirmeyenler için güzel bir örnek.” Bir yaz günü, kumlarla oynayan iki çocuğu seyrediyordum. Her ikisi de deniz kıyısında, kuleleriyle, kapılarıyla, tünelleriyle kocaman bir kale yapmak için harıl harıl çalışıyorlardı.  Kale tam bitmek üzereyken kocaman bir dalga gelip kaleyi bozdu. Her şey bir anda ıslak bir kuma dönüştü. Çocukların gözyaşlarına boğulmalarını beklerken, ağlamak yerine ele ele tutuşup gülerek kıyıdan biraz daha uzak bir yere yeni bir kale yapmaya giriştiler. Çocukların o an bana önemli bir ders verdiklerini fark ettim. Umudunu kaybetmemek”

  Umudun büyük veya küçük olması önemli değildir. Çok küçük umut bize çok şey sunabilir. Küçük bir bulutun başından geçenleri anlatan bir hikâye oldukça ilginç: Büyük bulutların yanında kendini gösteremeyen küçük bir bulut yağmur yağdırabileceği bir yer arar. Fakat bir türlü bulamaz.O kadar uzaklara gider ki, sonunda çok ama çok kurak bir yere gelir. 
Burası o kadar kuru ve verimsiz bir yerdir ki tek bir çalı parçası bile yoktur. Yağmur olup yağmayı kafasına koyan küçük bulut parçası büyük bir inanç ve umutla çabalayarak en sonunda tek bir yağmur damlasına dönüşür. Küçük buluttan oluşan bu tek damla epey yükseklerden aşağıya düşmeye başlar. En sonunda yerdeki küçük bir taşın üzerine çarpar. Fakat damlanın düştüğü çöl o kadar sessizdir ki, damlanın taşa çarptığında çıkardığı ses büyük bir gümbürtüye sebep olur. Epeydir uykuda olan toprak bu sesle uyanır ve taşa sorar: ‘Bu ses neydi? ’Bir yağmur damlasıydı der, taş. Bunun üzerine toprak, güneşten saklanarak toprağa sığınan bitkileri, çiçekleri uyarır: “Çabuk, kalkın, bir yağmur damlası düştü, bu birazdan yağmur yağacak demektir’’ diye bağırır!

Çölde saklanmış bekleyen tüm bitkiler ortaya çıkarlar. Her yer yeşile boyanır. Çölün yeşillendiğini gören ve daha önce oralardan geçip giden bulutlar çöle yağmaya karar verirler. Bulutlar yağmur olur yağarlar, çöl yeniden yeşerir. 
  Beklediği bir mesleği seçemeyen bir genç onu elde etmek için uğraş vermeli, orayı kazanana kadar çalışmasını sürdürmelidir. Bilindiği gibi istemek başarmanın yarısıdır. Tırnaklarıyla mücadele eden, mutlaka istediğini elde edecektir. Bu meslek konusu olsun, spor ve kültür olsun hepsi için geçerlidir. Bunun için beklemeden hemen uğraşa başlanmalıdır. Konfüçyüs’un dediği gibi: İyi yaşamayı sonraya bırakan; yolunda ırmağa rastlayıp da akıp geçmesini bekleyen adama benzer. Irmak hiç durmadan akıp gidecektir. Yaşamın herhangi bir biriminde iyi bir meslek sahibi olmak, istediği dalı yapmak umutları da hiç sönmemelidir. Çok uğraş veren, mutlaka bunun meyvesini alacak, başarıyı yakalayabilecektir. Her zaman umut kapınızı açık bırakın, en güç koşullarda bile kesinlikle kapatmayı düşünmeyin. Örneğin istediğiniz spor bölümünde belki yıldız olamayabilirsiniz. Önemli olan sevdiğiniz sporu yapmak, onun hazzına ulaşmaktır. İnsanı en mutlu eden olay sevdiği bir etkinliği yapabilmesidir. Tarihte meşhur konuşmacı Ciceron’u, bu kadar büyük ve ünlü kılan özelliği onun inanılmaz hatipliği idi. Bu büyük hatip çocukluğunda konuşmakta zorlanıyordu. Ama içinde güzel konuşma umudu hiç sönmedi. Ağzını çakıl taşlarıyla doldurur, bu şekilde devamlı konuşma eksersizleri yapardı. Çakıl taşlarıyla yaptığı çalışmalar sonucu tarihin en güçlü hatibi oldu. O umudun, yılmamanın en güzel örneğini bizlere hediye etti. Benjamin Franklin’in aşağıdaki sözü her şeyi özetliyor:

“Umudunu yitirme, cebindeki son anahtar belki de kilidi açacaktır”.

Bu yazı 656 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» YAŞAMI KAVRAMAK
» DİDEM MADAK
» GÖREVİMİZ
» KENDİMİZİ TANIMAK
» BİZİM KUŞAK
» YAŞAMIN FELSEFESİ
» POPÜLER KÜLTÜR
» ÖFKEMİZ
» ZEYTİNİN GÜCÜ
» TEKNOLOJİ VE EĞİTİM
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter