23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
KULAK ÇINLAMASI (TİNNİTUS)
Yazı Tarihi: 10 Haziran 2019 Pazartesi 07:30

Genel Bilgiler: Tıp dilinde kulak çınlamasına Tinnitus denir. Ses dalgaları, kulak kepçesi ile toplanarak dış kulak yoluna iletilir. Dış kulak yolu gelen titreşimleri orta kulağa gönderir. Orta kulak aynı zamanda iç kulağı yüksek seslerden korur. İç kulak seslere çok duyarlıdır. Ses, sinir uyaranlar aracılığı ile beyne iletilmektedir.

İç kulakta bulunan tüylü hücrelerdeki harabiyet sonucu kulak çınlaması oluşur. Genelde tüylü hücrelerden kaynaklanan çınlamalara işitme kaybı eşlik eder. Sürekli yüksek sese maruz kalmak ve yaşlanma tüylü hücrelerde hasara sebep olur.

Kulak kiri, kulak iltihabı, kulak zarında delinme, işitme kaybı, orta kulak kemikçiklerinde kireçlenme Tinnitus’a sebep olur. Kulak dışı nedenlerden baş ve boyun damarlarında balonlaşma, işitme siniri kanserleri, alerji, tansiyon yükselmesi, tansiyon düşüklüğü, kan şekeri yüksekliği ve düşüklüğü, guatr, kan yağları yüksekliği, sakinleştirici ilaçlar, streptomisin ile kulak çınlaması ortaya çıkar. Psikolojik hastalıklar esnasında da görülebilir.

BULGU, BELİRTİ VE YAKINMALAR

Genellikle sadece hasta tarafından duyulur. Çok nadir olarak diğer insanlar tarafından duyulabilir. Tek veya çift taraflı olabilir. Uğultu, zil sesi, rüzgar sesi şeklinde duyulabilir. İnce ve tiz olabilir.

Kan şekeri ve tansiyon mutlaka ölçülür. Hormon testi yapılır. Denge testleri ve röntgen çekilebilir. Çoğu zaman Tinnitus’un nedeni bulunmaz.

DİYET DEĞİŞİKLİKLERİ

-Kafeinli içecekler (Kahve, çay, çikolata, enerji içecekleri) kan dolaşımını azaltıp çınlamayı arttırabilir, daha az tüketilmelidir.

-Alkollü içecekler yakınmaları arttırabilir, tüketilmemelidir.

-Rafine tuz içeren gıdalar çınlamayı arttırabilir. Rafine tuz tüketimi bırakılmalı ve kristal kaya tuzu tercih edilmelidir.

ÖNERİLEN BESİN TAKVİYELERİ

-Çinko; Yaşa bağlı kulak çınlaması olanlarda kullanılmaktadır. Yüksek dozları doktor tavsiyesinde kullanılması gerekmektedir.

-B12 Vitamini; Yüksek ses ortamında çalışan kişilerde kulak çınlaması ile birlikte B12 eksikliği de görülmektedir. Doktorunuzun önerdiği dozlarda kullanılabilir.

ÖNERİLEN BİTKİSEL İÇERİKLİ TAKVİYELER

-Çin tıbbında ve ayurvedik tıpta, Tinnitus, görmede bulanıklık ve baş dönmesinde susamdan yararlanılmaktadır. Çemen tohumu ve Ay çekirdeği ile ıspanak, salatalık ve kuşkonmaz gibi zengin çinko kaynaklarının da gıda olarak tüketilmesi önerilmektedir.

-Ginkgo Biloba(Mabed Ağacı); %24 flavon glikozit ve %6 terpenik lakton bileşikleri içeren standart ginkgo biloba ekstresinden günde 120 miligram alınması ile kulak çınlamaları azalmıştır. Yapraklarından 1 tatlı kaşığı bitki 1 cezve kaynar suda haşlama yöntemi ile demlenip günde 3 bardak tüketilebilir.

-Ökse otu; 1 tatlı kaşığı bitki 1 cezve soğuk suya bırakılır. 8-10 saat bekletildikten sonra hafifçe ısıtılıp, süzüp içilir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez soğuk demleme dediğimiz yöntem ile 4-6 hafta kullanılır. Yüksek ve düşük tansiyonu normale getirdiği için kulak çınlamasına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Sağlıklı kalın sağlıcakla kalın.

Yararlanılan Kaynak; Prof. Dr. Canfeza Sezgin-Tam Şifa

 

Bu yazı 3222 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter