01 Haziran 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yurtdışında yaşayan ev hanımlarının emekliliği
Yazı Tarihi: 19 Haziran 2019 Çarşamba 07:53

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

Yurtdışında hayatını sürdüren ve çalışan kişiler Türkiye’den yurtdışı emeklilik borçlanması yaparak emekli olabiliyor. Ancak yurtdışında yaşayan ve çalışmayan ev hanımlarının da yurtdışı emeklilik borçlanması sayesinde Türkiye’den emekli olma şansı var. Üstelik ev hanımının yurtdışında çalışmış olması veya herhangi bir sigorta girişinin bulunması şartı da aranmıyor. Sadece yurtdışında ikamet ettikleri süreler için yurtdışı borçlanması yaparak bu haktan yararlanabiliyor.

 

Borçlanma yapacak ev hanımının öncelikle yurtdışında herhangi bir işyerinde zorunlu sigorta kapsamında çalışmıyor olması veya 30 günden az çalışmış olması gerekiyor. Ek olarak daha önce kendi sigortalılığı dolayısıyla herhangi bir yerden emekli maaşı almaması da arananlar şartlar arasında. Bir diğer şart ise yurtdışı emeklilik borçlanması başvurusu yapacak ev hanımının Türkiye’de ikamet ediyor olması. 18 yaşını doldurduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yurtdışında geçen süreleri belgelemeleri ise diğer önemli şartlardan birisi.

 

-Borçlanma için hangi belgeler gerekiyor-

Ev hanımlarının yurtdışında oturduklarına dair ikâmet belgesi çıkartmaları gerekiyor. İkâmet belgesinin Türkçe’ye yeminli tercümesinin yapılması isteniyor. Ayrıca yurtdışına çıkış ve yurda giriş tarihlerinin bulunduğu pasaport sayfalarının fotokopisi veya e-devlet üzerinden çıkarılan yurda giriş-çıkış belgesi dökümü istenen belgeler arasında.

Ev hanımları yurtdışında yaşadıkları süreci ülkeye giriş-çıkış tarihleriyle birlikte eksiksiz ve doğru bir şekilde belgeledikten sonra yurtdışı hizmet borçlanması talep dilekçesiyle birlikte Türkiye’de ikamet ettiği veya nüfusunun kayıtlı olduğu şehirdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne başvuru yapabilir ya da bulunduğu ülkeden posta yoluyla da başvuruyu gerçekleştirebilir.

 

-Borçlanma hesaplaması nasıl yapılıyor-

Yurtdışı emeklilik borçlanmasıyla emekli olacak ev hanımları için prim gün sayısı 7000 gün olarak belirlenmiştir. Ev hanımlarının emeklilik yaş sınırı ise 58. Ev hanımlarının yurtdışı emeklilik borçlanması için 2019 itibariyle günlük en düşük 27,29 TL en yüksek ise 204,68 TL ödeme yapması gerekiyor. Yani bir ev hanımının SGK’ya günlük olarak ödeyeceği miktarın en az 27,29 TL’nin altına düşmemesi istenirken 204,68 TL’den daha fazla ödeme de yapamıyor.

 

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: SSK emeklisiyim. Eşimi kaybettim. 2006 yılında rahmetli olan Bağ-Kur emeklisi babamın emekli maaşını alabilir miyim? ● Figen A.

Cevap: Bağ-Kur emekli kız çocuklarına anne ve babasından dolayı yetim aylığı bağlamaz. SSK emeklisi olduğunuzdan, maalesef babanızdan dolayı Bağ-Kur’dan yetim aylığı alamazsınız.

 

Soru: 1 Şubat 1979 doğumlu bayanım. 1 Şubat 1998 sigorta girişliyim ve4024 gün prim ödemem var. Devlet hastanesinden aldığım yüzde 45 oranında engelli raporum var. Vergi dairesine vergi indirimi için müracaat ettim. Cevap bekliyorum. Şayet vergi indirimi alabilirsem, bu primle emekli olabilir miyim? ● Ayşe K.

Cevap: Vergi indirim, hakkı almanız halinde, 3’üncü derece engelli olarak emekli olmak için; 18 yıl sigortalılık süresi, 4080 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. 56 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 4080 güne tamamlayacağız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Soru: Eşim 2012 yılında vefat etti. Kendisi Bağ-Kur emeklisiydi. Şimdi eşimden maaş alıyorum. 2002 yılında vefat eden babam, SSK emeklisiydi. Basın arkadaşlarım babamdan da maaş alabilceğimi söylüyorlar alabilir miyim? ● Neriman T.

Cevap: Eşinizden dul aylığı alırken babanızdan da yetim aylığı bağlatarak, çift aylık alamazsınız. Ancak 1 Ekim 2008’den önce babanızdan yetim aylığı bağlatmış olsanız ve daha sonra aylığınız evlenme gibi nedenle kesilmiş olsaydı, bugün babanızdan tekrar yetim aylığı bağlatır ve hem eşinizden hem de babanızdan olmak üzere iki aylık alabilirdiniz.

 

Bu yazı 1940 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter