30 Mayıs 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yanlış meslek kodu bildirene ceza
Yazı Tarihi: 26 Haziran 2019 Çarşamba 09:27

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2012 Kasım dönemine ilişkin düzenlenen Aylık Prim ve Hizmet Belgesinden (APHB) başlayarak işverenler tarafından verilecek olan aylık prim ve hizmet belgelerinde, sigortalılara ilişkin meslek kodlarının girilmesi uygulamasını başlatmıştı.

SGK’da her mesleğin kod olarak bir karşılığı bulunmaktadır. Yeni işe alınan için meslek kodlarından en uygun olanının seçilmesi ve işe giriş bildirgesine bu kodun girilmesi, ileride görev değişikliği gibi durumlarda sistem üzerinden meslek kodunun güncellemesinin yapılması gerekmektedir. 

Meslek kodu seçerken çalışanların fiilen yaptıkları işe uygun meslek kodlar seçilmeli, bitirdikleri okul ve aldıkları eğitim gibi gerekçelerle uygun olmayan meslek kodları seçilmemelidir. Çalışanın fiilen yaptığı işe karşılık gelen meslek adı ve kodu, doğrudan karşılığı bulunmuyorsa da en yakın meslek kodu seçilmelidir. Tüm sigorta kollarına tabi çalışan sigortalılarla, emekli olup Sosyal Güvenlik Destek Primine tabi çalışan sigortalıların meslek kodlarının APHB’deki menüye girilmesi zorunludur. 

Her meslek için farklı meslek kodu vardır. Örneğin, Beden İşçisi (İnşaat) 9312.02, Sosyal Güvenlik Uzmanı 5223.62, Satış Elemanı (Perakende) 2635.13  kodları bu şekilde kullanılmalıdır. 

2016 yılında çıkan ancak Türkiye genelinde henüz uygulama başlamayan 6728 sayılı kanunla yapılan düzenlemeye göre, “muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanması” getirildi.  Uygulamanın 1 Temmuz 2019’da başlaması öngörülüyor. 

Ertelenmezse 1 Temmuz 2019’da uygulamaya girmesi beklenen Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, aylık asgari ücreti geçmemek üzere, meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 1 Mart 1979 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Ekim 2001 olup 6210 gün prim ödemem var. Halen aktif olarak çalışıyorum. İstifa etsem kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilir miyim? ● Alev F.

Cevap: Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. 790 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 7000 güne tamamlayacağınız tarihte işinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz. Eğer askerlik yaptıysanız askerlik yaptığınız günleri de borçlanıp bu gününüzü tamamlayabilirsiniz.

 

Soru: 01 Mayıs 1972 doğumluyum. 1 Eylül 1993’te askere gittim. 1 Mayıs 1995’te sigortalı oldum ve 43 gün çalıştıktan sonra işten ayrıldım. Ayrıca 1 Ocak 2003 yılı girişimle 5910 günBağkur’um var. Ne zaman hangi kurumdan emekli olabilirim? ● Hasan C.

Cevap: 5400 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz bile 58 yaşınızı dolduracağınız 01.05.2030 tarihinde Bağkur’dan emekli olabilirsiniz.

SSK’dan emekli olabilmek için, askerlik sürenizden 340 gün borçlanıp, sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün (42 ay) prim ödemeniz halinde, SSK’dan emekli olmak için, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz.

 

Soru: 15 Ağustos 1963 doğumluyum. Bağ-Kurbaşlangıç tarihim 1 Ocak 1998. Halen Bağ-Kur’luyum. Askerliğimi Bağ-Kur başlangıcından önce 18 ay yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? ● Ziya H.

Cevap:  Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 tam yıl, 9000 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Yaşınız bu yıl doluyor, ara vermeden prim ödemeniz halinde, priminizi 9000 güne tamamlayacağınız 1 Temmuz 2021 tarihinde emekli olabilirsiniz. Ayrıca 5400 günden fazla priminiz bulunduğundan faaliyetinize son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün.

 

Bu yazı 2122 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter