10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
Kriz Geliyor Uyanın
Yazı Tarihi: 10 Temmuz 2019 Çarşamba 07:12

Gazete okuyor musunuz?

Televizyon seyrediyor musunuz?

Önce uzmanlar “Küresel Isınma” dediler… Daha sonra ismini değiştirdiler “ İklim Değişikliği” adını koydular.

  İnanın tehlikenin boyutu çok büyük. Dünyanın bir derece ısınması yaşadığımız dünyada çok değişiklikler meydana getirir ki, her yıl bir derece daha fazla  ısınması demek buzulların erimesi demektir. 2030 yılına geldiğimizde kuzey ve güney yarım kürede ısınma sonucunda da buzulların erimesi demek dünyamızın bir çok kara parçasının su ile dolması demek.

         Uzmanlar bu sıcaklığın olağan dışı olmasına rağmen daha önce hiç görmediğimiz aşırı bir hava durumuyla karşı karşıya kalacağımızı söyleyip duruyorlar.

         Peki bu buzulların erimesinin sonunda ısınan havanın yükselmemesi için ne gibi çarelere başvurmalıyız.

         Aslında buzulların erimesi, sıcaklığın artmasının sebebi fosil yakıtlarıdır. Doğalgaz, petrol gibi yakıtların kullanılmasına son verilmelidir.

         Bunların yerine ise insanlık için yenilebilir enerjiyi kullanmak en iyi yoldur. Nedir bunlar ‘güneş enerjisi, rüzgarlardan elde edilen enerjiler’dir.

         Yenilenebilir enerjinin üretilmesi şu anda pahalı bir durum arz edebiliyor ama zamanla bu fiyatların ucuzlayacağı söylenmektedir.

         Dünyamızı ısıtan başka etkenler de var. Orman yangınları, fabrika borularından çıkan Karbondioksit gazı, dünyamızın nüfusça kalabalık olması, çevre pisliği v.s. bizler ağaç ekeceğimize, ağaçları kesiyoruz.

 

                                                       MAKAM VE HÜRMET

 

Esad Muhlis Paşa (Ö.1851) , Şam Vilayetinde valiydi. O zamanların tanınmış şairlerinden Antakyalı Yahya Efendi ile pek sıcak bir dostlukları vardı. Vali, şairi severdi. Şairliğinin yanı sıra büyük bir alim olan Yahya Efendi’ye hürmet de ederdi. Ne vakit kendisini ziyarete gelse, kapılarda karşılar, onun sohbetinden faydalanmayı, kendisi için bir lütuf bilirdi.

    Nasıl olduysa oldu, Yahya Efendi, Esat Paşa’dan resmi bir rütbe istedi. Paşa da, dostunun bu yersiz, isteğini kırmadı elbette. İstanbul’a mektup yazıp, Yahya Efendi için o devirde ilim adamlarına verilen ‘’ rüus’’ nişanı getirtti. Yahya Efendi, gelen nişana pek sevindi. Kalktı ve teşekkür edip valinin makamına gitti. Ancak Esat Paşa, kendisini her zamanki gibi karşılamadı. Bırakın kapılara çıkmayı oturduğu yerden bile kalkmadı. Eliyle yer gösterip: ‘Oturunuz!’ demekle yetindi.

        Yahya Efendi, bu işe şaşırmıştı. Bu halin mutlaka bir sebebi olmalıydı. Merak ve şaşkınlıkla sordu: ‘’Azizim bu ne haldir?’’

Vali Paşa gülerek cevap verdi: ‘’Siz rütbe istemeden önce, sadece, alim ve şair bir kimseydiniz. Size resmi bir muamele yapılmıyordu. Ben şahsınıza, ilim ve irfanınıza hürmeten sizi kapılarda karşılıyordum. Oysa şimdi rüus sahibi bir kimsesiniz. Ve devlet protokolünde bir valinin rüus sahibi kimselere uygulayacağı muamele işte böyledir…

        Yahya Efendi, sarsıcı bir üzüntü ile yerinden kalktı. Yaptığından son derece pişman oldu. Rüus nişanını ve belgesini çıkarıp, Vali Paşa’nın masasına bırakarak:

‘’Demek daha olmamışız! Demek hala ham bir kimseymişiz! Dedi ve başı önde odadan çıkıp gitti. Bir daha da onu, valilik makamında gören olmadı.

 

 

Günün İncisi: Kişinin yamalı gömlek, kısa entari giymesine, alnında secde eserinin bulunmasına aldanma. Ona altın ve gümüş göster, sevip sevmediğini o zaman anlarsın.

 

Dizimin Ucu: Adem oğlu, ‘’malım malım’’ der durur. Halbuki malından senin için ancak yediğin var ki yok olup gidiyor. Giydiğin var ki eskiyip mahvoluyor, en çok sadaka olarak verdiğini ebedileştiriyorum.

Bu yazı 927 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter