08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Beklemeyin
Yazı Tarihi: 11 Temmuz 2019 Perşembe 07:12

Yaşamımızda beklediğimiz özel günler hep olmuştur. Bunlar seyahat etmek, özel eşyalarımızı kullanmak, sevdiklerimize onun ne kadar değerli olduğunu söylemek gibi. Ben en özel en güzel eşyalarımı kendim için hiç bekletmeden kullanırım. Siz de öyle yapın. Çünkü yarın hayatta olamayabiliriz. Ya da sevdiğinizi söyleyeceğiniz kimse olmayabilir. Hani dolabınızda beklemekten küflenen o en sevdiğiniz elbiseniz var ya, onu hemen giyin. Veo çok özel gün için beklettiğiniz, giymelere kıyamadığınız o alımlı giysinizi hemde hiç zaman kaybetmeden kullanın. Zira beklediğiniz o özel gün gelmeyebilir.Dolaptan çok sevdiğiniz misafirlerinize sakladığınız çay takımlarınızı çıkarın.O anda en sevdiklerinizle için çayınızı, şayet kimseniz yoksa da kendiniz yudumlayın çayın o güzelliğini. Haydi! Açın nicedir kapalı duran misafir odanızın kapısını ve yıpranır diye korktuğunuz koltuklarınıza gönlünüzce serilin. Odanızda çalmak için önemli konukları beklediğiniz plakları, CD’leri çalın, müziğin o coşkun ahengine kaptırın kendinizi. Salonunuzdaki büfede yıllandırdığınız içkinizi o özel günü beklemeden açın ve keyfinizce için. Zira sakladığınıza değecek biri hiç gelmeyebilir; sizden değerlisi de bulunmayabilir.

Çimlerle, yemyeşil doğa ile çağlayanderelerle, en güzel senfoniyi sunan kuşlarla buluşmak için düzgün havayıbeklemeyin. Böyle ortamlarda sevdiklerinizle buluşmak için, neşelenmek için pikniklerinizi ertelemeyin. Haftaya giderim deyip, hep ertelediğiniz sevdiklerinizin ziyaretini hemen gerçekleştirin. Haftaya orada olmayabilirler. Babanızın elini öpecekseniz, oğlunuzu parka, sinemayagötürecekseniz, sevginiziilan edecekseniz; şimdi yapın! Söylemeye niyetlendiğinizde, çok geç olabilir. Çok değerli olan yaşamı ertelemeyin. Daha kaç bahar olacak ki hayatınızda.

Yaşamı kavrama konusunda başarılı iş adamı Steve Jobs’un son sözleri okumaya değer:

”İş dünyasında başarının zirvesine ulaştım. Diğer insanların gözünde, benim hayatım tam bir başarı örneği.
Ancak, çalışmanın yanında mutluluğu çok az yaşadım. Sonuç olarak, zenginlik ve varlık hayatın alıştığım bir yönü oldu.
Şu anda bir hasta yatağında tüm hayatımı gözden geçirirken, kıvanç duyduğum tüm zenginlik ve tanınmanın ölümün karşısında solduğunu ve anlamsızlaştığını anlıyorum.
Karanlıkta bana hayat desteği veren cihazların yeşil ışıklarına bakarken onların çalışma uğultularını dinliyorum. Ölümün nefesinin giderek yaklaştığını hissediyorum…
Şimdi şunu biliyorum; hayatımız için yeteri kadar varlık elde ettiğimiz zaman, zenginlikle ilgisi olmayan konuların peşinden gitmemiz gerekir… Daha önemli olan şeylerin:
Belki dostluklar, belki sanat, belki de gençlik yıllarında kurduğumuz hayaller…
Sürekli olarak zenginliğin peşinde koşmak, insanı benim gibi eğri büğrü hale getiriyor.
Kazandığım zenginliği ve varlığı birlikte götüremiyorum.
Birlikte götürebildiğim tek şey sevginin oluşturduğu hatıralarım.
Sizinle birlikte olan, size güç veren ve size yola devam etmeniz için ışık veren gerçek zenginlik işte bu sevgi dolu hatıralar.
Sevgi binlerce kilometre gidebilir. Hayatın sonu yok. Gitmek istediğiniz yere gidin. Ulaşmak istediğiniz yüksekliğe ulaşın. Hepsi sizin kalbinizde ve ellerinizde.
Dünyada en pahalı yatak nedir biliyor musunuz? – “Hasta yatağı” …
Sizin için arabayı sürmesi için bir kişiyi kiralayabilirsiniz. Sizin için para kazanması için bir kişiyi istihdam edebilirsiniz. Ancak hastalığınızı sizin için taşıyacak kimseyi bulamazsınız.
Kaybedilen materyaller bulunabilir. Ancak kaybolduğu zaman asla bulamayacağınız bir şey var – “Hayat”.
 

Bu yazı 1065 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» MASALLAR
» SANATÇI
» DAİMA UMUT
» BUNLAR DA GEÇER
» DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ
» SU HAYATTIR
» FEDAKÂR
» SAĞLIĞIMIZIN KAHRAMANLARI  
» ÇEVRECİLİK BİLİNCİMİZ
» İNSAN KALABİLMEK  
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter