23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
KAŞINTI
Yazı Tarihi: 13 Temmuz 2019 Cumartesi 07:12

Genel Bilgiler

Derideki sinir uçlarının uyarılması sonucu kaşınma isteği oluşur. Deri hastalıklarında en sık görülen şikayettir. Kaşıntı, toplum içinde hastayı rahatsız eden bir durumdur.

En sık kaşıntı nedeni deri kuruluğu olarak karşımıza çıkar. Yaşla birlikte derinin salgılarında azalma başladığı için deri kuruluğu yaşlandığımızda daha fazla görülür. Aşırı sıcak veya soğuk gibi durumlarda deri nemliliği azalır. Uzun süreli klima veya merkezi havalandırma kullanılması, yoğun banyo yapılması gibi durumlarda deri kuruluğuna neden olur.

    Egzama, mantar, uyuz, bitlenme, kuru deri, isilik, deri lezyonları, deri iltihabı, böcek ısırıkları, kurdeşen, zona ve deri tümörleri kaşınmaya neden olur. Deri hastalıkları dışında psikolojik sıkıntılar üremi, bölerek hastalıkları, siroz, sarılık, safra yolları hastalıkları kansızlık, kan yüksekliği, şeker hastalığı, polistemia vera, AİDS, lenfoma, Lösemi beyin kanseri ve diğer kanserler, kalsiyum ve fosfor yüksekliği, bağırsak parazitleri, hormon bozuklukları, tiroit hastalıkları, kolesterol yüksekliği de kaşıntıya neden olur. Yün, kimyasallar, sabun, kozmetikler ve gıda alerjileri de kaşıntıya neden olur.

Bulgu Belirti ve Yakınmalar

Vücudun tamamı kaşınıyorsa ve özellikle geceleri kaşıntı varsa ilk olarak uyuz düşünülür. Uzun süreden beri var olan inatçı ve yaygın kaşıntılarda kanser ya da sistemik bir hastalık akla gelir. Gece uyandıran kaşıntılar genellikle bir nedene bağlı olarak meydana gelir. Psikolojik nedenli kaşıntılar genellikle bir nedene bağlı olarak meydana gelir. Psikolojik nedenli kaşıntılar gece uykudan uyandırmaz. Polistemia vera hastalığında banyo sonrası kaşıntı olur.

    Kaşıntı nedenini araştırmak için tam kan sayımı, üre, kreatinin, kalsiyum, fosfor, kan şekeri, karaciğer, fonksiyon testleri, Tiroit hormonlarına bakılır.

    Tıbbi Tedavi: Kuru deri varsa uygun nemlendiriciler kullanılır. İltihap olmayan kaşıntılarda kortizonlu kremler verilebilir. Kalamin, kaşıntıyı rahatlatır. Mentollü kremlerin serinletici etkisi vardır.

    Kaşıntı için antihistaminikler kullanılabilir. Birçok ısırığı ve derilerde etkilidir.

    Kaşıntı nedeni saptamak hastalığa yönelik tedavi uygulanır.

    Diyet Değişiklikleri: Günde en az 8 bardak su tüketilmelidir. Balık, buğday, süt, yumurta, soya, fıstık, domates, çilek, ananas, kavun, Ayçiçek, Ayçiçek yağı, domates salçası, gazlı içecekler, kola, bayat ve fazla çay, susam, çikolata, yağlı kırmızı et, fazla kahve, domuz eti, sigara, katkılı hazır gıdalar sık alerjik kaşıntıya neden olduğu için kişiler bunları tüketmemelidir.

 

ÖNERİLEN BİTKİSEL İÇERİKLİ TAKVİYELERİ:

At kuyruğu (Equisetium arvense) : 10 gram (Bir çimdik) bitki 1 LT su içinde 5 dakika kaynatılır ve süzülür. Bir bez vasıtası (tülbent) ile kompres yapılır.

  • Amonyak tozu: Arı yada sinek sokmalarında sokulan yere sürülür.
  • Devedikeni(silymarin): Bitkinin ekstrakt tabletlerinden günlük 670 mg kullanılır. Karaciğer kaynaklı kaşıntılarda çok faydalıdır. Bitkinin tohumlarından çay şeklinde demlenerek sabah-öğlen-akşam 1er fincan içilebilir.

 

  Aromaterapi Uygulamaları: Papatya, Lavanta, melisa, bergamot uçucu yağları, masaj veya kompres şeklinde uygulanan ve kaşıntıyı gidermek için önerilen uçucu yağlardır. Zeytin, Badem, Susam veya Üzüm çekirdeği yağı içinde seyreltilerek bu uçucu yağlardan yararlanılır. Ayrıca önerilen uçucu yağlardan birkaç damla cilt toniği içine de eklenilir.

Sağlıkla kalın Allah’a (C.C) emanet olun.

 

Yararlanılan Kaynak: Tüm Şifa (Prof. Dr. Canfeza Sezgin)

Bu yazı 2392 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter