10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Bırak Güneş İçeri Girsin
Yazı Tarihi: 17 Temmuz 2019 Çarşamba 07:10

Sinema yönetmeni Mikos Forman'ın çektiği, Bırak Güneş İçeri Girsin müzikal filminin verdiği sevgi, barış, güzelliği bulabilme hayali hala güncelliğini koruyabilmektedir. Bu film altmışlı yıllarda, sürekli barış isteyen, sevgiyle yüklü özgür bir dünyayı hayal eden çiçek çocuklarının, düşlerine ulaşmadaki çabalarını anlatır. Belki hayallerimizin çoğuna ulaşamayabiliriz. Ama hayallerimiz bizleri hayata sıkı bir şekilde bağlayan birer su pınarlarıdır. Hayal kaynaklarımız kurumaya başladığında, yaşamdan zevk almalar azalır.  

  Günümüzde çevremize baktığımızda insanların, kariyerin, paranın, gücün, başarının peşinde koşarken, umutlarını, hayellerini, tutkularını çoğu zaman unuttuklarına tanık olmaktayız. Geleceğe ait plan disiplini kaplamıştır, hayallerimizin yerini. Ben yaşamdan dersimi aldım inancının oluşturduğu korku, düş bahçenizin kapısının sizce açılmasını engeller. Tekdüze bir yaşam tarzından bizleri hayallerimiz kurtarır. Gece yastığa başımızı koyduğumuzda hayallerimizi hatırlamalıyız. Onları kaybedersek, yaşama olan bağlılığımız giderek azalır. Yazar Harold Robbıns’in ismini verdiği romanı gibi “Önce hayaller ölür…”

  Fakat şu akıp giden yaşamın vahşi koşturmacasın da ve her gün bir önceki günden daha güçlü olmamız gerektiği düşüncesi içerisinde, bunları nasıl yapacağız. Türlü engellerle dolu hayatımızda, hayal kurmak, hayallerini korumak,  sadece kendin olmak, maskesiz, yüzünü umuda ve paylaşmaya çevirerek yaşamak, mutlaka çok zor olmalıdır. Ama zor olanı başarmalı, yaşamın çiçek bahçesi olan hayallerimize, inanarak sahip çıkmalıyız. Ulaşmak için de planlı ve düzenli bir çalışmayla, gerçekleştirme yolunda ilerlemeliyiz. Hayallere giden yolda çoğu zaman yalnız kalmaya hazır olmalısınız. Bu cesaretle çabalarınızı sürdürürseniz sonuca ulaşabilirsiniz. Hayallerinizde sizi olumsuz eleştirenler olduğu gibi, bu konuda yüreklendirenlerde olacaktır. Sizi gene çocuklar gibi yine hayal kurmaya başladın diye eleştirebilirler. Hayallerinizi içine atmadan, söylenenlerden etkilenmeden mutlaka hayallerinizin peşinden koşun bin bir umudunuzla. Ünlü yazar Mark Twain bu konuyu çok güzel dile getirmiş.

“Ve hayaller, Onlara inandığınız kadar gerçektirler.

Hayallerinizi kovmayın, Çünkü onlar gittiler mi siz kalırsınız belki,

Fakat artık yaşamıyorsunuz demektir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazı 1028 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BİSİKLETLER
» MUTLU OLMAK
» SU VE YAŞAMIN GELECEĞİ
» SAİT FAİK
» TATİLDE OKUMAK
» SIFIRIN ÖNÜNDEKİ BİR
» ESKİDEN MEKTUPLAR VARDI
» CAHİT IRGAT
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» NE İÇİN YAŞARIZ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter