23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
BURUN KANAMASI
Yazı Tarihi: 22 Temmuz 2019 Pazartesi 07:10

Solunum yollarına havanın ilk giriş yolu burundur. Burun boşluklarının içi, mukoza dediğimiz bir örtü ile kaplıdır. Burun boşlukları, kılcal kan damarları bakımından zengindir. Kılcal damarlar yüzeye yakındır. Bu nedenle burun kanamaları sık görülür. Kılcal kan damarı ısı ve nem sağlar. Böylece hava akciğere nemli ve ısınmış olarak gider.

Burun kanamasına Epistaksis denir. Kanama, kılcal damar çatlamasından kaynaklanabileceği gibi genel bir hastalık nedeni ile de olabilir. Kılcal damar çatlamasına bağlı kanamalar burun ön bölümünde oluşur. Yaşlılık, tansiyon yüksekliği, damar sertliği gibi durumlardan kaynaklanan kanamalar ise daha çok burun arka bölümünde görülür.

     Kuru hava, burun karıştırılması, üst solunum yolu iltihapları, tahriş edici gazlar, ani basınç değişimleri (uçak yolculuğu gibi), burun içinde tümör olması, burun iç kemiği eğriliği, burna darbe almak burnun ön kısmında kanamaya sebep olur. Arka kısım kanamaları ise damar sertliği, yüksek tansiyon, kumadina veya aspirin gibi kan inceltici ilaçlar kullanmak, hemofili gibi kanın pıhtılaşma hatalıkları, K vitamini eksikliği, karaciğer hastalıkları, alerjiler, alkol kullanımı neden olur.

Tıbbi tedavi: Hasta mutlaka dik pozisyonda oturtulur. Yatmak, kanın akciğerlere kaçmasına sebep olarak solunumun durmasına kadar gidebilir. Burun kanamalarına birkaç dakika süreyle elbaş ve işaret parmağı arasında sıkıca baskı uygulamak kanamayı durdurur. Bu şekilde kanama durmazsa burun boşluğuna tampon konarak kanama durdurulur. Burun arka boşluğunda olan kanamalara özel tamponlar kullanılır. Tekrarlayan kanamalarda kimyasal madde uygulanarak kanama durdurulması, damar yakılması olarak bilinir. Yüksek tansiyon hastalarında tansiyon kontrol altına alınır. Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı kanamalarda ise kan pıhtılaşma faktörler ya da trombosit verilir.

Önerilen besin takviyeleri:

A vitamini: Eksikliğinde mukoza isimi verilen örtücü tabakada kolay hasar ve kuruma gelişir. Sık kanama geçirenler A vitamini içeren desteklerden birkaç ay kullanılabilir.

K vitamini: Karaciğer, yeşil yapraklı sebzeler, soğuk sıkım zeytinyağı ve yeşil çayda bol bulunur. Eksikliği nadir olup, kanamaya eğilime sebep olur.

B12 vitamini: Eksikliğinde kalp-damar hastalıklarına neden olan ve kanamaya sebep olan homosistein maddesinin kanda yükselmesine neden olur.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler:

Civanperçemi: İyi bir kan kesici bitkidir. Kanamayı durdurmak amacıyla hemoroid, yara ve burun kanamalarında bitkinin tuzu yapraklarından sıkılarak elde edilen özsuyundan ya da kuru yaprakların kaynatılıp soğuduktan sonra süzülerek elde edilen suyundan kompres şeklinde yararlanılır.

     Tıbbi nergis: Antimikrobik  ve yara yerinin iyileşmesinde yardımcı olup kreminin sabah ve akşam burun içine uygulanması burun içine uygulanması burun mukozasına destek olur.

     Aloe Vera: Jeli, burun içinin nemlendirilmesinde yararlıdır. Sabah ve akşam ince bir tabaka halinde burun içine sürülebilir.

Sağlıkla kalın Allah’a(C.C) emanet olun.

Yararlanılan Kaynak: Tam Şifa ( Prof. Dr. Canfeza Sezgin )

 

Bu yazı 3252 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter