18 Ekim 2019 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Yarı Zamanlı Çalışma Nedir?
Yazı Tarihi: 07 Ağustos 2019 Çarşamba 12:56

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Yarı zamanlı çalışma ile ilgili yapılan yeni düzenlemeler, doğum sonrası çalışan ebeveynlere devlet destekli part-time çalışma imkanı tanımaktadır. Doğum sonrası izin süresinin bitiminden itibaren kadın işçiye, üç yaşını doldurmamış bir çocuğu evlat edinen kadın veya erkek işçiye, talep etmeleri durumunda;

• Birinci doğumda 60 gün,
• İkinci doğumda 120 gün,
• Üçüncü doğumda 180 gün süreyle haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanma hakkı doğar. Çoğul doğum halinde bu sürelere 30 gün eklenir. Çocuğun engelli doğması halinde bu süre 360 gün olarak uygulanır.

Çalışma süresi haftada en çok 45 saattir. Aksi bir anlaşma bulunmadığı sürece, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır. Yarı zamanlı çalışma haftalık çalışma süresinin yarısı olarak uygulanır.

 

Çalışanın yarım çalışma süresinin karşılığı işveren tarafından çalışana ödenir. Yarım çalışma ödeneği ise İŞKUR tarafından işsizlik fonundan karşılanacaktır.

Yarım çalışma ödeneği, çalışılan aya ait aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan sonraki ikinci ay içinde fondan aylık olarak ödenir.

Yarım çalışma ödeneği çalışılmayan her bir gün için günlük asgari ücret brüt tutarı olan 85,28 TL‘ dir.

Yarım çalışma ödeneği sayesinde çalışanın prim günü kaybı olmayacaktır.

Yukarıda belirtilen yarı çalışma izninin, analık izni sonrasında 6 aya kadar kullanılabilen ücretsiz izinle bağlantısı bulunmamaktadır. Yani çalışan analık izni sonrasında kullanabileceği 6 aylık ücretsiz izin hakkından yarı zamanlı çalışma sebebiyle mahrum olmayacaktır. Tabi kanun üzerinden yapılan bu çıkarım hakkında net bir sonuca varmak için ilgili yönetmeliğin çıkmasını beklemekte fayda vardır.

Yarı zamanlı çalışma, çocuğun ilkokul çağına gelene kadar ebeveynlerden birinin kısmi süreli çalışmahakkından ayrı bir durumdur. Kısmı süreli çalışmada yarı zamanlıdan farklı olarak çalışan sadece çalıştığı sürelerin ücretini işverenden alır, İŞKUR tarafından verilen herhangi bir ödemeye hak kazanmaz.

 

-Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneği Koşulları Nelerdir-

İşçinin adına doğum tarihinden önceki son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildiriminde bulunmuş olması,

4857 Sayılı Kanunun 63. maddesinde belirtilen haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışılması,

Çalışan yarı zamanlı çalışmaya başlamak için işyerine bir ay öncesinden bildirimde bulunmak zorundadır. İşverenin çalışanın bu talebi reddetme hakkı bulunmamaktadır.

Analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma belgesi ile başvuruda bulunulması gerekir. Mücbir sebepler dışında, başvuruda gecikilen süre için doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği almaya hak kazanılan toplam süreden düşülerek ödeme yapılır.

Bu ödemeler damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz. Geçici iş göremezlik ödeneği almaya hak kazananlara, bu durumlarının devamı süresince doğum ve evlat edinme sonrası yarım çalışma ödeneği ödenmez.

İşverenin yanlış bilgi veya belge vermesiyle yapılmış olan ödemeler faiziyle birlikte işverenden tahsil edilecektir.

 

-Okurdan Gelenler-

 

Soru: 01.05.1995 tarihinden 2016 yılına kadar Bağkurluydum. Emekli olmama üç buçuk yıl kala SSK’ya geçiş yaptım. SSK’da 3 yıl 1 ayımı ödedim. 5 ayım kala işten ayrıldım. Bundan dolayı kalan 5 ayımı yatıramadım. Bu kalan 5 aylık süremi askerlik borçlanmasından yatırıp emekli olabilir miyim? ● İsmail G.

Cevap: Askerlik borçlanmasıyla kazanılan günler askerlik yapılan tarihe mal edildiğinden maalesef son yedi yıl hesabına dâhil edilmez. Askerliğinizi borçlanarak son yedi yıl hesabıyla SSK şartlarına tabi olamazsınız. Bu yüzden 5 ay daha SSK’lı olarak çalışmanız gerekiyor.

 

Soru: 1 Nisan 1966 doğumluyum. Sigorta giriş tarihim 6 Ocak 2004 olup halen çalışıyorum. Ne zaman emekli olabilirim? ● Halime K.

Cevap: Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum tarihiniz 6 Ocak 2024 kadar yani 58 yaşına kadar 7000 gününüzü tamamlarsanız bu tarihte emekli olabilirsiniz.

 

 

Bu yazı 2027 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İşçinin sık sık rapor alması fesih nedeni mi?
» İşe İade Süreçlerinde Arabuluculuk
» Bağ-Kur’lular AGİ Alabilir mi?
» HASTALANAN İŞVERENE RAPOR PARASI YOK
» Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur
» Asgari Geçim İndirimi (AGİ)
» 30 AĞUSTOS’TA ÇALIŞAN FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALIR
» İşçi Alacaklarında Zamanaşımı Süreleri
» Belirli ve Belirsiz Süreli İş Sözleşmeleri
» Yarı Zamanlı Çalışma Nedir?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter