04 Ağustos 2020 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
Çocuklarda şeker yiyebilsin
Yazı Tarihi: 09 Ağustos 2019 Cuma 23:21

Geçen hafta ABD tarafından Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılması üzerinden 74 yıl geçmişti. Büyük bir yıkımın olduğu bu saldırının kurbanları, Hiroşima Barış Parkında oldukça kalabalık topluluk tarafından anıldı. İkinci dünya savaşının son aşamasında 6 Ağustos1945’de saat 08:15’ de ABD  ‘‘Little Boy’’ (Küçük Oğlan) adını verdikleri bombayı Hiroşima’da kullanmıştır. Birkaç dakika içinde şehrin yarısı kaybolmuştur. 60 ile 70 bin kişi ölmüş, 140 bin kişi de yaralanmış ve evsiz kalmıştır. Patlama sonrasında radyasyon 100 bin kişiyi etkilemiş, şehirdeki 90 bin binadan 60 bini yerle bir olmuştur. İnsanların işe başlama saatinin olduğu 08:15 seçilmesi de oldukça düşündürücüdür.

ABD Hiroşima’dan üç gün sonra 9 Ağustos 1945’de saat 11:02’de Nagazaki’ye “Fat Man” (Şişko Adam) isimli atom bombasını kullanarak Japonya ya ikinci katliamını gerçekleştirmiştir. Bu bomba 305’inci km’de patlatılmıştır. Bu havada infilak sayılır.  Nagazaki’nin toplam nüfusu yaklaşık 240 bin kişi iken, 74 bin kişi hayatını kaybetmiş, binaların %36’sı tamamen yok olmuştur. Daha sonra atom bombasının etkisiyle ölenlerin sayısı 143.000’e ulaşmıştır.

  Nükleer gücün çok önemli bir kaynak olmasına rağmen insanlık için doğru kullanılması çok önemlidir. Savaşlar için kullanılması insanlığın felaketidir. Bu gücü faydalı ve bilgili kişilerin yönetmesi çok gerekli bir olaydır. Hatırlarsanız Çernobil faciası, 26 Nisan 1986 da iki kafadar teknisyenin santralın soğutma sistemiyle sorumsuzca oynamaları sonucu başımıza geldi. Fukuşima yıkımı da 1 Mart 2011’de gerçekleşti. Deprem sonrası tsunami için 6 m. olarak öngörülen duvarlar, 10 metreyi bulan dalga yüksekliği nedeniyle etkili olamadığı için yaşandı.

Size Hiroşima’da bu felakete uğrayan Sadako Sasaki’den söz etmek isterim.6 Ağustos 1945'te Amerika, Hiroşima'ya ilk atom bombasını attığında Sadako Sasaki sadece iki yaşındaymış. On ikisine kadar yaşayabilmiş. Rengârenkkâğıtçıklardan1000adet turna kuşu yaparsa iyileşeceğine inanmış. Katladığı her turnanın kanatlarına şunları yazacağını ifade etmiş: ”Kanatlarınıza huzur yazacağım. Böylece tüm Dünya da uçabileceksiniz.”Küçük kız maalesef 25 Ekim 1955’te eksik kalan 356 adet turna kuşunu yapamadan ölmüş. Sadako, Hiroşima hastasıymış. Atom bombası hastalığı da dedikleri kansere yakalanmış. Arkadaşları geri kalan turna kuşlarını tamamlayıp, Sadako'yu kâğıttan turnalarla birlikte toprak ananın kucağına vermişler. O günden sonra turna kuşu, barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesi haline geldi.Çok kısa yaşamında Dünya ya barış adına büyük bir umut bıraktı. Sadako’nun ve atom bombasından ölen bütün çocuklar anısına Hiroşima’da bir anıt yapıldı. Bu günden sonra Dünyanın her yanından insanlar bu rengârenk kâğıtçıklardan binlerce turna kuşu yapıp, 6 Ağustos'ta Japonya'ya; Sadako'nun heykeline konsun diye, barışa uçsun diye, nükleere karşı kanat çırpsın diye, nükleer silahsızlanma olsun diye, çocuklar ölmesin diye, çocuklar yaşasın diye, şiddet bağımlısı dünya iyileşsin diye uçurmuşlar. İnsanlığa umut dolu bir miras bırakan ve kısacık yaşamıyla tüm dünyayı derinden etkileyen Sadako Sasaki’yi minnetle anıyoruz. Teşekkür ederiz minik kız .

Nazım Hikmet bir şiirinde bulutlar adam öldürmesin diyerek nükleer gücün canlı yaşamındaki olumsuzluğunu anlatır. Ayrıca Şair Sadako’nun hikâyesinden çok etkilenmişti. Ve 1956 yılında “Kız Çocuğu” şiirini onun için yazdığı söylenir.

“Kapıları çalan benim, kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem, göze görünmez ölüler.
Hiroşima’da öleli oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.”
 

 

Bu yazı 1040 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» SANATIN IRGATI
» ÇOCUK SEVGİMİZ
» UNUTTUKLARIMIZ 
» ÇOCUKLARIN DÜNYASI
» ŞANSIMIZ
» BİSİKLETLER
» MUTLU OLMAK
» SU VE YAŞAMIN GELECEĞİ
» SAİT FAİK
» TATİLDE OKUMAK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter