10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
30 AĞUSTOS’TA ÇALIŞAN FAZLA MESAİ ÜCRETİ ALIR
Yazı Tarihi: 04 Eylül 2019 Çarşamba 07:10

 

Fırat ÇALIŞKAN

Sosyal Güvenlik Uzmanı

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook: firatcaliskansgm

 

4857 sayılı İş Kanunu’nun 44’üncü maddesine göre, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı iş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmesiile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayının alınması gereklidir. İş sözleşmeleri veya toplu iş sözleşmelerinde hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatillerde işçilere tanınan haklara, ücretli izinlere ve yüzde usulü ile çalışan işçilerin bu Kanunla tanınan haklarına aykırı hükümler konulamaz.

Bir işverene bağlı olarak çalışan işçilerin, çalışma süreleri, günlük veya haftalık olarak kaç saat çalışacakları, iş sözleşmeleriyle belirlenebilmektedir. Yasada günlük normal çalışma süresi 7,5 saat, haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak uygulanmaktadır. İşyerinde haftalık çalışma süresinin 45 saati aşması halinde, 45 saati aşan her bir saatlik çalışma için, normal saatlik ücretin yüzde 50 artırılarak ödenmesi esastır.

 

-1 Günlük Ücretini Alır-

4857 sayılı Kanun kapsamına giren işyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa iş sözleşmesinde, toplu iş sözleşmesinde veya işyeri uygulaması ile aksi bulunmaması halinde ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenecektir.

4857 sayılı Yasanın 49.maddesi gereği; Parça başına, götürü veya yüzde usulü ile çalışan işçilerin tatil günü ücreti, ödeme döneminde kazandığı ücretin aynı süre içinde çalıştığı günlere bölünmesi suretiyle hesaplanır. Bu şekilde hesaplanan ücret, ulusal bayram veya genel tatil günlerinde çalışan işçiye ödenecektir.
Bir örnekle açıklamak gerekirse;Aylık ücreti 3.000,00 TL olan bir işçi 30 Ağustos Zafer Bayramında  çalışmış olsun. İşçi bugün çalışmasa bile 3.000,00 TL aylık ücretinin içinde resmi tatile denk gelen günlerin ücretini alacaktır. Resmi tatilde çalıştığı için kendisine ayrıca 1 günlük ücret daha hesaplanmalıdır.

Günlük ücretini bulmak için; 3.000,00 TL /30 gün = 100,00 TL1 gün çalıştığı için Genel Tatil mesaisi ücreti olarak 100,00TL ödenecektir. Ay sonu brüt kazancı 3000,00 + 100,00TL = 3.100,00 TL olacaktır.

 

-Resmi Tatilde Haftalık Çalışma Süresini Aşan Çalışmalar-

Resmi tatillerde çalışan işçiler, normal mesai saatlerini de aşarak çalışmışlarsa bunun için de ayrıca ücret hesabı gerekmektedir. Örneğin haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde bayramdaki çalışmasıyla 45 saati de aştıysa fazla mesai ücreti alacaktır. Bayramda normal mesaisi kadar çalıştığı süreyi bayram mesai ücreti gibi 1 katı olarak alırken, normal mesaisini aşan kısımların ücretini ise fazla süreli çalışma ya da fazla çalışma gibi alacaktır.

 

Örneğin; Haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde aylık ücreti 3.500,00 TL olan işçi, 30 Ağustos Zafer bayramında günlük çalışma süresinin üzerine 2 saat de fazladan çalışmış olduğunu varsayalım.

İşçiye bayramda çalıştığı için aylık ücretine ek olarak 1 günlük genel tatil mesaisi ücreti ödenecektir.

3.500,00/30*1= 116,67 TL Genel Tatil Mesaisi Ücreti

2 saatlik fazla çalışmasının karşılığı için de fazla süreli çalışma ücretini ödememiz gerekir. Haftalık45 saati aşan fazladan çalışmalar %50 zamlı olarak ödenir. Çalışanın 2 saatlik ücretini %50 arttırarak hesaplayıp, fazla süreli çalışma ücretini öderiz.

3.500,00 /225 saat (aylık çalışma saati)= 15,56 TL İşçinin 1 saatlik ücreti.

%50 zamlı olarak ödememiz gerektiğinden 15,56*1,5=23,34 TL zamlı ücreti olacaktır. 2 saat çalıştığı için 23,34*2=46,68 TL fazla çalışma ücreti ödenmelidir.

Ay sonunda işçinin brüt kazancı ise;

Aylık ücreti 3.500,00 TL + Genel Tatil Mesaisi Ücreti 116,67 TL + Fazla Çalışma Ücreti 46,68 TL =3.663,35 TL olacaktır.

Haftalık 45 saatin altında çalışma süresi belirlemiş olan işyerlerinde ise, fazladan çalışmanın 45 saate kadar olan kısmı %25 zamlı hesaplanmalıdır.

 

-Ücret Ödenir Serbest Zaman Kullandırılamaz-

İşverenler, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalışan personele müteakip günlerde izin kullandırılarak ilave ücret ödenmemesi yoluna gitmektedir. Ama burada unutulmamalıdır ki bu tür uygulamalar kanuna aykırıdır.

Ulusal bayram ve genel tatil çalışması hakkında karıştırılan diğer bir husus ise bu çalışmaların fazla çalışma olup olmadığı hususudur. Ulusal bayram ve genel tatil çalışması fazla çalışma değildir, bu çalışmaların denkleştirilmesi veya serbest zaman kullandırılması mümkün değildir.

 

 

Bu yazı 2076 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter