08 Nisan 2020 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
VETERAN TAKIMIMIZ ROMANYA’DA
Yazı Tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma 07:37

Lüleburgaz Veteran Futbol takımı Perşembe gecesi saat 20:00’de Romanya’da düzenlenen Costineşti Veteran Futbol Turnuvası’na davetli olarak gidiyor.

Bizim takımımızdan başka Türkiye’den Çeşme Veteranlarının da davet edildiği turnuvanın bundan sonra her yıl düzenlenecek olması ve Türkiye’den iki takımın davet edilmesi bizim için gurur kaynağıdır.

5 araç ile Romanya’ya gidiyoruz. Şimdi bazıları çok merak eder nasıl gideceğimizi ve bu gidişin masraflarının kimler tarafından karşılandığını.

Merakınızı gidereyim;

Para basıyoruz, hem de Romanya parası…

Araçların benzin-mazot paraları futbolculardan.

Yatma-yeme ise Romanya’dan.

Onlar da ileriki bir tarihte Lüleburgaz’a gelirken otel ve yeme masrafları bizden.

Sisler için orada maç yapacağız, gezeceğiz ve gece de oranın belediye başkanının vereceği veda yemeğinde dört veteran takımı olarak eğleneceğiz.

Bazı arkadaşlara sorayım, sizler neden böyle veteran takımları kurup eğlenmiyorsunuz.

12 yıldan beri Veteran takımımız nereye giderse gitsin bir kere hariç tüm masrafları futbolcular ve yöneticiler karşılıyor.

Sadece bir kere belediye başkanımız sayın Emin Halebak yalnız otobüsün parasını verdi. Yemek içmek ve eşlerimizin yeme-konaklama masrafını cebimizden ödedik.

Lüleburgaz futbol takımına Portekiz, Almanya, Yunanistan, Ukrayna’dan bile davet var. Ama buraları biraz tuzlu gelir diye düşünüyoruz.

Yüce Rabb’im, gidişimiz-gelişimiz ile tekrar evlerimize sağ-salim dönüşümüze izin verirse Pazartesi sabahı burada olacağız. Amin.

 

EN AĞIR BEŞ SUÇ

Konfüçyus, hükümdarın isteği üzerine bir süre için şehrin yönetiminde olmayı kabul etti. Yedi gün izledi. Yedinci gün yüksek memur Şao-Çeng’i idam ettirdi. Cesedinin üç gün açıkta kalmasını emretti. Öğrencileri çok şaşırdılar, yanına gittiler, sordular; “Şao Çeng bu şehirde hatırlı ve kuvvetli bir adamdı. Şimdi şehrin yönetimini aldıktan sonra ilk işiniz onu astırmak oldu. Bu yaptığınız doğru mudur? Bildiğimiz kadarıyla bu adam haydutluk, hırsızlık yapmamıştı…”

Konfüçyus “Yaptığımın nedenlerini size anlatayım” dedi ve anlattı;

“Dünyada beş ağır suç vardır. Haydutluk ve hırsızlık bunların arasında değildir. Daha sonra gelirler. Bu beş suç şunlardır;

Birincisi uyumsuz ve asi bir tabiatla birlikte gözü peklik.

İkincisi aşağı bir hayat tarzıyla birlikte inatçılık.

Üçüncüsü çenesinin kuvvetli olmasıyla birlikte yalancılık.

Dördüncüsü, herkesin ayıbını, kusurunu aklında tutmakla birlikte herkesle dost geçinmek.

Beşincisi, hak ve adalet duygusu olmamakla birlikte yaptığı haksızlıkları süslü ve parlak gerçekler arkasına gizlemek. Şao-Çeng’de bunların beşi de vardı. Nereye gitse taraftar topluyor, hizipler yaratabiliyordu, zulmüyle adaleti tersine çevirebiliyordu.

Aşağılıklar birleştiği zaman ortaya çok güçlü bir kötülük çıkar. Ben de şehir halkı için tasalanmak yerine bu adamı idam ettirmeyi tercih ettim.

 

Günün Sözü: Düşüncelerinize dikkat edin, davranışınız olur. Davranışlarınıza dikkat edin alışkanlıklarınız olur. Alışkanlıklarınıza dikkat edin karakteriniz olur. Karakterinize dikkat edin kaderiniz olur.

 

Bu yazı 630 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» GÜZEL HİKAYELER
» ÜÇ KİŞİ
» EVDE OTURUN
» BİZE YENİ ROBİN HOOD’LAR LAZIM
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (4)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI(3)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (2)
» BÜYÜKDERE’DE İKİ BİN YILLIK BİR ÇINAR VARDI (1)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (3)
» AŞK LAYIK OLANDA KALMALI (2)
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter