23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
KRAMP
Yazı Tarihi: 09 Eylül 2019 Pazartesi 07:48

Genel Bilgiler; Ani oluşan şiddetli istemsiz adale kasılmalarına, Kramp denir. Kesin nedeni bilinmemekle birlikte kramp oluşumundan sorumlu birçok faktör vardır. Magnezyum, tuz, potasyum gibi maddelerin oksijensiz kalması sonucu kramplar oluşabilir. Tansiyon hastalarının kullandığı ilaçlar nedeniyle tuz ve potasyum kaybı yaşasalar da, kramp oluşabilir. Hamilelik ve beslenme yetersizliğinde de karşımıza çıkabilir. Diyaliz tedavisinde birden aşırı sıvının uzaklaştırılması ile kramplar oluşmaktadır. Isınmadan yapılan sporlarda da kramp görülebilir. Özellikle menopoz döneminde kadınlarda bacaklarda nedensiz kramplar görülebilir.

Bulgu, belirti ve yakınmalar;

Baldır adalelerinde sık rastlanır. Kol, sırt ve diğer adale dokusunda da olabilir. Şiddetli ağrıya neden olur. Ağrı nedeniyle kişi rahat hareket edemez. Birkaç dakika sürebilir ve kendiliğinden geçer. Gece uykuda giren kramp, kişiyi uyandırır.

Diyet Değişiklikleri

Sıvı alımı arttırılmalıdır. Günde en az 8 su bardağı su içilmelidir. yarım yağlı yada yağsız gıdalar düzenli olarak tüketilmelidir. Magnezyum içeren gıdalar sofrada bulundurulmalıdır.

Potasyum kas kramplarının azalmasına yararlıdır. Potasyum içeren gıdalar tüketilmelidir. Tuz, magnezyum ve potasyum zengin gıdalar tüketilmelidir.

Önerilen Besin Tedavileri;

-Magnezyum

-Kalsiyum

-D Vitamini

-E Vitamini

-B Vitaminleri, doktor önerilerine göre alınmalıdır.

Önerilen Bitkisel İçerikli Tedaviler;

-Biberiye; Adale ağrıları ve romatizmal ağrılarda ağrı kesici özelliktedir. Haricen kan dolaşımını da hızlandırabilir. 1 tatlı kaşığı bitki, 1 bardak kaynamış su içinde 15 dakika demlenip süzülür. Yemek aralarında günde 3-4 kez 1 çay fincanı içilir.

-Okaliptus, Badem, Susam, Fındık Yağları; Zorlanmış, gerilmiş kas veya romatizmal ağrılarda bu yağlar karıştırılır. Hazırlanan yağ ile kanın kalp istikameti akış yönünde masaj yapılır.

-Lavanta, Biberiye, Ardıç, Papatya ve Sandal Ağacı yağları ile masaj ve aromatik banyo yapılması önerilir. Sağlıkla kalın Allah’a (c.c) emanet olun.

Yararlanılan kaynak; Prof. Dr. Canfeza Sezgin.

Bu yazı 2085 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter