23 Nisan 2021 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
ANÜS KAŞINTISI (Pruritis Ani)
Yazı Tarihi: 24 Eylül 2019 Salı 07:25

Genel Bilgiler;

Makatta kaşıntı olmasına, tıp dilinde pruritis ani denmektedir. Erkeklerde daha sık görülür. Genel vücut hijyeni bozukluğu, sert tuvalet kağıdı kullanma, şeker hastalığı, karaciğer hastalıkları, lösemi, guatr, alkol tüketimi, bazı gıdalar (baharat, süt, limon, portakal, acı vb.) makatta çatlak ya da minik yırtıklar, hemoroit (basur), sedef, egzama, depresyon gibi sert deri hastalıkları, mantar veya bakteri iltihapları, kullanılan bazı ilaçlar (kabızlık ilacı olan laksatifler), kıl kurdu gibi parazitler, iltihaplar, kullanılan sabun ve deterjanlar anüs kaşıntısına neden olur. Sıcak hava, kalın ve sentetik kumaşlı giysiler, kilolu olmak kaşıntıyı arttırır.

Bulgu belirti ve yakınmalar;

Kaşıntı daha çok geceleri ortaya çıkar. Kaşıntı ile beraber yanma hisside olabilir. Anal bölge muayenesinde kızarıklık, deride ıslaklık, kaşınmaya bağlı deride kalınlaşma, küçük çatlaklar, varsa basur memesi, egzama bulguları görülebilir.

Diyet değişikliği;

İshal varsa kahve ve kola gibi ishali arttırabilecek içeceklerden uzak durulmalıdır. Dışkı yumuşatıcı laksatif ilaçlar aşırı kullanılmamalıdır.

Soda, çikolata, domates ve C Vitamininden zengin gıdalardan 2 hafta kaçınılmalıdır. Baharat tüketimi azaltılmalıdır. Likör, bira gibi alkollü içeceklerden uzak durulmalıdır.

İki tatlı kaşığı elma sirkesinin bir bardak suya konarak günde 1 defa tüketilmesi vücudun alkalileşmesine yardımcı olur, antimikrobiyal özelliği ile de ek katkı sağlar.

Yaşam tarzı değişiklikleri;

Makat bölgesi nazikçe temizlenmelidir. Dışkılama sonrası bu bölge yıkanmalıdır. Sabun kullanılmamalı ve ovalanmamalıdır. Temizlik sonrası tuvalet kâğıdı ile iyice kurulanmalıdır.

Makat bölgesi sert kaşınmamalı, tırnaklar bu bölgede hasara neden olur ve iltihabın yerleşmesini kolaylaştırır.

İç çamaşırı, pamuklu ve biraz bol olmalıdır. Külotlu çorap veya tayt gibi sıkı kıyafetler nemliliği arttıracağı için giyilmemelidir.

Önerilen bitkisel içerikli tavsiyeler;

Bir parça aloe vera jelinin içine 3 damla çay ağacı yağı karıştırılır. Sabah akşam kaşıntılı bölgeye iyice yedirilerek sürülür. Ardıç özünden yapılan kremlere egzamaya bağlı anüs kaşıntısında sabah ve akşam sürülebilir.

Yararlanılan kaynak; Tam Şifa (Prof. Dr. Canfeza Sezgin)

Bu yazı 3005 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Dağ kekiğinin faydaları nelerdir? Nasıl olur, nasıl tüketilir?
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter