01 Haziran 2020 Pazartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
HASTALANAN İŞVERENE RAPOR PARASI YOK
Yazı Tarihi: 25 Eylül 2019 Çarşamba 07:42

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Hastalık, 5510Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 15.Maddesinde “4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir.diye tanımlanmaktadır.

 

Geçici iş göremezlik, sigortalının iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hâllerinde Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurulu raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama hâlidir.

Geçici iş göremezlik ödeneği, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hâllerinde Kanunda belirtilen geçici iş göremezlik sürelerinde verilen ödenektir.

 

-GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK NE ZAMAN VAR-

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinegöre sigortalı sayılanlara yani Bağ-Kur’lulara, iş kazası veya meslek hastalığı ya da analık hâllerinde genel sağlık sigortası dâhil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

 

-SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK NE ZAMAN VAR-

Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı olup, sürekli iş göremezliği tespit edilenlerin kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur. Ancak, gelir başlangıç tarihinde Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile belirlenen, muhasebe kayıtlarından çıkarılacak tutarlar ve tahsil edilmeyecek alacaklara ilişkin miktar ve bu miktarın altında borcu olanların gelirleri gelir başlangıç tarihi itibariyle bağlanarak borçları ilk gelirlerinden kesilerek tahsil edilir.

 

BAĞ-KUR’LUYA GEÇİCİ İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ YOK-

Bağ-Kur statüsünde olanlar hastalandıklarında ayakta tedavi süresince istirahat alsalar da geçici iş göremezlik ödeneği almazlar.
Kanunun koyucu uygulama da  Bağ-Kur’luların (4-1(b)) kazançlarında maaş kavramı olmadığı için gelirleri ticarete dayandığından gelir artış yada azalışına bağlamamıştır.

Bağ-Kur  statüsünde olanlar da gelir azalışı gündeme gelmediğinden Hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödemesi yapılmaz.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: 1 Temmuz 1966 doğumluyum. 1 Kasım 1994’te sigortalı çalışmaya başladım. 7900 gün prim ödemem mevcut. Ne zaman emekli olabilirim? Adnan C.

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan 1 Temmuz 2021’de emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz.

Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan, 160 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için: 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olur 1 Kasım 2020’da emekli olabilirsiniz.

 

Soru: 15.03.1980 doğumluyum. SSK başlangıcım 1997 olup 4950 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olurum? Yaşar R.

Cevap: Başlangıcınız 23 Mayıs 1997’den önceyse 875 gün daha prim ödeyerek priminizi 5825 güne tamamlamanız şartıyla 56 yaşınızı, sonraysa 950 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

Soru: Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan kıdem tazminatı yazısı aldım, işyerine getirdim ama bu yazıya rağmen işyerim tazminatımı ödemedi.Ne yapmam gerekir? Adil Y.
Cevap: Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldığınız emekli olabilir yazısına rağmen işveren kıdem tazminatınızı ödemiyor ise önce işverenliğe noterden ihtarname göndererek Sosyal Güvenlik Kurumu'nun yazısını da ekleyip tazminatınızın ödenmesini talep edin. İşkur İl Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Buna rağmen yine tazminatınız ödenmez ise önce arabulucuya, yine anlaşma olmazsa iş mahkemesine dava açarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 

Bu yazı 1837 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
» ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ YARDIM BAŞVURULARI BAŞLADI
» ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLERE NAKDİ DESTEK
» ACİL HİZMETLER İÇİN PARA ALINIR MI?
» Prim Ödeme Süreleri Ertelendi
» Asgari Ücret Desteği devam edecek
» Kısa Çalışma Ödeneği
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter