10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
YALNIZLIK
Yazı Tarihi: 26 Eylül 2019 Perşembe 07:29

 “Yalnızlık tek kelime, söylenişi ne kadar kolay… Hâlbuki yaşanması o kadar zordur ki…” Goethe’nin bu sözü yalnızlığın ne kadar zor olduğunu anlatıyor. Bakın, köylerde kimse yalnız ölmez, zira komşuları mutlaka sahip çıkar. Büyük kentlerde ise durum çok farklıdır. Gün geliyor kişinin öldüğünden, kimsenin haberi olmuyor bile. Apartman yaşamı komşuluğu tarihe gömdü. Eski romanlardaki gibi, pencereden pencereye “Huuu Aysel, n’apıyorsun?” diyen yok artık. Oğlunun eline bir fincan tutuşturup “Git, Emine Teyze’nde şeker varsa biraz versin!” diyende yok. Aslında o bir fincan şeker bahanedir. Komşu iyi mi, tuvalete giderken düşmüş filan olmasın merakı ve sahip çıkma duygusudur. Yalnızlık acı kaderdir. Yalnız ölmek, ölümden de acıdır.

 Gelişen teknoloji bizlere rahatlık, çeşitli kolaylıklar sunmuş ama yalnızlığın giderek arttığı bir yaşam hediye etmiştir. Eskiden zahmetin çok olduğu fakat sevgi, saygınında ayni oranda çok olduğu yaşamda, insanlar birbirine daha yakın, daha yardımseverdiler. Komşuluk, arkadaşlık paradan daha itibar gören bir değerdi. Komşuluk bir aile ortamı kadar kıymetliydi. Günümüzde bu güzelliklerin giderek azaldığını görüyoruz. İnsan kendisine yabancılaşmış ve sonucunda yalnızlaşmıştır. Bir yabancı televizyon programında bir kişi senaryo gereği, bir şehrin en işlek caddesinde hareketsizce yatıyor. Önünden geçen sayısız insan bu olayı umursamıyor, yerdeki kişinin durumuna bakma gereği bile duymuyorlar.  

Zamanımızda sadece kendisini düşünen, bundan başka güzelliklere değer vermeyen bir insan yapısı ortaya çıkmıştır. Sadece kendisi için yaşayan, kimseye güvenmeyen, yalnızlığın engin denizinde kaybolan. Modern yaşamın hüzün dolu armağanıdır yalnızlık. Bu hediyeye göre kendin için çalışacaksın, kazanacaksın.

 Maalesef bu bireyci felsefe bizlere insanlığın güzel değerlerini unutturmaktadır. Milyonların içinde yalnızlaşan insan, kendisine, doğasına karşı tek başına kalmıştır. Kişi toplumsal bir varlık olup, sadece kendisi için yaşaması, onun hayattaki anlamının azalmasına neden olmaktadır. Yalnız kendisi için yaşayanlar, sonunda yalnızlığını, dertlerini paylaşacak insan bulamayacaklardır. Yaşamsal birçok talebini karşılayan refah düzeyi iyi olan bir kişinin tüm bu rahatlığına karşın mutlu olamadığını ve yalnız kaldığını görebiliyoruz. Bunun altında önemli nedenlerden birisi olarak, çevresindeki insanların çeşitli sorunlar nedeniyle mutlu olamaması yatmaktadır. Yaşamında mutsuz kişilerin çok olması o bireyi de rahatsız ettiği gibi, yalnızlığada itecektir.

“Öyle kimsesiz kaldım ki
Öyle bomboş
Yapraklar ağladılar bana
Sonra, tıpkı bir gözyaşı gibi
Düştüler son yapraklar”

Pablo Neruda’nın bu güzel dizeleri, yalnızlık uçurumuyla boğuşan kişinin nasıl bir ruh hali içinde olduğunu çok güzel anlatmaktadır.  İnsanın yalnızlığa kafa tutması kolaydır. Çevrenle yazı yazarak, resim yaparak, şiir okuyarak ve daha birçok sanat, spor, çevre olayını paylaşarak yalnızlıktan kurtulabilirsin. Kişi etrafındakilerin olumsuz tavırlarından sıkılarak kendisini yalnızlığa itebilir.

 İnsanlık tarihinde, geçmişte yaşanmış yüzlerce yılları incelediğimizde sistemin insanları yalnızlığa mahkûm etmek için uğraştığını görmekteyiz. Şimdi de batı modern dünyası, yalnızlığın doğru bir şey olduğunu kabul ettirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Yalnızlık, ilerleyen zamanlarda sizi çaresiz insanlar gibi mutsuz hissettirmekten öteye asla geçemez. Yalnızlık bencilliktir. Batı çizgi filmlerinde Red-Kit yalnızdır ve iyidir, Daltonlar bir ailedir ve kötüdür vurgusunu yaparak kişileri etkilemeye çalıştılar. İngiltere’de yalnızlıktan dolayı acı çeken milyonlarca insana yardımcı olabilmek için Yalnızlıktan Sorumlu Bakanlık kuruldu. Bu konuda yapılan araştırmalar, İngiltere için çok önemli bir konu olduğunu ortaya koydu. Yalnızlığın İngiltere de yaşayan dokuz milyon kişiyi etkilediği ortaya çıktı.2017 yılında yayınlanan bir raporda yalnızlığın, günde on beş adet sigara içmek kadar tehlikeli olduğunu vurgulandı.

 Günümüzde kişisel çıkarlarını her şeyin üstünde tutanlar oldukça arttı. Fakat bunların dışında bir sürü iyi niyetli kişiler mevcut. Onlarla daha sıkı iletişim, arkadaşlık kurulup yalnızlıktan uzaklaşabiliriz. Burada kişiye düşen görev etrafındaki insanlara güvenmeli, şüphe ile bakmamalıdır. “İnsanlar, köprü kuracakları yerde duvar ördükleri için yalnız kalırlar” Newton’un bu güzel sözü bu konuyu çok güzel aydınlatmaktadır. Yalnızlık için diğer bir nedende başarısızlık, terk edilmek gibi hüzünler olabilir. Kişi bunları bahane edip yalnızlığa kendisini kaptırabilir. Ama bazıları için en değerli dost olarak görülen yalnızlık kişinin hiçbir zaman sorunlarını çözmesinde yardımcı olmamıştır. Bu sorunu elde edeceğimiz gerçek arkadaşlarımızla, birbirimize vereceğimiz destekle aşabiliriz. Aşağıdaki dizelerinde Edip Cansever yalnızlığı ne güzel anlatmış:

“Kuşlar kuşların yanına Yapraklar, yaprakların yanına.. Hiçbir şey yalnız kalmıyor İnsandan başka dünyada.”
 

 

Bu yazı 920 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» BİSİKLETLER
» MUTLU OLMAK
» SU VE YAŞAMIN GELECEĞİ
» SAİT FAİK
» TATİLDE OKUMAK
» SIFIRIN ÖNÜNDEKİ BİR
» ESKİDEN MEKTUPLAR VARDI
» CAHİT IRGAT
» DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ
» NE İÇİN YAŞARIZ?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter