20 Ocak 2021 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Ahmet GÜDÜCÜOĞLU
MEDENİYET
Yazı Tarihi: 09 Ekim 2019 Çarşamba 07:19

Geçenlerde yazar Ahmet Ümit’in bir söyleşisine katılmıştım. Konuşmasında Ülkemizin medeniyet tarihindeki yerini anlatırken yaşamından bir anısını paylaştı. Bir panele katılan Fransız misafirle olan konuşmasını dile getirdi. Yenilen yemekten sonra misafirin kendisine ilk söylediği ve yazarı çok şaşırtan sorusu oldukça küstahçaydı. Ahmet Ümit’ e Ülkenizin Avrupa Birliği’ nde ne işi var söylemi Yazar’ ı çok kızdırır. Yazar Avrupa Birliği düşüncesi bu topraklarda atılmıştır diye cevap verir. Buna çok şaşıran Fransız, Mustafa Kemal Atatürk ‘mü diye sorar? Yazar daha öncesi diye cevap verir. Fransız Mevlana’dan mı bahsediyorsunuz diye sorar. Ahmet Ümit daha öncesi diye cevap verir. Yaklaşık 2100 yıl önce Nemrut Dağı bölgesinde yaşayan Kral Antiochos’dan bahseden Yazar, Kralın önemi yaptırdığı büyük heykelleri Nemrut Dağına çıkartması olmadığını söyler. İşin önemi o heykellerin kimler olduğudur diye söyleşisine devam eder. Bir yanda batılı bir tanrı olan Zeus heykeli, bir yanda Zeus’un oğlu Harakles heykeli, bir yanda Kommagene Kralı Antiochos. El sıkışan heykeller doğu ile batının bir arada olma düşüncesinin güzel bir örneğidir diye sözlerini sürdüren Yazar devam eder. Avrupa Birliği projesi ırklar, diller, dinlerden bağımsız olarak hak, adalet, eşitlik temelinde oluşan bir bayrak altında toplanılması gereken bir insanlık projesi değil midir? diye Fransız misafire sorar. Evet diyen misafire biz bunu zaten 2100 yıl önce zaten yapmışız diyerek, mahcup olan misafire gerekli dersi verdiğini anlatır.

 Büyük birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Ülkemizin değerinibilmiyoruz. Bu konuda tarihsel, kültürel eksikliğimiz oldukça fazla. Kendi tarihi bilmeyen ve gerekli ilgiyi göstermeyen toplumlar geleceği de doğru yaklaşımlarla karşılayamaz. Bunlardan birisi de, ülkede çoğumuzun bir çiğköfte markası olarak tanıdığı, Kommagene Krallığı’nın yaşamış olması. Anadolu’da Adıyaman ili sınırları içerisinde bulunan Nemrut Dağı birçok efsaneye konu olmuştur. M.Ö. ilk yüzyılda kurulan ve M.S. 72 yılına kadar varlığını sürdüren Kommagene Krallığı’nın hüküm sürdüğü bölgede, bu krallığa ait ilk yazılı belgeler kral 1. Antiochos zamanından kalmadır. Antiochos Kommagene’nin en önemli kralıdır. Çünkü Antiochos yeni bir düşünceyle bütün Dünyayı egemenliği altına almayı hedefliyordu. Böylece kendisi de ölümsüz olacaktı. 2150 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nın zirvesine kendi mezarını kutsal bir alan olarak belirlediği bölgeye inşa ettirmeye başladı. Ancak tamamlamaya ömrü yetmedi. Anıt mezar yarım kaldı. Zirvenin batı ve doğu kısımlarına yaptırdığı heykeller ise günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Antiochos tarafından, her biri birer tanrı olarak tasvir edilen bu heykeller nedeniyle Nemrut Dağı’na tanrıların dağı denmiştir. Dağın doğu yamacındaki tanrı heykelleri Pers tanrılarını, batı yamacındakiler ise antik yunan tanrılarını simgeliyordu. Bu da kralın iki uygarlığı birleştirme çabasını açıklıyor.

Dağın zirvesinde bulunan mabette, tören yolu, batı terası, höyük ve doğu terasının astronomik bir dizilime sahip olduğu düşünülüyor. Nemrut Dağı’nın uç noktasında bulunan höyüğe ise erişim bütün çabalara rağmen sağlanamamıştır. İnsan eliyle yapılan bu höyüğün içinde neler olabileceği hala bilinmemektedir. İçine girilemeyen bu höyüğün taşlarının o zamanın teknoloji ile dağın tepesine nasıl getirildiği, taşların nasıl yığılıp höyüğün yapılabildiği bilinmemektedir. Antiochos yaptırdığı heykeller sayesinde ölümsüzlüğü yakaladı. UNESCO 1987 yılında Nemrut Dağı’nı korunması gereken kültür mirası olarak ilan etti. Nemrut Dağı Dünya’nın 8. harikası olarak nitelendiriliyor.

 

Bu yazı 900 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ARKADAŞLARIMIZ
» ÇOCUKLAR ÖZELDİR
» HİÇ VAKTİMİZ YOK
» SORUNUMUZ  
» YAŞLILARIMIZ   
» BİZİM HAYATIMIZ
» HAYAT BAŞKA BİR ŞEY
» SEÇİMLERİMİZ
» ÇOCUKLARA GÜVENMEK 
» DEĞER BİLMEK
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter