20 Kasım 2019 Çarşamba
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
İşçinin sık sık rapor alması fesih nedeni mi?
Yazı Tarihi: 16 Ekim 2019 Çarşamba 07:47

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İşçinin sık sık hastalanması sonucu aldığı raporlar eğer belirli bir süreyi aşıyorsa ve işyerinde işin yürütümünde bir aksama meydana geliyorsa, işverene bunun sonucunda daha fazla yük geliyorsa, yani o süreler için örneğin, işveren dışarıdan geçici işçi almak zorunda kalıyorsa, iş sözleşmesini sürelere uymak suretiyle fesih mümkündür.

Bir çalışanın hastalanması ve bunun sonucunda rapor alarak işe gitmemesidoğaldır. İşyerinde olumsuzluklara sebebiyet vermediği sürece, sadece hastalanmış olması bir kişinin işten çıkartılmasını haklı göstermez.

İş Kanunu’nun 18. Maddesi’nde de bu durum dikkate alınarak özellikle bazı durumların fesih için geçerli bir sebep oluşturmayacağı belirtilmektedir. Bunlardan biri de, hastalık veya kaza nedeniyle 25. maddenin (I) numaralı bendinin (b) alt bendinde öngörülen bekleme süresinde (bildirim önelleri + 6 haftayı aşmayan) işe geçici devamsızlık yapılmasıdır.

İş Kanunu’nun 25/I-b maddesine göre, işçinin kendi kusuruna dayanmayan hastalık veya kaza nedeniyle işe gelememesi, bildirim süresini altı hafta aşarsa, işveren iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkına sahip olur. İşçinin işe geçici devamsızlığı belirtilen bekleme süresini aşmıyor ise, bu bir derhal fesih nedeni olamayacağı gibi, fesih için bir "geçerli neden" de sayılamayacaktır.

 

-GEÇERLİ NEDEN İLE HAKLI NEDEN FARKI-

Burada geçerli neden ve haklı neden arasındaki farkı da belirtmek gerekmektedir. Haklı nedenle 4857-25/I-b maddesine göre yapılacak fesihlerde kıdem tazminatı ödenecek ama ihbar tazminatı ödenmeyecektir. Ancak geçerli fesih nedeni oluşuyorsa bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı ödenecektir.

4857-25/I-b fıkrası gereğince alınmış sağlık raporları nedeniyle devamsızlığının bildirim süresine eklenecek altı haftayı aşması halinde yapılacak derhal fesihlerde, işçiden savunma alınması gerekmemektedir.

Sık sık hastalanmaya bağlı olarak işçinin sık sık rapor alması  iş görme ediminin gerektiği şekilde yerine getirememesi devamlı olarak olumsuz etkiliyor ve işyerinin çalışma düzenini bozuyorsa, işveren geçerli olarak süreli fesih hakkını kullanabilir.

İşçinin almış olduğu raporlar nedeniyle yaptığı devamsızlıkların iş yerinde olumsuzluklara yol açtığı, işçinin yaptığı iş ve iş yerindeki konumu, devamsızlığın etkisinin diğer işçilere aşırı yük yüklenmeden azaltılıp azaltılamadığı, işçinin kıdemi gibi hususlar dikkate alınarak karar verilmelidir.

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Fırat Bey iyi günler dilerim. Ben özel bir firmada eğitim danışmanı olarak görev yapmaktayım. Günde ortalama 9-9,5 saat arası çalışmaktayım. Öğle arası molamı 1 saat olarak kullanmaktayım.

İşverenim öğle arası molamı işyerinde içinde geçirmemi istiyor. Ben ise bu zamanımı dışarıya çıkarak geçirmeyi istiyorum fakat işverenim öğle yemeği burada çıkıyor ve burada yiyorsun bu yüzden dışarı çıkamazsın diyor. Sizce bu doğrumu? Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim.

 

Cevap: Sevgili okurum, kanunda ara dinlenme olarak geçen konu ile ilgili daha önce de birçok soru almıştım. Bu hafta sizin sorunuz hem de diğer okuyucularımın sorusu cevaplamaya çalışacağım.

Ara dinlenmesi, işçinin günlük çalışma süresine göre işveren tarafından kendisine kullandırılan serbest zamandır. Bu süre işçinin günlük çalışma süresine göre farklılık gösterir:

  • 4 saat veya daha kısa süreli günlük çalışmalarda ara dinlenmesi en az 15 dakika,
  • 4 saatten fazla ve 7,5 saatten az çalışmalar için en az yarım saat,
  • Günlük 7,5 saati aşan çalışmalar bakımından ise en az bir saat ara dinlenmesi verilmelidir.

 

Ara dinlenmesi süresi bölünemez; aralıksız kullandırılır. Ara dinlenme sürelerinin hiç kullandırılmaması ya da eksik kullandırılması işçi açısından haklı fesih nedeni(işyeri koşullarında değişiklik nedeniyle) oluşturur. İşçi, ara dinlenme saatinde tamamen serbesttir. Bu süreyi işyeri içinde ya da dışında geçirebilir.
İşyerinde geçirmesi ve bu süre içinde çalışmaya devam etmesi durumunda ara dinlenmesi verilmemiş sayılır. Ancak işçi işyerinde kalsa bile, ara dinlenmesi süresini serbestçe kullanabilir, bu süre içinde çalışmaya zorlanamaz.
Ara dinlenmesinin kullandırılması zorunlu ise de, bunun kullanılacağı zamanı belirlemek işverenin yönetim hakkıyla ilgilidir. İşçilerin tamamı aynı anda ara dinlenme zamanını kullanılabileceği gibi, belli bir plan dahilinde sırayla kullanmaları da mümkündür. Ancak ara dinlenme süresinin, işe, ara dinlenme süresi kadar geç başlama veya aynı süreyle erken bırakma şeklinde kullandırılması doğru olmaz. 

 

Bu yazı 1358 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Prim iadesi nasıl alınıyor?
» ESNAF DA İŞSİZLİK MAAŞI ALACAK
» 28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
» Şirket ortakları geriye dönük Bağkur’lu mu oluyor?
» İsteğe Bağlı Sigortalılık
» İşçinin sık sık rapor alması fesih nedeni mi?
» İşe İade Süreçlerinde Arabuluculuk
» Bağ-Kur’lular AGİ Alabilir mi?
» HASTALANAN İŞVERENE RAPOR PARASI YOK
» Sigortasız işçi çalıştırmanın bedeli ağır olur
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter