10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Necati KAYHAN
KOMPLEKS
Yazı Tarihi: 17 Ekim 2019 Perşembe 07:41

20 Haziran 1933’te Ankara Erkek Lisesi’nde Mustafa Kemal, önce öğrenciyle öğretmenini karşı karşıya bırakmayı uygun görüp, soruların o zamanki yöntemle, öğretmen tarafından sorulmasını istedi. Güzel soru bulmak, güzel soru çıkarmak ne güçtü. Gerçekten de coğrafyacı arkadaşlarımızdan birinin şu sorusunu hemen kesip değiştirdi.

“İtalya’nın memleketimiz hakkındaki istekleri nelerdir? Bize siyasetini anlatır mısın?”

Atatürk kaşlarını çatıp öğretmene sordu:

“Bundan ne amaçlıyorsunuz? İtalya’nın memleketimiz hakkında ne gibi istekleri vardır? Bunu devlet başkanı olarak ben bilmiyorum. Siz açıklar mısınız?”

Öğretmen şaşırdı, sıkıldı ve şöyle karşılık verdi;

“Paşam, İtalyanlar Antalya’yı almak istiyorlar. Memleketimizde gözleri var da onu sormak istedim”

Bu öğrenci dışarı çıkıp da biz bize kaldığımızda hepimize dönerek şöyle dedi:

“Çocuklar, başka memleketleri umacı olarak göstermeye hakkımız yoktur. Türk çocuğu kendisine hiçbir ulusun saldırmaya cesaret edemeyeceğini, bir ruh güvenliğiyle beslemelidir. Bilmelidir ki, Türk ulusuna kimse ilişemez!”

 

HİKMETLİ SÖZLER

Bilgin kişinin rütbesi, rütbelerin en üstünüdür.

Evvela mabudunu bil. Her zaman gayretini öğrenmeye ve öğretmeye hasret. Layık olan her şeyi isteme. Şunu katiyetle bil ki, Cenab-ı Hakk’ın intikamı gazap yolu ile değildir. Bilakis terbiye yoluyladır. Hayatın boşluğu, fazilet ve kemal sebebi olmalıdır. Layık olan ölümü, hayır kapılarının açılmasının sebebi bil.

Doğmadan evvel ne idin, öldükten sonra ne olacaksın. Bunları düşün. Hayatta kimseyi incitme. Her şey değişir ve yok olur. Bedbaht odur ki, sonun düşünmekten gafildir ve perişanlıktan vazgeçmez.

Sermayeni kendi dışındaki şeyden yapma. Layık olanlara imkan olduğu zaman hayır yap. Onların istemelerine üzülen kimseyi filozoflardan sayma.

Her zaman ölümü hatırla ve geçmişten ibret al. İnsanın hasisliğini, faydasız sözü çok söyleyip, sormadığın şeyleri haber vermesinden bil. Bir kimse başkası için kötülük düşünse, o kötülüğü evvela kendisi kabul etmiştir. Ebedi saadet için zahmet çek. Zira zahmet gider, saadet kalır. Acele lezzet için günah işlersen lezzet gider günah kalır.

Her işini buna göre işle ve o günü unutma ki seni çağırsalar cevap vermekten mahrum olup söylemeye, işitmeye ve hatırlamaya gücün yetmez. Bu dünyada kimseyi incitme. Öyle bir yere gideceksin ki orada efendi ile köle müsavidir.

Bu itibarla büyüklük taslama. Daima yolculuk için hazırlıklı ol. Ne zaman göçeceğin belli olmaz. Bil ki Allah’ın ihsanları arasında hikmet gibi hediye yoktur. Karini bil ve halini anla. Ahret amellerinin hangisi olursa olsun, işle ve tembellik gösterme.

Hiçbir işe vaktinden evvel başlama. Bir şeyle meşgul olduğun zaman, anlayış ve ileri görüşlülükle meşgul ol. Zenginliğe aldanma. Musibetlerden dolayı kırılma ve küsme. Dostunla hakim huzuruna çıkmayacak şekilde geçin.

Düşmanınla mahkeme olduğundan, gelip geçecek şekilde muamele et. Kimseye rahatsızlık verme. Herkese karşı alçak gönüllü ol. Alçak gönüllüleri hafife alma.

 

GÜNÜN SÖZÜ: Zayıf karakter, bir günah değildir ama insanı günahı götürür.

HAFTANIN İNCİSİ: Türklerden başka dini ve vatanı uğruna canını vermeye hazır asker görmedim (General Hamilton)

DİLİMİN UCU: Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül, bir katı taşa benzer.

LAFIN YILDIZI: Bir millet savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. - Atatürk

Bu yazı 692 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» ÜÇ SUAL
» YUSUF GERÇEK BİR HİKAYE (2)
» YUSUF… GERÇEK BİR HİKAYE (1)
» AŞKIN ÖMRÜ
» BASİT BİR TERCİH
» MİSAFİR
» HASAN ŞENEL DE HASTA
» GERÇEK
» GÜZELLİĞİN TARİFİ
» YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter