02 Mart 2021 Salı
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
BAŞ DÖNMESİ (VERTİGO)
Yazı Tarihi: 05 Kasım 2019 Salı 07:57

Genel Bilgiler;

Vertigo denge sisteminde bozukluk sonucunda ortaya çıkan dengesizlik ve baş dönmesi yakınmalarına verilen isimdir. Baş ağrısı ve sırt ağrısı gibi, doktora en sık başvuru nedenleri arasındadır. Toplumda genel olarak görülme sıklığı %5-10, 40 yaş üstünde %40 ve 65 yaş üstünde %25’tir.

İç kulak, vücut dengesinden sorumludur. İç kulaktan beyne uyarılar gider ve vücut dengede kalır. Eğer iç kulakta problem varsa beyne yanlış ve eksik uyarılar gidecektir, buna periferal vertigo denir. Bu durumda dengeyi sağlayamama, çınlama ve baş dönmesi şikayeti ortaya çıkar. En çok periferal vertigo görülür. Eğer hasar iç kulaktan beyne sinyalleri ileten sinirde veya beyinde ise buna santral vertigo denir. Santral vertigo nedenleri migren, geçici damar tıkanıklığı, beyin damar hastalığı, multiplskleroz, kafa içi tümörlerdir. Periferal tip klasik vertigoda kalıcı işitme kaybı beklenmez. Atak geçince kişiler normal hayatına devam eder.

Baş dönmesi bir hastalık değildir, hastalık belirtisidir. Meniere hastalığı, diğer iç kulak hastalıkları, migren, uzun süreli kulak iltihabı, tansiyon yükselmesi/düşmesi, şeker hastalığı (Diyabet), kolastrol yüksekliği (Hiperlipemi), bazı ilaçlar (Asetilsolisilik Asit, aminoglikozoid vb.), beyin damar hastalıkları, beyin tümörleri, felç geçirme, göz bozuklukları ve stres gibi birçok neden baş dönmesi yapar. Özellikle menapoza giren kadınlarda baş dönmesi yakınmalarının altında kalsiyum eksikliği görülebilir, değerlendirmeleri gerekir.

Yaşam tarzı değişiklikleri;

Düzenli egzersiz yapılması, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, kalp-damar sağlığı açısından faydalıdır.

Hareket halinde iken okuma, telefon-televizyon vb. izleme gibi vertigoyu arttıracak eylemler yapılmamalıdır. Gürültülü müzik veya parlak ışık gibi uyarıcı faktörlerden uzak durulmalıdır.

Ani hareketlerden kaçınmalı, yatar veya oturur pozisyondan hızlıca harekete geçilmemelidir. Vücudun ortama ve harekete tepkisini uyumlu hale getirmek için daha yavaş hareket edilmelidir.

Önerilen besin takviyeleri;

B6 vitamini; ilaca bağlı deneysel olarak oluşturulan bening pozisyonel paroksismal vertigo (BPPV) durumunda günde 40 mg dozda etkili bulunmuştur.

Omega 3; Günde 2-3 gram omega 3 alınması iltihabi süreci azaltmada, dolaşım düzenlemede ve tansiyonu düşürmede yardımcı olur.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler;

Mabet Ağacı; Günde 3 kez 40 mg yaprak ekstresi yaşlı hasta grubunda vertigo semptomlarını hafifletmiştir. Bir başka araştırmada günde 120-160 mg Ginkgo Bloba ekstresi (GBE) 3 ay boyunca hastalara verilmiş ve vertigo semptomları hafiflemiştir.

Zencefil; Deneysel olarak bir çalışmada, zencefil kökünün etkili olduğu görülmüştür. 1-2 kuru kök soğuk suda 5-10 dakika kaynatılıp demlendikten sonra günde 2 kez 1 su bardağı içilebilir.

Sağlıkla kalın Allah’a emanet olun.

Yararlanılan kaynak; Tam Şifa-Prof. Dr. Canfeza Sezgin. 

 

Bu yazı 2317 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Keçiboynuzu tozu faydaları nelerdir? Neye iyi gelir?
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter