23 Şubat 2020 Pazar
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
28 Ekim Öğleden Sonra Çalışan İşçiye Fazla Mesai Ödenir
Yazı Tarihi: 06 Kasım 2019 Çarşamba 07:46

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

İş Kanununa göre Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir. Ancak resmi tatillerde çalışan işçilere, normal gündelikleri dışında bir günlük ücret daha ödenmesi gerekir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı da resmi tatillerden olup 28 Ekim öğleden sonra başlamaktadır.

Ulusal bayram ve genel tatil günleri İş Kanununda değil, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilmiştir.Resmi tatil günleri 1 Ocak, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 28 Ekim öğleden sonradan itibaren 29 Ekim ile ramazan ve kurban bayramlarıdır. Bu günlerde çalışan işçiye bir yevmiye fazla ödenmesi gerekmektedir.

29 Ekim günü Ulusal bayramı 28 Ekim günü saat 13.00’ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder. Bazı işyerlerinde genel tatil ücreti ödenirken bu yarım günlük çalışma ödenmemektedir. Oysa yarım gün bile olsa, çalışan işçiye yarım günlük genel tatil ücretinin ödenmesi gerekir.

-Genel Tatil Ücreti Nedir?-

Ulusal bayram ve genel tatil olarak kabul edilen günlerde işçilere, işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın bir gündelik tutarında ücret ödenir veya tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir. Bu ücrete genel tatil ücreti denir.

Örneğin: 28 Ekim günü saat 13:00’den sonra çalışmayan işçinin ücreti bir iş karşılığı olmaksızın tam olarak ödenecektir. İşçinin gündeliği 100 TL ise, bu işçiye bir iş karşılığı olmaksızın 100 TL ödenecektir. İşçi 13:00’den sonra çalışırsa, yani tam gün çalışırsa, ½ oranında ilave yevmiye ücret olarak 50 TL ödenecektir. İşçiye ödenecek toplam ücret ise 100+50 = 150 TL olacaktır.

Örneğin: 29 Ekim çalışmayan işçinin ücreti bir iş karşılığı olmaksızın tam olarak ödenecektir. İşçinin gündeliği 100 TL ise, bu işçiye bir iş karşılığı olmaksızın 100 TL ödenecektir. İşçi çalışırsa ilave bir yevmiye ücret daha ödenecektir. İşçiye ödenecek toplam ücret 100+100 = 200 TL olacaktır.

 

-Vardiyalı Çalışmalarda Genel Tatil Ücreti-

Gün dönümü 24:00 itibaren başlar. Bu saatlerden sonra genel tatil günü başlamışsa ve o vardiyada kim çalışmışsa ilave bir yevmiye ücret alacaktır.

Örneğin: 27 Ekim gecesi saat: 24:00 vardiyasında işe başlayanların vardiyası 28 Ekim saat 08.00’de bitmektedir. 08:00 vardiyasında başlayanların 16:00’da, 16:00’da başlayanların ise 24:00’de bitmektedir. 16:00–24:00 başlayanlar tam gün çalıştıklarından ilave bir yevmiye, 08:00–16:00 vardiyasında çalışanlar ise (08:00–13:00 çalışması normal mesai olduğundan) ½ oranında ilave yevmiye alacaklardır. 24:00–08:00 vardiyasında çalışanlar ise normal çalışma yaptıklarından ilave bir ücret alamayacaklardır. 29 Ekim 24:00 saatine kadar (vardiya şekline bakılmaksızın) çalışan tüm işçiler ilave bir yevmiye ücret alacaktır.

 

-İşçinin Haklı Nedenle Fesih Hakkı Doğar-

İşçilerin Ulusal Bayram ve genel tatil günlerinde çalışıp müteakip gün izin kullanarak ilave ücret ödenmemesi mümkün değildir. Bu tür uygulamalar Kanuna aykırıdır. Kanun koyucu Ulusal Bayram ve genel tatil günlerinde çalışan işçileri ödüllendirmek için ek bir ödeme öngörmüştür.

28 Ekim öğleden sonra çalışma durumunda yarım günlük ücretin ödenmemesi, ücret ödenmemesi kabilinde değerlendirilir. Nasıl ki işçinin ücretinin ödenmemesi ona haklı fesih imkanı veriyorsa, 28 Ekim öğleden sonra çalışmasına ait genel tatil ücretinin ödenmemesi de işçi için haklı nedenle fesih nedenidir.

Cumhuriyet Bayramının 28 Ekim öğleden sonra başladığını unutmamak ve 28 Ekim’de yapılan yarım günlük çalışmanın karşılığında işçiye yarım günlük ücreti tutarında genel tatil ücreti ödemek gerekmektedir.

Bu yazı 1952 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Erken Emekli Nasıl Olunur?
» İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMI
» ANNE VE ANNE ADAYLARININ HAKLARI
» İş Davalarında Takograf Kaydının Önemi
» Tarım Kesintisine İstinaden Bağ-Kur Sigortalılığı
» Esnaf Ahilik Sandığı Kuruldu
» Çalışanın maaşını düşük gösterme!
» ASGARİ ÜCRETE BAĞLI PARAMETLER BELLİ OLDU
» OKURDAN GELENLER-2-
» OKURDAN GELENLER
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter