11 Temmuz 2020 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Binnur Güdücüler
“Hey Gidi Eski Günler…”
Yazı Tarihi: 14 Kasım 2019 Perşembe 17:52

Atatürkçü Düşünce Derneği

Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi

 

Bu hafta sonu Ankara`daydım, bir cafede otururken, yan masadaki, benden en az otuz, kırk yaş büyüklerin konuşmalarını ister istemez dinliyordum. Her biri, eski güzel günlerden söz ediyor, geçmişi özlemle anarak hayıflanıyorlardı. Yaşam koşullarından, insan ilişkilerine, ekonomiden, yemek kültürüne, mutluluktan, aile yapılarına kadar her konuda yitirilmiş değerlerden söz ediyorlardı. Günümüzde hiçbir şey, eski güzel günlerle kıyaslanamazmış!

Bir süre bu konuşmaları dinlemek zorunda kaldım. Bardağımdaki çayı yudumlarken, bu arada, geçmişle avunan bu kişilerin sözleri, düşünmeme sebep oldu. Gerçekten eskiden her şey daha mı güzeldi? O halde, daha güzel olan neydi?

İnsansal değerler ve insan ilişkileri, komşuluk, dostluk, yardımseverlik miydi? Geçmişte insanlar bu olgularla hareket ederlerdi, teknolojik gelişmeler, ekonomik koşullar, günümüzde insanları birbirinden uzaklaştırdı, mesala komşuluk ilişkileri en düşük düzeye inmiştir. Bu gün apartmanda bırakın komşularla bir araya gelmeyi, çoğu dairede kimlerin oturduğunu bile bilmiyoruz. Çocuklarımızı sokağa oynamaya artık korkarak gönderiyoruz. Geçmiş zamanı düşündüğümüzde, yazın evlerin aralarındaki avlularda yemek yenilir, kahveler, çaylar içilirdi. Çocuklar sokakta oynar, kaldırım taşlarında komşularla buluşulur, kışları da evlerde toplanılır, hoş sohbetler yapılırdı. Şimdi ise birlikteyken bile gözümüz ve kulağımız ekrana takılıyor, maçlardan ve dizilerden kopup, birbirimizi dinleme, konuşma fırsatını bulamıyoruz.

Eski günlerdeki bu yakın ilişkiler yardımseverliği de beraberinde getirirdi. Birbirlerini her yönüyle tanıyan bu insanlar, maddi ve manevi birbirlerine yardım için ellerinden geleni yaparlardı.

Peki, şimdi ne oldu da her şey değişti?

İnsanların rahatlıklarını ve mutluluklarını hedefleyen teknolojiden mi yakınacağız? Yoksa gelenek göreneklerimize bakışımız mı değişti! Kuşku yok ki her yenilik bir yandan yaşantımızı kolaylaştırırken, bir yandan çağa ayak uydurmak, daha iyiye ve daha güzele ulaşma çabası da, bizleri yoruyor, yalnızlaştırıyordu. Sanırım yaşlıları tedirgin eden, hızla gelişen teknolojiye bedenen ayak uydursalar bile, düşünsel olarak yetişememeleri etken olmaktadır. Masadan kalktım ve onları hoş sohbetleri ile bıraktım. Sonbahar yaprakları arasında ey gidi eski günler, diyerek yürümeye başladım.

Haftaya bu sayfa da buluşmak dileğiyle sevgiyle kalın.

Bu yazı 2394 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» EMEK
»   YAZ DOSTTUM  
» BAKMAK VE GÖRMEK
»   SORGULAMAK
» Öyle Horozlar Vardır ki, Öttükleri İçin Güneşin Doğduğunu Sanırlar
»  PANDEMİ SONRASI
»  ATATÜRK’Ü ANLAMAK
»  ZAMAN AKIP GİDER
» NASILSIN?
» İNSANCA!
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter