27 Şubat 2021 Cumartesi
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Cengiz Gürkan
Saçlarda kepeklenme
Yazı Tarihi: 18 Kasım 2019 Pazartesi 07:43

Derideki hücreler sürekli olarak kendini yeniler üst tabakada ölü kalan hücreler atılarak yerine yenileri gelir. Saçlı deride de aynı olay yaşanır. Saçlı deride hücrelerin yenilenme hızı arttığı zaman ölü deri miktarı da artacaktır. Buna bağlı olarak atılan ölü deri miktarı da artınca ölü deri saç içinde toz veya pullar şeklinde göze çarparak dökülür. Kepek saç dibindeki ölü derilerdir.

Saç, egzaması olarak bilinen seboroik dermotitle kepek sorunu yaşanır. Saçlı deride mantar iltihabı, sedef hastalığı, aşırı yağlı saçlar, kuru cilt gibi durumlarda kepeklenme görülmektedir. Saç boyası, saç jölesi, şampuan gibi saça uygulanan maddeler alerji ve hassasiyet geliştirerek kepek nedeni olabilir.

Az su tüketilmesi, dengesiz beslenme, uyku düzensizliği, stres varlığı kepeklenmeyi arttıran faktörlerdendir.

Bulgu, Belirti ve yakınmalar;

Normalde saçlı derideki ölü derilerin atılması görülmez. Kepek bulaşıcı değildir. Seborcik dermotitte saçta bolca kepek vardır. Saçlı deri kaş-göz kapakları, kulak kepçesi, dış kulak yolu, burun ve yanakarası daha az sıklıkla, kasık, göğüs bölgelerinde sınırları belli olmayan pullu, kırmızı yamalar şeklinde, kaşıntı döküntülerdir. Saçta yağlanma görülür sedef hastalığında diz, dirsek, ve gövde tutuluşu daha sıktır. Saçlı deride iri ve parlak kepekler şeklinde görülebilir.

Diyet Değişiklikleri;

 B Vitaminleri, çinko ve omega 3 yağ asitlerini içeren bir diyet tercih edilmelidir. Bu besinler kafa derisi sağlığı için yararlı olup, kepek gelişmesini azaltıp saç dökülmesini önleyebilir.

Önerilen bitkisel içerikli takviyeler;

-Limon, çay ağacı, sedir, biberiye ve ylang ylang yağlarından yararlanılır. Bu besinler kafa derisi sağlığı için yararlı olup, kepek gelişmesini azaltıp saç dökülmesini önleyebilir.

-Çay ağacı yağı saça sürülerek şampuanın içine birkaç damla katılıp karıştırılarak saça sürülür. Mantara bağlı kepekte yarlıdır.

Saç Bakım Yağı;

-6 damla sedir yağı

-6 damla biberiye yağı

-4 damla selvi yağı

-50 ml zeytinyağı

Hazırlanan yağ karışımı parmak uçlarıyla masaj yapılarak saçlı deriye uygulanır. Baş bir havlu ile sarılıp bekletilir. Daha sonra şampuan ile yıkanır.

-Saç bakım yağı (Açık renkli saçlar için Bakım Yağı)

-10 ml Hindistan Cevizi yağı

-1 damla papatya yağı

-1 damla limon yağı

Hazırlanan karışım ile saç diplerine masaj yapılır. Bir havlu ile baş sarılır ve 20 dakika bekletilir. Daha sonra yıkanır.

Koyu renkli saçlar için;

-10 ml Hindistan cevizi yağı

-1 damla ylang ylang uçucu yağı

Hazırlanan saç diplerine 5 dakika masaj yapılır. Bir havlu ile baş sarılıp 20 dakika bekletilir ve daha sonra yıkanır.

E vitamini vitamin kaynağı olarak eklenebilir.

1 tatlı kaşığı biberiye veya kekik, 1 bardak kaynamış su içinde ağzı kapalı olarak demlenip, süzülür. Hazırlanan çay ile (ılık halde) saç diplerine masaj yapılarak uygulanır. Hazırlanan çaylara çeyrek limon da katılabilir. Limon, deride astrejon (büzücü) etki oluşturur. Tuzla sabunun oluşumunu engeller. Sağlıkla kalın Allah’a emanet olun.

 

Yararlanılan kaynak:

Tam Şifa

Prof. Dr. Canfeza Sezgin

 

Cengiz Gürkan

Aktar

Eray Baharat

Bu yazı 1758 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Sığır Kuyruğu Otu
» ARDIÇ YAĞI
» Nöbet Şekeri
» Öğütülmüş üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor
» Üzerlik tohumunun faydaları
» KEREVİZ (APIUM GRAVEOLENS) BİTKİSİ
» DEFNE TOHUMUNUN MÜTHİŞ FAYDALARI
» BAL-TARÇIN KARIŞIMINDAN GELEN ŞİFA
» KENEVİR TOHUMUNUN FAYDALARI
» Deve dikeni tohumunun faydaları
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter