10 Temmuz 2020 Cuma
Bize Ulaşın
Künye
Lüleburgaz
Kırklareli
Edirne
Tekirdağ
Spor
Güncel Gündem
Resmi İlanlar
YAZARLAR
» son dakika haberler
Lüleburgaz 0°C
YAZAR DETAYI
Fırat ÇALIŞKAN-Sosyal Güvenlik Uzmanı
Prim iadesi nasıl alınıyor?
Yazı Tarihi: 20 Kasım 2019 Çarşamba 07:38

e-mail : caliskanfirat@gmail.com

facebook : firatcaliskansgm

 

Sosyal güvenlik sistemine ödenen primler emekli olmaya ve maaş bağlanmasına yetmiyorsa, “Yaşlılık toptan ödemesi” adı altında primleri iade alabilirsiniz. Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemesi gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri şart.

Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor.

Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik, doğum borçlanması, yurt dışı borçlanması gibi imkanlarda sunuyor. Buna rağmen yine de şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor.

SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor.

Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da Bağ-Kur’lu olmamak.

Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini, yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar, eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyor.

Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bundan, vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek faydalanabiliyor.

Parayı talep etmek için SGK’ya dilekçeyle başvurmak gerekiyor. SGK, bu işlemi kendiliğinden yapmıyor.O yüzden, mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızı belirlediğinde geri ödeme yapıyor.

Eski SSK’lılar (4A) için 2008’den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008’den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor.

Bağ-Kur'lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. 

 

-OKURDAN GELENLER-

Soru: Fırat bey merhaba, Trakya Üniversitesi’nde öğrenciyim. Vefat eden babamın emekli aylığını annemle almaktayız. Part-time bir iş buldum ve çalışmak istiyorum. Ancak sigortam yapıldığında aylığımın kesileceği söyleniyor. Bu doğru mu?

Cevap:  Sevgili okurum 27 Mart 2018’de yürürlüğe konan 7103 sayılı kanunun 66’ncı maddesi ile 5510 sayılı Kanunun 34’ncü maddesinde yapılan değişiklikle, 18 yaşını doldurana kadar, lise ve dengi öğrenimde 20, yükseköğrenimde 25 yaşını doldurana kadar sigortalı çalışmanın, yetim aylığı bağlanmasına mani olmadığı hüküm altına alındı. Sonuç olarak yükseköğrenime devam etmeniz şartıyla, sigortalı çalışsanız da 25 yaşınızı dolduracağınız tarihe kadar almakta olduğunuz yetim aylığı kesilmez.

 

Soru: 16 Kasım 1978 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01 Şubat 2001. Toplam 5825 gün pirimim var. 1999 tarihinde askere gittim ve 18 ay askerlik yaptım. Ne zaman emekli olabilirim? ● Aşkın M.

Cevap: Emekli olmak için 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 1175 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Ayrıca, bundan sonra prim ödemeseniz de yine 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak). Askerlik süreniz emeklilik şartlarınızı değiştirmeye yetmediğinden askerliğinizi borçlanmanıza gerek yok.

 

Soru: 15 Haziran 1971 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 1 Ocak 1998 olup 6329 gün prim ödemem var. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum? Askerlik borçlanması emeklilik yaşımı geriye çeker mi? EYT çıkarsa erken emeklilikten yararlanabilir miyim? ● Kadir T.

Cevap: Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 57 yaşınız dolduracağınız 15 Haziran 2028 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerlik yaptığınız tarihi belirtmemişsiniz. Eğer askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptıysanız askerlik sürenizin 220 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5825 gün prim ödeme ve 56 yaş şartlarına tabi olursunuz. Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Eğer EYT çıkarsa 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız Ocak 2023’den, askerliğini borçlanırsanız 1 Temmuz 2021’den sonra emekli olabilirsiniz.

Bu yazı 2158 defa okunmuştur.
YORUMLAR
DİĞER YAZILARI
» Yurtdışı Borçlanmasıyla Emekli Olanlara Çalışma Kolaylığı
» Asgari Geçim İndirimi Alma Durumları
» SGK Hizmet Dökümü
» TAMAMLAYICI EMEKLİLİK SİSTEMİ ?..
» SGK’ya gitmeden işlemlerinizi e-devletten yapabilirsiniz
» YILLIK ÜCRETLİ İZİN
» İŞÇİLERİNE EŞİT DAVRANMAYAN AYRIMCILIK TAZMİNATI ÖDER!
» Ücretsiz İzinli Gösterdiğiniz İşçinizi Çalıştırmayın!
» Aynı İşyerinde Tekrar İşe Başlayanların Yıllık İzni Süresi
» KÇÖ’ye haciz veya bloke konulabilir mi?
Yazarın tüm yazıları >>>
E-Gazete
Yazarlar
Anket
Hava Durumu
Facebook
Twitter